Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy ponownie wyjechali na ulice Gniezna. „Mały konus z kotem nie będzie rządził chłopem”

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
„Mały konus z kotem nie będzie rządził chłopem”. Rolnicy z powiatu gnieźnieńskiego już po raz drugi protestowali przeciw przyjęciu zmian w Ustawie o Ochronie Praw Zwierząt. Tym razem kilkadziesiąt ciągników z transparentami wyjechało w stronę Kłecka i Wrześni.

To już drugi raz kiedy rolnicy z powiatu gnieźnieńskiego wyjechali na ulicę miasta w ramach protestu przeciw przyjęciu zmian w Ustawie o Ochronie Praw Zwierząt. Gospodarze sprzeciwiają się jej przyjęciu, twierdząc, że zakaz uboju rytualnego, likwidacja branży futerkowej oraz zwiększenie uprawnień organizacji prozwierzęcych zniszczy polskie rolnictwo. Ich głównym postulatem było odrzucenia zmian w całości na etapie senatu.

W zeszłym tygodniu senat przyjął ustawę z poprawkami. Za było 76 senatorów, przeciw 11, a 10 osób wstrzymało się od głosu (w tym Paweł Arndt).

Przeszły, choć z istotnymi modyfikacjami, dwa najbardziej kontrowersyjne zapisy: zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego, ale z wyłączeniem drobiu.

„Mały konus z kotem nie będzie rządził chłopem”

Sytuacja wzbudziła gniew rolników, którzy postanowili wyjechać na ulice miast w całej Polsce, w tym w Gnieźnie. Już o 10.00 w środę, 21 października, gospodarze wyjechali na drogę DK 15 ponad 50-ma ciągnikami. Wkrótce dołączyli do nich gospodarze z gminy Kłecko. Według relacji protestujących, z Kłecka wyjechało co najmniej 25 maszyn.

W planach był wolny przejazd rozpoczynający się od strony drogi w kierunku Pyszczynka przez gnieźnieńskie Winiary. Na ul. Poznańskiej rolnicy skręcą w prawo w kierunku Kłecka i nawrócą z drogi S5 na rondzie, aby udać się w stronę Wrześni. Tam planowane jest nawrócenie i przejazd z powrotem do Gniezna. Na maszynach rolniczych pojawiły sie transparenty nawiązujące do ustawy, m. in. „Mały konus z kotem nie będzie rządził chłopem”.

- Nie ma z naszej strony zgody na tę ustawę, przynajmniej na czas epidemii. Rząd w ogóle nie chce z rolnikami rozmawiać
- mówił jeden z najmłodszych protestujących. Według jego słów, to nie koniec oporu rolników. Jak twierdzi, nie może zdradzić szczegółów, ale protesty będą się nasilały.

Kilkadziesiąt traktorów z transparentami i flagami wyjechało w stronę miasta i skutecznie utrudniło ruch w mieście, sprawiając frustrację kierowców. Zdarzali się jednak tacy, którzy w ramach solidarności machali gospodarzom i włączali sygnały dźwiękowe. Jak mówili wcześniej protestujący, nie jest ich intencją utrudnienie życia mieszkańcom miasta, a pokazanie, że zmiany w ustawie dotkną nie tylko polską wieś, ale i mieszkańców miast.

Zobacz filmy z przejazdu rolnników:








emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto