Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2018 będzie rokiem Powstania Wielkopolskiego

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
W przyszłym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji niższa izba parlamentu przez aklamację przyjęła uchwałę upamiętniającą tą wydarzenie.

Rok 2018 będzie rokiem Powstania Wielkopolskiego

Autorem tej uchwały jest poseł Paweł Arndt z Platformy Obywatelskiej. Jak sam przyznaje, w tej sprawie wpływało do niego wiele wniosków ze strony samorządowców. - Projekt uchwały powstawał w tym biurze. Jej autorami byli moi pracownicy, Bartosz Kanik oraz Łukasz Kaszyński. Najpierw skierowałem ją do klubu PO, aby zebrać odpowiednią ilość podpisów. Początkowo były trochę zawirowania, bo było trochę późno na takie uchwały, ale przyjęcie uchwały udało się w czwartek wieczorem - wyjaśnia poseł Paweł Arndt.

Parlamentarzysta PO przyznaje, że przyjęcie uchwały jest ważne nie tylko ze względu na uczczenie powstańców, ale również z uwagi na wzrost świadomości Polaków na temat powstania. - W Wielkopolscy pamiętamy o powstaniu, ale w Polsce mało się o tym wie. Myślę, że ta uchwała ma duże znaczenie. Poza tym, w ślad za uchwałą Sejmu mogą iść środki na organizację obchodów 100 rocznicy. W projekcie budżetu państwa jest zapisana pewna kwota na organizację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, ale myślę, że Powstanie Wielkopolskie się w to wpisze. Mam dużą satysfakcję - zaznacza Arndt.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 12 października 2017 r.

w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stało się wspaniałym ukoronowaniem „najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” - wielkim triumfem Polaków dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli, którym nieodłącznie towarzyszyło pragnienie połączenia się na powrót z umiłowaną Rzecząpospolitą.

Solidnym fundamentem dążeń niepodległościowych Wielkopolan stały się takie przymioty jak żarliwy patriotyzm, niestrudzona praca u podstaw oraz autentyczny duch społecznikowski. To tytani pracy organicznej, a wśród nich m.in. gen. Dezydery Chłapowski, dr Karol Marcinkowski, Emilia Sczaniecka, Hipolit Cegielski, ks. Piotr Wawrzyniak czy Maksymilian Jackowski, poprzez swoją działalność społeczną, kulturalną, gospodarczą oraz naukową, wychowując pokolenia ludzi wykształconych, świadomych swej polskości, walnie przyczynili się do późniejszego sukcesu Powstania Wielkopolskiego.

To dzięki bohaterskiemu zrywowi powstańców wielkopolskich 1918-1919, na których czele stali twórcy Armii Wielkopolskiej mjr Stanisław Taczak i gen. Józef Dowbor-Muśnicki, ich determinacji oraz hojnej daninie krwi prawie cała Wielkopolska została z powrotem włączona do odradzającej się Rzeczypospolitej.

Milczeniem nie można również pominąć wkładu mieszkańców Wielkopolski w walki powstańcze na Górnym Śląsku ani zaangażowania doskonale wyposażonej i wyszkolonej Armii Wielkopolskiej w obronę niepodległości odrodzonej Ojczyzny przed bolszewicką nawałą w 1920 r.

Kiedy skończyła się walka zbrojna, mieszkańcy Wielkopolski podjęli trud odbudowy oraz ponownego scalenia Rzeczypospolitej, wyniszczonej przez dziejową zawieruchę. W ten właśnie sposób twórczo nawiązali oni do bogatej tradycji pozytywistycznej - do dziedzictwa Ojców Założycieli nowoczesnej Wielkopolski - nastał bowiem czas, w którym „Polsce potrzeba było potu, a nie krwi”.

Mając na uwadze wkład pokoleń Wielkopolan w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem jej odbudowę oraz istotny wpływ zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na kształt granic odrodzonego Państwa Polskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

***
Prognoza pogody na najbliższe dni:

Źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto