Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Wielkopolskę: Poznaj trasy Wągrowca

Magdalena Baranowska-Szczepańska
W cyklu „Rowerem przez Wielkopolskę” prezentujemy wągrowieckie trasy, które warto odwiedzić na turystycznym szlaku.

Wągrowiec to wielkopolskie miasto, które uzyskało ogólnopolski tytuł „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. I nie ma co się dziwić, gdyż wychodząc z szynobusu od razu można zauważyć ścieżki rowerowe, którymi dojedzie się do najważniejszych zabytków Jakubowego Grodu. Zanim wyruszymy w trasę, warto zobaczyć wykonany z czerwonej cegły i zrewitalizowany w 2015 roku dworzec.

Do najciekawszych miejsc Wągrowca należy skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby. Rzeki przecinają się niemal pod kątem prostym, a ich wody mieszają się ze sobą tylko w niewielkim stopniu. Powstałe, wskutek działalności spółki wodnej w XIX wieku, skrzyżowanie jest jedynym takim unikalnym zjawiskiem w Europie.

Goście obowiązkowo powinni chwilę postoju zaliczyć na zrewitalizowanym w 2009 roku Rynku. Znajdują się tam zegar słoneczny, róża wiatrów i kawiarenki. Niepowtarzalnego klimatu dodaje temu miejscu tańcząca do muzyki fontanna z efektami świetlnymi, której pokaz warto obejrzeć o godz. 21.30.

W rowerową wycieczkę warto wybrać się do kościoła farnego pw. św. Jakuba Apostoła i obejrzeć stojący obok niej pomnik ks. Jakuba Wujka. Wągrowiec to miasto rodzinne ks. Wujka – autora przekładu Pisma Świętego na język polski z 1599 roku. Biblia „wujkowa” przez ponad trzy i pół stulecia pełniła rolę podstawowego polskiego przekładu katolickiego. 300 metrów od fary wznosi się klasztor pocysterski. To właśnie zakonnicy z tego zgromadzenia założyli Wągrowiec, który w 1381 roku znajdował się na naturalnej wyspie, pomiędzy ramionami rzek Wełny i Nielby. W klasztorze można zwiedzić podziemia kościoła, w których dokonywano pochówku zakonników, a wewnątrz zabudowań klasztornych - otoczony krużgankami uroczy wirydarz ze studnią.

Dla osób aktywnych Wągrowiec ma przygotowaną specjalną strefę z rekreacyjnymi ścieżkami rowerowymi. Leśne ścieżki rowerowe nad Jeziorem Durowskim idealnie sprawdzają się jako trasy rekreacyjne do jazdy na rowerze. Przy okazji można podziwiać piękno otaczającej nas przyrody oraz jezioro.

Wągrowiec posiada bogatą sieć dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, ale jeśli ktoś będzie chciał zrobić dodatkowe kilometry, to może wybrać się w dalszą drogę do sąsiadującej z miastem Gminy Wągrowiec. Można tam zobaczyć nie tylko ciekawe zabytki, ale też stanowiska archeologiczne, budownictwo dworskie i przemysłowe oraz ścieżki przyrodnicze i pomniki przyrody.
Rowerem przez Wielkopolskę Wągrowiec

Rower miejski coraz bardziej popularny

Rowery miejskie cieszą się ogromną popularnością w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach.
Od 9 czerwca korzystać można z Wągrowieckiego Roweru Miejskiego. Aby móc wsiąść i pojechać konieczne będzie pobranie specjalnej aplikacji: ROOVEE i założyć konto (można pobrać przy zastosowaniu smartfona). Następnie konieczne jest uiszczenie jednorazowej opłaty rejestracyjnej (depozyt inicjalny) w wysokości 10 zł. Po wykonaniu tych czynności wystarczy zeskanować kod QR z kierownicy lub blokady umieszczonej nad tylnym kołem roweru miejskiego i będzie można jechać.
Rower będą mogły wypożyczyć także osoby, które nie posiadają smartfona. Ale będą musiały założyć konto na my.roovee.eu , wpłacić odpowiednia kwotę, zaakceptować regulamin operatora i zapamiętać TELEKOD. Następnie trzeba będzie skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, podać NUMER ROWERU, który chcemy odblokować, podać swój TELEKOD i… już można jechać.
Rower można także uruchomić wysyłając SMS na numer 539 569 930 o treści: start NUMER_ROWERU. Początkowy czas przejazdu do 30 minut jest darmowy, a za każdą kolejną minutę trzeba zapłacić 5 groszy.

Jeśli ktoś ma uwagi i chciałby się z nimi podzielić, to powinien zgłosić się do Biurza Obsługi Klienta pod nr 88 77 66 833 lub pod adresem e-mail: [email protected] .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto