Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo u zbiegu ulic Rybnej, Świętokrzyskiej i Żuławy będzie miało swoją nazwę

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Google Street View
Florian Rachelski będzie patronem ronda u zbiegu ulic Rybnej, Świętokrzyskiej i Żuławy. Uchwałę w tej sprawie na najbliższej sesji podejmie Rada Miasta Gniezna.

Florian Władysław Rachelski urodził się w 1911 roku w Łopiennie k/Kłecka. W latach 30-tych XX wieku organizował pierwsze wystawy swoich prac malarskich i rzeźbiarskich. W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie - tam wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

Po powrocie do Gniezna otworzył pracownię przy ul. Tumskiej 2

Największym dziełem Floriana W. Rachelskiego zachowanym na terenie Gniezna jest płyta upamiętniająca 105 ofiar nazistowskiego terroru, ustawiona na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. W ciągu kolejnych lat artysta wykonał kilka rzeźb figuralnych Matki Boskiej oraz Jezusa, wystawianych przed kościołami na terenie ziemi gnieźnieńskiej. Florian W. Rachelski bardzo angażował się w ozdabianie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz poznańskich kościołów.

Na emigracji

Patriotyczno-religijna działalność artysty zwróciła uwagę lokalnego Urzędu Bezpieczeństwa, który zaplanował jego aresztowanie. Ostrzeżony przez zaprzyjaźnionego księdza F. W. Rachelski w ostatniej chwili uciekł z Gniezna. W 1949 r. opuścił kraj i udał się na emigrację do Wielkiej Brytanii, a potem do Francji. W Paryżu podjął edukację w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Dzieła naszego rodaka zyskały uznanie i liczne nagrody. Medal brązowy w 1955 r., medal srebrny w 1956 r. – Salon des Artistes Francias. W 1960 r. emigrował do Stanów Zjednoczonych. Osiadł w Nowym Jorku, gdzie na Manhattanie otworzył własne atelier. Tworzył głównie dla lokalnej Polonii. W 1964 r. został członkiem prestiżowej Nacional Sculpture Society w Nowym Jorku. Artysta zmarł nagle w 1977 r. i został pochowany na cmentarzu w Doylestown. Dzieła Floriana W. Rachelskiego ukazujące słowiańską historię Polski, wybitnych Polaków, a także świętych patronów, znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Część z dorobku artysty znajduje się w zbiorach galerii w Waszyngtonie i w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Sesja Rady Miasta Gniezna odbędzie się 1 marca.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto