Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła Kampania Społeczna „STOP pożarom traw” - apel strażaków z naszego powiatu

Redakcja
Sona Ishkhanyan/zdj. ilustracyjne
Rozpoczęła się Kampania Społeczna „ Stop pożarom traw” zainaugurowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną mająca na celu uświadomienie społeczeństwu o negatywnych skutkach wypalania traw.

Ruszyła Kampania Społeczna „STOP pożarom traw” - apel strażaków z naszego powiatu
Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. Statystyki pokazują, że w 2018 roku doszło do ponad 48 700. pożarów traw, co stanowi 33% wszystkich pożarów w Polsce. Jeżeli chodzi o powiat gnieźnieński, to 98, wśród około 2000. ubiegłorocznych wyjazdów naszych strażaków było związanych właśnie z gaszeniem pożarów traw. W obecnym roku do takich zdarzeń strażacy z powiatu gnieźnieńskiego zostali zadysponowani już 8 razy.

-Przełom marca i kwietnia,to taki okres, kiedy zaczynamy walczyć z pożarami traw. Jak dotąd takich zdarzeń w tym roku było już osiem. Choć były to zdarzenia niegroźne, to zdajemy sprawę, że wraz z przyjściem cieplejszych dni, kiedy trawa i gleba będą bardziej suche, to zagrożenie będzie wzrastało. Na szczęście na terenie naszego powiatu, w ciągu ostatnich kilku lat żadnych śmiertelnych wypadków z powodu pożarów traw nie odnotowaliśmy, natomiast warto przypomnieć, że w tym roku, blisko Częstochowy jedno takie zdarzenie ze skutkiem śmiertelnym odnotowano - mówi st kpt. Jarosław Łagutoczkin, rzecznik prasowy PSP Gniezno. - Pożar trawy jest bardzo dynamiczny, zmienia się dość szybko powierzchnia, kierunek i miejsce. Wiatr przenosi ten ogień w duże odległości. Czasem udaje się szybko opanować ten pożar, ale gdy warunki są niesprzyjające, to ogień wychodzi spod kontroli i wtedy musimy większe siły i środki zaangażować w taką akcję, włącznie z tym, że ściągamy siły z sąsiednich powiatów - dodaje rzecznik.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. Strażacy przypominają, że jest to błędne myślenie. - Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. To, że wypalanie trawy użyźnia glebę to mit! - zaznacza st kpt Łukasz Michalak, zastępca komendanta PSP Gniezno. -Chcemy uświadomić społeczeństwo, że wypalanie traw nie tylko nie przynosi korzyści, ale również jest zabronione prawnie i powoduje same szkody: zagrożenie dla życia ludzkiego, straty ekonomiczne, niszczeje przyroda, giną zwierzęta, dodatkowo marnowane są strażackie siły i zasoby na tego typu zdarzenie, kiedy w tym czasie moglibyśmy pomóc innym uczestnikom nieszczęśliwych wypadków - dodaje Ł. Michalak.

Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł, a jeśli spowoduje ono pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto