Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowa Stolica Polski. Gniezno zajęło trzecie miejsce i było najlepsze w swojej kategorii!

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
UM Gniezno, Mikołaj Szymkowiak
Po aktywnie spędzonych na rowerach 30 dniach czerwca, przyszedł czas na podsumowanie lokalnych zmagań o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Wspólnie pokonaliśmy ponad 420 tys. km, dzięki czemu Gniezno zajęło 3. miejsce w klasyfikacji 56 miast biorących udział w przedsięwzięciu Aktywne Miasta!

Rok temu Pierwsza Stolica zajęła 4. miejsce w ogólnej rywalizacji i pierwsze wśród miast podobnej wielkości. Rowerzyści kręcący km dla Gniezna pokonali wtedy aż 366 tys. km. Wspólne wyjazdy rowerowe, wycieczki czy nawet wypady na lody do pobliskich miejscowości – to wszystko działo się podczas rowerowych zmagań, które jak się okazało, były też wspaniałą integracją i wydarzeniem towarzyskim.

W tym roku, jak zawsze, do tej rowerowej imprezy mógł dołączyć każdy, kto zainstalował na swoim smartfonie aplikację Aktywne Miasta. Jest ona dostępna na telefony z oprogramowaniem android i iOS. Po pobraniu aplikacji, należało się jednorazowo zarejestrować, wybrać Gniezno i pamiętać o jej uruchamianiu przy każdym przejeździe rowerem.

Tegoroczna rywalizacja rozpoczęła się 1 czerwca i trwała cały miesiąc. Została symbolicznie zainaugurowana tego dnia, o godz. 18:00 na gnieźnieńskim Rynku wspólnym przejazdem rowerowym.

Lokalne działania w ramach rywalizacji PRSP, wspierali sponsorzy: Velux, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Sklepy Jagoda Sam, Bimex. Partnerami wydarzenia są: Powiat Gnieźnieński, sąsiednie gminy, MOK, GOSiR, WORD Poznań. Patronat medialny nad akcją miała redakcja "Gnieźnieńskiego Tygodnia" i portalu Gniezno.naszemiasto.pl.

Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe, w tym roku infrastruktura dla cyklistów powstanie na ul. Roosevelta w formie pasów rowerowych oraz częściowo jako chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym. Dodatkowo na ul. Roosevelta pojawią się azyle dla pieszych oraz tzw. „wiedeńskie” przystanki.

Wcześniej otwarto ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Gdańskiej. Zakończona inwestycja podzielona była na dwa etapy. Pierwszy z nich na odcinku od Ronda im. Jacka Kaczmarskiego do Ronda Winiary o łącznej długości około 1 km, był dofinansowany kwotą ponad miliona złotych ze środków unijnych. Drugi, na odcinku od ronda Winiary aż do Wiaduktu Solidarności. Ta część, finansowana była już całkowicie z miejskiego budżetu i kosztowała prawie 2 mln zł. Długość zrealizowanych tras rowerowych wynosi ok. 1250 m. Dodatkowo wykonano infrastrukturę towarzyszącą typu stojaki rowerowe, prowadnice rowerowe na schodach. Zmienione zostało również oznakowanie oraz sygnalizacja świetlna, która uwzględnia ruch rowerowy.

Podsumowanie rywalizacji to także moment, w którym rozstrzygnięty został konkurs kręcimy dla Gniezna.
Najwięcej kilometrów dla Pierwszej Stolicy pokonali:
w kategorii Najlepsza Kobieta:
1) Natalia Kwiatkowska – 3575 km
2) Grażyna Rakowicz – 2764 km
3) Barbara Perlik – 2306 km
w kategorii Najlepszy Mężczyzna:
1) Jerzy Pieczyński – 4836 km
2) Witosław Szczepankiewicz – 4604 km
3) Mariusz Jasiak – 4278 mm
kategoria Najlepsza Seniorka:
1) Barbara Pelik – 2306 km
2) Grażyna Kowalska-Kurowska – 2010 km
3) Elżbieta Kujawska – 682 km
kategoria Najlepszy Senior:
1) Jerzy Pieczyński – 4836 km
2) Leszek Dobrzykowski – 4000 km
3) Leszek Basiński – 2356 km
kategoria Najlepsza Uczennica wśród szkół podstawowych:
1) Julia Mroziuk – 1152 km
2) Weronika Stypa – 881 km
3) Marta Kaszyńska – 825 km
w kategorii Najlepszy Uczeń wśród szkół podstawowych:
1) Franek Brenk – 1001 km
2) Mateusz Mroziuk – 583 km
3) Kacper Kardasz – 501 km
w kategorii Najlepsza Szkoła
1) Szkoła Podstawowa nr 8 – 11.527 km
2) Zespół Szkół Ekonomicznych – 7922 km
3) Szkoła Podstawowa nr 6 – 7146 km
w kategorii Najlepsze Przedszkole
1) Przedszkole nr 8 – 14.518 km
2) Przedszkole nr 9 – 7010 km
3) Przedszkole nr 13 – 2820 km
kategoria Najlepsza Grupa, w wśród grup pokonujących kilometry dla Gniezna
1) Nie zmęczeni Sezonem Team – 60.985 km

Pozostaje nam życzyć wszystkim cyklistom szerokości i przyczepności!

Na zakończenie - cenna informacja dla cyklistów. W ramach programu Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski Gniezno otrzyma 50 tys. zł na zakup kolejnych, 11 rowerów miejskich. Prezydent Tomasz Budasz podpisał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego umowę na to dofinansowanie, w obecności wicemarszałka Jacka Bogusławskiego.

Będzie bezpieczniej, zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców i mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej. Właśnie rozpoczęła się budowa trasy dla rowerów na ul. Roosevelta. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z al. Reymonta powstaną pasy rowerowe o szerokości 1,5 m, wydzielone po obu stronach jezdni. Planowany termin zakończenia to koniec listopada tego roku.

To kolejna rowerowa inwestycja w Gnieźnie. Na początku tego roku oddano do użytku drugą część ścieżki rowerowej na ul. Gdańskiej, na odcinku od ronda Winiary aż do Wiaduktu Solidarności. I zgodnie z „Koncepcją tras rowerowych w Gnieźnie” poprowadzona zostanie trasa rowerowa na Wiadukcie Solidarności w formie chodnika z dopuszczonym ruchem rowerowym. Na ul. Żwirki i Wigury powstaną również pasy rowerowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto