Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sarmacja po gnieźnieńsku - poezja, tańce, śpiew i wystawa śladami wielkich sarmatów

Redakcja
21 września zapraszamy miłośników literatury i historii do Starego Ratusza. Od godziny 17.00 będzie można zobaczyć wystawę poświęconą wielkich sarmatów, dawne dworskie tańce, usłyszeć najwybitniejszą literaturę staropolską, a także posłuchać muzyki śpiewanej kiedyś przed bitwami.

Sarmacja po gnieźnieńsku - poezja, tańce, śpiew i wystawa śladami wielkich sarmatów
Wydarzenie to propozycja Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego, w ramach cyklu: "Wielka i mała literatura Gniezna. Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej". Ma na celu promocję nieznanej literatury naszego miasta. Pomysłodawcą festiwalu oraz kuratorem wystawy jest Dawid Jung, znakomity gnieźnieński poeta, muzyk, założyciel i redaktor „Zeszytów Poetyckich”.

-Gnieźnieński Klub Literacki zaprasza do zwiedzania świata zapomnianego dzisiaj, czyli Sarmacji po gnieźnieńsku. Wydarzenie otwieramy wystawą - będzie kilka sensacji! Gnieźnianie będą mogli się dowiedzieć, dzięki jakiemu kasztelanowi Mistrz z Czarnolasu zadebiutował, albo kto poprowadził pierwszą w historii polskiego oręża husarię - czyli gnieźnianie. Drugi moduł - to wspaniała poezja, czyli gnieźnianie w poezji sarmackiej. Tutaj też taka ciekawostka, że Gniezno posiada największą w Polsce kolekcję sarmackiego malarstwa. To wszystko nam się pięknie splecie w opowieść o dawnej Polsce i być może wyłoni się z tego jakaś głębsza refleksja - zaznaczył Dawid Jung.

O godz. 17.00 w Starym Ratuszu otwarta zostanie wystawa "Śladami kasztelanów i starostów gnieźnieńskich I Rzeczypospolitej". Wieczór będzie kontynuowany poezją. O godz. 18.00 będzie można usłyszeć w interpretacji Klubowiczów najwybitniejszą literaturę staropolską tworzoną przez gnieźnian lub gnieźnianom dedykowaną. Wśród autorów zapomnianej literatury gnieźnieńskiej znaleźli się m.in. Grzegorz z Szamotuł, Andrzej Krzycki, Jan Dantyszek, Mikołaj Rej, Klemens Janicki, Erazm Otwinowski, Jan Kochanowski, Marcin Czechowic, Bartosz Paprocki, Hieronim Powodowski, Stanisław Grochowski, Kasper Miaskowski, Jan Krasiński, Daniel Mikołajewski, Jakub Gembicki i inni.

Wydarzenie ukraszą staropolskie tańce w wykonaniu zespołu "Firlej" oraz dawna muzyka - co śpiewano przed bitwami w czasach kultury sarmackiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto