Rowerem do 125 km od Gniezna. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 25 - 26 września?

Newsroom 360
Newsroom 360
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w promieniu 125 km od Gniezna
Poznaj najbliższą okolicę - trasy w promieniu 125 km od Gniezna gettyimages.com/Wavebreakmedia
Rozważasz wyprawę rowerową z Gniezna? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Na weekend 25 - 26 września wybraliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Są zróżnicowane pod względem trudności czy odległości, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 125 km od Gniezna. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w pobliżu Gniezna przygotowaliśmy na weekend 25 - 26 września.

Wycieczki rowerowe w okolicy Gniezna

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 125 km od Gniezna, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 25 września w Gnieźnie ma być 16°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 20%. W niedzielę 26 września w Gnieźnie ma być 19°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: TRZY ZAMKI

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 53,58 km
 • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 44 min.
 • Przewyższenia: 102 m
 • Suma podjazdów: 1 594 m
 • Suma zjazdów: 1 617 m

Buczek poleca trasę rowerzystom z Gniezna

Wola wspólnego pokręcenia była tak duża, że nie gasiły jej nawet nieciekawe prognozy pogodowe. Po prostu musieliśmy się gdzieś wybrać, a, że od roku obiecujemy sobie Grudziądz i okolice to tam właśnie ruszamy. Oczywiście pojeżdżenie na rowerze może być celem samo w sobie, ale wyznaczyliśmy sobie trzy inne cele. Wszystkie trzy ceglane, gotyckie i pokrzyżackie.

Relacja:

Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Jastrowie-Okonek- Jastrowie

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 43,76 km
 • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 5 min.
 • Przewyższenia: 65 m
 • Suma podjazdów: 356 m
 • Suma zjazdów: 402 m

A.rz57 poleca trasę mieszkańcom Gniezna

Jastrowie-Okonek Jastrowie
Opuszczamy Jastrowie ulicą Boczną i jedziemy do samej Gwdy. Trafiamy na Transwielkopolską Trasę Rowerową i z jej biegiem skręcamy w lewo. Po niesamowitym odcinku biegnącym wzdłuż zalewu Podgaje docieramy do Chwalimia. Stąd dalej jedziemy TTR. W Dolniku skręcamy w prawo w drogę szutrową. Z niej skręcamy w lewo w niewyraźną drogę. Dojeżdżamy na skraj skarpy, która schodzi do jeziora Leśnego. Sprowadzamy rowery ze skarpy na alejkę prowadzącą w koło jeziora (w tym miejscu brak drogi do jeziora). Skręcamy w lewo aby przez mokradła przejechać po ładnym mostku a następnie drogą dojeżdżamy do szosy Lędyczek-Okonek. Skręcamy w prawo i za chwilę w lewo w leśną drogę. To miejsce gdzie jeszcze po wojnie była fabryka włókiennicza (podobno). Widać pozostałości po budynkach i budowlach wodnych. W tym miejscu można przejść na drugą stronę rzeki Czarna. W drodze do Okonka odwiedzamy okrutnie zaśmieconą plażę miejską i kierujemy się przez Borucino, Pniewo z powrotem do Jastrowia. Po drodze podziwiamy wielki kompleks pieczarkarski w Borucinie (firma OKCHAMP).
Trasa ciekawa głównie widokowo. Las dodaje jej uroków. Drogi bez piachu. Polecam
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Ze Złotowa dookoła Nowego Dworu trasami terenowymi

 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 29,09 km
 • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 2 min.
 • Przewyższenia: 97 m
 • Suma podjazdów: 262 m
 • Suma zjazdów: 209 m

A.rz57 poleca trasę rowerzystom z Gniezna

Ze Złotowa dookoła Nowego Dworu trasami terenowymi. Ruszamy spokojną drogą asfaltową do Dzierzążna. Od tego miejsca żegnamy się z asfaltem terenowymi drogami jedziemy aż do Złotowa. Początkowo w stronę Starej Wiśniewki, ale łukiem zmieniamy kierunek na Radawnicę. Z drogi pożarowej do Radawnicy zjeżdżamy na drogę do Franciszkowa. Stąd polną drogą docieramy do drogi Nowy Dwór-Kamień i udajemy się do Nowego Dworu. Stąd kawałeczek asfaltem dojeżdżamy do szkółki leśnej aby przez las i pola wrócić do Złotowa. Trasa chwilami dość wymagająca ale dla widoków warta przejechania. Polecam
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Szlak Stu Jezior

 • Stopień trudności: 2
 • Dystans: 109,05 km
 • Czas trwania wyprawy: 6940 godz. i 25 min.
 • Przewyższenia: 66 m
 • Suma podjazdów: 635 m
 • Suma zjazdów: 602 m

Rattusnorvegicus poleca trasę rowerzystom z Gniezna

SZLAK STU JEZIOR

Dystans: ok. 110 km
Trudność: przeważnie szosy o małym natężeniu ruchu; kilka piaszczystych odcinków
Oznakowanie: zgodne ze standaryzacją PTTK (szlak czarny)
Początek szlaku: Poznański Węzeł Rowerowy, skrzyżowanie ul. Baraniaka i Jana Pawła II.
Koniec szlaku: Międzychód

Szlak Stu Jezior to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce (powstał w 1999 r.). Bezsprzecznie jest to jedna z najpiękniejszych widokowo tras. Wiedzie w kierunku Pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego, jednego z ulubionych wśród mieszkańców Poznania regionów letniskowych. Trasa połączona jest z międzynarodowym szlakiem rowerowym R-1 (Calais - Sankt Petersburg).

Co warto zobaczyć:

KIEKRZ - do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

SOBOTA - późnogotycki kościół Narodzenia NMP z pocz. XVI w. z barokową fasadą z końca XVIII w.

PAMIĄTKOWO - duży zakład ogrodniczy z sadami jabłoniowymi. Na wschodnim brzegu rynnowego jez. Pamiątkowskiego - kąpielisko oraz pole biwakowe.

BABORÓWKO - pałac eklektyczny z końca XIX w., dziś pensjonat jeździecki.

SZAMOTUŁY - Dawny zamek Nałęczów Szamotulskich z 2 poł. XV w., przebudowany w pocz. XVI w przez Górków. Gotycki kształt odzyskał w latach 1976-89. Muzeum z wyposażeniem wnętrz zamkowych z XVI - XVIII w., bogata kolekcja ikon. W jednej z oficyn zamkowych z końca XVIII w. - muzeum ze zbiorami etnograficznymi.
Tzw. Baszta Halszki z XVI w. nazwana imieniem córki wojewody poznańskiego Łukasza Górki - Halszki z Ostroga, więzionej tu przez okrutnego ojca. W pobliskim spichrzu z XIX w. - wystawa archeologiczna z przedmiotami, pochodzącymi z terenów budowy gazociągu jamalskiego.

OSTRORÓG - miejsce pochodzenia Jana Ostroroga (ok. 1436 - 1501), wojewody poznańskiego, publicysty politycznego, autora dzieła "O urządzeniu Rzeczypospolitej". Późnogotycki kościół NMP Wniebowziętej z 1 poł. XV w., obecnie barokowy (przebudowa - 2 poł. XVIII w.).

ZAJĄCZKOWO - na półwyspie nad jez. Zajączkowskim - późnobarokowy dwór z końca XVIII w., najprawdopodobniej zbudowany w miejscu dawnego grodu obronnego. Rozbudowany na pocz. XX w., w latach 80-tych XX w. przekształcony w ośrodek wypoczynkowy poznańskiego kuratorium oświaty.

ŁŃŻECZKI - zabudowania folwarczne z 2 poł. XIX w oraz dwór z pocz. XX w. Na polodowcowym wzniesieniu przy drodze do Pniew - punkt widokowy, powstały w 1994 r.

CHRZYPSKO WIELKIE - późnogotycki kościół św. Wojciecha z pocz. XVII w. z drewnianym stropem i wystrojem wnętrza z przełomu XVII/XVIII w. Taka sama nazwę, jak wieś, nosi także pobliskie jezioro.

SIERAKOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY - utworzony w 1991 roku w celu ochrony krajobrazu polodowcowego wschodniej części pojezierza Międzychodzko - Sierakowskiego. Liczne moreny, wydmy, jeziora, rzeczne doliny i ciekawe przyrodniczo lasy. Na północ od Warty przeważają wydmy Puszczy Noteckiej porośnięte lasem sosnowym, na południe - mocno zróżnicowany teren, pocięty głębokimi rynnami jeziornymi, pokryty lasami bukowymi i mieszanymi. Ciekawe rezerwaty przyrody.

SIERAKÓW WIELKOPOLSKI - opis - patrz: foto

CHALIN - opis - patrz: foto

KAMIONNA - gotycki kościół Narodzenia NMP z końca XV w., jednonawowy, z dzwonnica w formie wieży. Od strony wschodniej - ciekawy, trójkondygnacyjny, bogato dekorowany szczyt.

MIŃDZYCHÓD - opis - patrz: foto
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: PIASTOWSKI TRAKT ROWEROWY

 • Stopień trudności: 1
 • Dystans: 88,71 km
 • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 60 min.
 • Przewyższenia: 66 m
 • Suma podjazdów: 398 m
 • Suma zjazdów: 395 m

Rowerzystom z Gniezna trasę poleca Robert.luxa

Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

miejsce #20

Goetze

Goetze Eco 28 krem 2018

649,00 zł649,00 zł
Materiały promocyjne partnera
traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Tokio Raport - rozmowa z Karoliną Pęk

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie