Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzinna niedziela w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Motywem przewodnim komiks "Kajko i Kokosz"

Magdalena Smolarek
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie po raz kolejny zaprosiło wszystkich do wzięcia udziału w swoim specjalnym cyklu "Rodzinna Niedziela w Muzeum". Tym razem motywem przewodnim stał się komiks „Kajko i Kokosz”, autorstwa Janusza Christy

Rodzinna niedziela w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Motywem przewodnim komiks "Kajko i Kokosz"

W niedzielę w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbyła się kolejna Rodzinna niedziela. Tym razem organizatorzy wydarzenia zabrali rodziny w świat komiksowych bohaterów "Kajko i Kokosza".
Ten stworzony w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez Janusza Christę komiks opowiadał o losach dwóch słowiańskich wojów, mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła.

Podczas "Rodzinnej niedzieli" wszyscy, którzy odwiedzili muzeum mogli przypomnieć sobie tytułowych bohaterów komiksu i ich przygody w świecie wojów. Dzieci i ich rodzice przekonali się m.in. także o tym, jak żyło się w tamtych tamtych czasach, co jedzono i jak bardzo przekazy historyczne różnią się lub nie od świata przedstawionego w komiksie. Na wszystkich czekały też liczne rozrywki, łamigłówki i zadania dotyczące Kajko i Kokosza. Ponadto wszyscy mogli wspólne narysować najdłuższy pasek komiksowy.

Bardzo wyjątkowym okazało się spotkanie ze specjalnym gościem - Radosławem Gieremkiem z Fundacji Kreska im. Janusza Christy, przedstawicielem twórców wystawy.
- Janusz Christa stworzył jeden z najbardziej popularnych komiksów w Polsce, czyli "Kajko i Kokosz", na którym wychowało się kilka pokoleń Polaków. Teraz te pokolenia dorosły i dzięki wznawianiu komiksów przez wydawnictwo Egmont mogą kupować je swoim dzieciom. Dodatkowo my ze strony Fundacji Kreska im. Janusza Christy próbujemy pomagać w tym, żeby ten komiks dotarł do rąk także młodszej części odbiorców, ponieważ dorośli znają tę historię, a dzieci niekoniecznie - powiedział nam Radosław Gieremek z Fundacji Kreska im. Janusza Christy.
- Przyjechaliśmy tutaj dzisiaj z taką fajną zabawą, w której dzieci mogą poznać komiksy, ale również czegoś się nauczyć. Całe rodziny będą mogły uczestniczyć w grze, w jakiej trzeba będzie wykonać kilka prostych zadań, zebrać pieczątki, rozwiązać quiz, odnaleźć na planszach wystawy odpowiedzi na te pytania. Nagrodą będą specjalne certyfikaty wystawiane przez nasza fundację "Przyjaciele Kajko i Kokosza" oraz komiksy ufundowane przez Muzeum Początków Państwa Polskiego - dodał Radosław Gieremek.

Wszystkim przybyłym - zarówno starszym, jak i młodszym uczestnikom spotkanie w ramach "Rodzinnej niedzieli w muzeum" bardzo się podobało, bo mogli przypomnieć sobie jak sami byli mali i czytali komiksy "Kajko i Kokosza", a także mogą wprowadzić w świat wojów Janusza Christy kolejne pokolenie.
- My przychodzimy często na Rodzinne niedziele w muzeum; jesteśmy prawie co miesiąc. Dzieciom sprawia to frajdę, lubią się bawić robiąc coś ciekawego, nowego. Jest to zawsze tez bardzo ciekawie przygotowane, ładnie, profesjonalnie prowadzone - skomentowała udział swojej rodziny pani Katarzyna, która przyszła dzisiaj z dwoma synami - Igorem i Olkiem.
- Ja słyszałem o komiksie "Kajko i Kokosz", ale jeszcze nie zdążyłem go przeczytać - powiedział nam 7-letni Igor.
- Ja już byłem tutaj w ferie z półkoloniami, więc trochę znam "Kajko i Kokosza" - dodał 10-letni Olek.

- Ja jak byłem młodszy to bardzo często czytałem komiks Janusza Christy "Kajko i Kokosz" i stwierdziłem, że warto przekazać to dalej, moim chłopakom. Obecnie oni też już mają większość komiksów wykupionych z tej serii. Teraz to oni już sami wyciągają sobie komiksy, nie muszę ich zachęcać, i sami sobie czytają. Mniej więcej co miesiąc staramy się też kupować im nowy komiks i oni zawsze czekają na niego. W związku z tym jak zauważyliśmy w internecie, że jest takie spotkanie to nie mieliśmy wątpliwości, żeby tutaj przyjść - powiedział pan Łukasz, który razem z żoną Iwoną i synami - Frankiem i Kubą wybrali się na Rodzinną niedzielę w muzeum.
- Cała wystawa mi się podoba, szczególnie obrazki z komiksów, a najlepszym bohaterem jest dla mnie Kokosz - dodał 8-letni Kuba, syn pana Łukasza.

Od 15 listopada 2017 r. do końca lutego br. w murach muzeum można było oglądać wystawę „Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia”, stworzoną ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Na wystawie znalazło się ponad 60 zabytków archeologicznych zestawionych z poszczególnymi kadrami z komiksu. Tworząc wystawę właśnie w ten sposób, jak podkreślają twórcy wystawy, chciano pokazać, niejako odtworzyć świat przedstawiony w komiksie za pomocą konkretnych przedmiotów z epoki historycznej. Oprócz tego na wystawie znaleźć można oryginalne plansze komiksowe i pamiątki pochodzące z archiwum rodziny autora.

Szerzej o samej wystawie przeczytacie na:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto