Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęcie roku szkolnego w I LO: bez uroczystej akademii, dyrektor przemawiał przez radiowęzeł

VV
Wyjątkowe rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie. W tym roku nie było uroczystej akademii, a dyrektor placówki wygłosił przemówienie przez szkolny radiowęzeł.

Z powodu panujących obostrzeń w tym roku nie obyło się uroczyste rozpoczęcie roku w gnieźnieńskiej „Jedynce”. Uczniowie, podzieleni na grupy wchodzili i wychodzili do szkoły bezkontaktowo, wyznaczonymi na tę okazję wejściami. Żaków podzielono na trzy grupy. O 9 odbyło się rozpoczęcie klas pierwszych, o 10 drugich i o 11 rok szkolny rozpoczęły klasy trzecie liceum. W wyznaczonych klasach miały miejsce jedynie spotkania z wychowawcami. Dyrektor szkoły, Paweł Matkowski przemówienie wygłaszał przez radiowęzeł. - Spotykamy się z powodu powrotu do szkoły po prawie półrocznej przerwie. Cieszymy się z powrotu, ale zarazem żywimy poważne obawy o zdrowie własne, bliskich i kolegów. Ten rok wymusi zmiany i zaostrzenia – mówił dyrektor. Najważniejszą ze zmian będzie konieczność poruszania się po częściach wspólnych budynku w maseczkach oraz nakaz dezynfekcji rąk.

- Nie ufajcie tym wszystkim, którzy z różnych powodów twierdzą, że wirus to ściema. Przypominam, że nadal są tacy, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska. Priorytetem musi być bezpieczeństwo was i waszych rodzin i pracowników szkoły. Do czasu wynalezienia szczepionki trzymajmy się ustalonych zasad i kierujmy się sentencją „anceps remedium melius quam nullum”, czyli niepewne lekarstwo lepsze niż żadne

– mówił przez radiowęzeł dyrektor Matkowski.

Jaki będzie ten rok dla uczniów i kadry pedagogicznej? Trudny i nieprzewidywalny.

- Nie jest to łatwa sytuacja, dlatego, że my w przeciwieństwie do szkół podstawowych nie jesteśmy w stanie tak odizolować uczniów jak w szkole podstawowej. Mamy prawie 700 uczniów, wąskie korytarze, lekcje międzyoddziałowe czyli języki obce, więc w zasadzie nasze działania polegają na zminimalizowaniu tego, co może się wydarzyć

– mówi dyrektor placówki, która dzieli budynek z Muzeum Początków Powstania Państwa Polskiego, które zostało odgrodzone od części szkolnej.

I Liceum Ogólnokształcące otrzymało od Ministerstwa Edukacji pomoc. Jak mówi zarządzający placówką, pula 50 milionów maseczek, w „Jedynce” przełożyła się na 900 maseczek jednorazowych, które, jak wylicza Paweł Matkowski, wystarczą na 13 dni. - Co dalej? Nie wiadomo – podkreśla. Oprócz ministerialnej pomocy, szkoła otrzymała fartuchy, maseczki i płyn do dezynfekcji od gnieźnieńskiego starostwa.

Pomimo panujących obostrzeń oraz nauki zdalnej, która rozpoczęła się w marcu, dyrektor Matkowski jest bardzo zadowolony z wyników egzaminu dojrzałości. - Jesteśmy oczywiście zadowoleni z wyników. Sprawdziłem to i jakbyśmy byli ustawiani w rankingu liceów poznańskich, to bylibyśmy na 12 miejscu – mówi, podkreślając, że jest dumny z uczniów „Jedynki”. W opinii dyrektora placówki, ten sukces zawdzięcza zaangażowaniu nauczycieli w nauczanie zdalne, oraz postawie uczniów, którzy nauczanie zdalne potraktowali jak wyzwanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto