Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica 13 grudnia w Gnieźnie

IB
Na koncert i wystawę w "eSTeDe" zaprasza dyrektor oraz starosta Dariusz Pilak
Na koncert i wystawę w "eSTeDe" zaprasza dyrektor oraz starosta Dariusz Pilak Iza Budzyńska
Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętnić postanowiły obydwa działające w Gnieźnie ośrodki kultury. Wydarzenia będą różnorodne i dla tych, którzy roku 1981 nie pamiętają, dostarczą choćby samych wrażeń artystycznych.

Do Miejskiego Ośrodka Kultury udało się zaprosić Jacka Fedorowicza, znanego satyryka i publicystę. Autor przyjedzie do Gniezna na ledwie parę godzin, za to wystawa jego rysunków zostanie tu do 10 stycznia.

- Zaprezentowane zostaną rysunki, która powstały po ogłoszeniu stanu wojennego - mówi Iwona Kalinowska z Miejskiego Ośrodka Kultury.
Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem rozpocznie się o 16.30. Wcześniej, o 12.00 w MOK-u, odbędzie się finał konkursu recytatorskiego "Poezja buntu, oporu i sprzeciwu". Do udziału w nim zaproszono młodzież w wieku 15-25 lat. Każdy z uczestników musiał wybrać utwory z trzech kategorii: poezja Czesława Miłosza, poeci stanu wojennego oraz poeci niepokorni. Wpłynęły 34 zgłoszenia.

W Centrum Kultury "Scena to dziwna" w Gnieźnie rocznica będzie uczczona koncertem oraz okolicznościową wystawą. O 19.30 na scenie "eSTeDe" wystąpi Leszek Wójtowicz - niegdyś bard Solidarności, dzisiaj artysta Piwnicy Pod Baranami. To właśnie podczas występu kabaretu w Gnieźnie udało się namówić go do przyjazdu tutaj na 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Grzegorz Reszko, dyrektor CK "eSTeDe" przyznaje, że tę rocznicę placówka upamiętnia już od pierwszego roku swojej działalności, kiedy to wystąpili ze specjalnym koncertem Jacek Kleyff i Słoma.

Jednocześnie od rana w holu Centrum Kultury będzie dostępna wystawa okolicznościowa.

- Znajdą się na niej różnego rodzaju fotografie, które obrazują 13 grudnia i kolejne dni, będzie również kącik poświęcony wprowadzeniu stanu wojennego w Gnieźnie - mówi Marek Kosmala, dyrektor wydziału spraw obywatelskich Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Będzie można zobaczyć ulotki, jakie były tutaj drukowane i rozprowadzane, listę wielkopolan internowanych w Gębarzewie, inne pamiątki. Będzie to taka lekcja historii dla młodszego pokolenia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto