Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko w Gnieźnie modelowym przykładem

IB
Schronisko w Gnieźnie okazało się ciekawym przykładem dla przedstawicieli innych miast. Jego mieszkańcy zaprosili gości na piknik.
Schronisko w Gnieźnie okazało się ciekawym przykładem dla przedstawicieli innych miast. Jego mieszkańcy zaprosili gości na piknik. Dawid Stube / Agencja Fotostube
W ubiegłym tygodniu schronisko dla bezdomnych w Gnieźnie odwiedzili uczestnicy konferencji Związku Miast Polskich. Mieli okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje i na co dokładnie wydawane są pieniądze z tzw. funduszu alkoholowego oraz dotacji.

Uczestnicy konferencji Związku Miast Polskich poświęconej rozwiązywaniu problemów alkoholowych zwiedzili schronisko dla bezdomnych przy ul. Kawiary, prowadzone przez Powiatowe Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej "Dom". Mieszkańcy schroniska w Gnieźnie wspólnie z kadrą przygotowali dla gości piknik. W organizacji imprez dla gości, okolicznych mieszkańców i zaprzyjaźnionych stowarzyszeń mają już wprawę.

- Zaprosiliśmy naszych gości, żeby pokazać, jak ta jednostka funkcjonuje. Oprócz tego wycieczka rozpoczęła się w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych. Okazuje się, że nasi goście są pod dużym wrażeniem - mówi Renata Góralczyk-Zielonka, dyrektor wydziału usług społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Program terapii i reintegracji społęcznej osób uzależnionych od alkoholu prowadzony jest od dziesięciu lat, w tej chwili w dwóch schroniskach. Ich mieszkańcy sami gotują, sprzątają, remontują, w miarę możliwości zarabiają na swoje utrzymanie poza "domem", część chetnie zajmuje się malowaniem lub rękodziełem.

- Dzięki temu programowi mamy lekarza psychiatrę, fizjoterapeutki, panią psycholog, a także pięciu opiekunów. Opiekunowie są szalenie ważni w naszej terapii, bometoda opiera się na tym, że przez cały pobyt mieszkańców trwa terapia. Jest podawana w taki sposób, że mieszkańcy sami włączają się w aktywne życie, żyją dla innych, organizują szereg imprez integracyjnych - mówi Maria Chwiałkowska-Grygiel, sekretarz stowarzyszenia.

- Tak jeżdżąc trochę podglądamy. Niby to samo, a jednak trochę inaczej - i ludzie inni, i pomysły trochę inne, i zapał też trochę inny. To, co jest nowe, chcemy pokazać. Gniezno zachwyciło nas tym, że ma pomysł, ten pomysł jest mądry, ma sens i przyjechaliśmy zobaczyć ten ośrodek - mówi Wiesław Kałek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu i przedstawiciel Związku Miast Polskich. Podczas wizyty w schronisku w Gnieźnie przyznał, że nie wyklucza możliwości, żeby spotkania o takiej tematyce będą się odbywały się właśnie w naszym mieście cyklicznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto