Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seminarium Gniezno: obłóczyny dla alumnów III roku [FOTO]

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Seminarium Gniezno: obłóczyny dla alumnów III roku
Seminarium Gniezno: obłóczyny dla alumnów III roku PWSD Gniezno
Seminarium Gniezno: obłóczyny dla alumnów III roku. To wyjątkowa uroczystość, podczas której klerycy pozbywają się stroju cywilnego i przywdziewają sutanny.

Pięciu kleryków III roku gnieźnieńskiego seminarium duchownego przyjęło i nałożyło sutanny. Obrzęd obłóczyn – tak bardzo symboliczny i wzruszający dla całej wspólnoty – odbył się podczas wieczornych nieszporów sprawowanych w niedzielę 8 listopada w seminaryjnej kaplicy.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. Adam Adamski COr, który prowadzi w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym zajęcia z logiki, teorii poznania i filozofii przyrody. Powołując się na List św. Pawła do Rzymian (Rz 12,1-2) zauważył, że poprzez obrzęd obłóczyn – przyjęcia stroju duchownego, kandydaci do kapłaństwa mają dać siebie na wyłączną służbę Bogu. Nie ma być to jednak służba bezrozumna. Ma to być służba – mówił – oparta na rozeznawaniu tego, co jest słuszne, co Bogu przyjemne i co doskonałe. Dziś jest to szczególnie ważne i potrzebne, żyjemy bowiem – jak zauważył – w świecie pełnym zamętu i sprzecznych ideologii.

Strój duchowny przyjęli:
kl. Michał Kruszelnicki z parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu
kl. Bartosz Kubiak z parafii pw. MB Częstochowskiej i św. Barbary w Piechcinie
kl. Dawid Lachnicki z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni
kl. Piotr Mroczkowski z parafii pw. św. Urszuli w Wilczynie
kl. Kamil Świątek z parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy.

Klerykom w tym szczególnym momencie towarzyszyli moderatorzy i bracia ze starszych roczników. Seminarium, podobnie jak wszystkie placówki oświatowe, ogranicza kontakt ze światem zewnętrznym i prowadzi zajęcia w trybie zdalnym. Po przyjęciu sutanny alumni wyrazili gotowość do pozbycia się nawyków starego człowieka, życia pośród świata jako dzieci światłości oraz pragnienia ofiarnej służby kapłańskiej. Znajdując się w połowie formacji seminaryjnej są oni zaproszeni nie tylko do zmiany zewnętrznego stroju, ale przede wszystkim do zmiany serca oraz jeszcze bardziej gorliwego pogłębiania relacji z Jezusem.

Przyodzianie w sutannę odbywa się na początku Eucharystii. Klerycy z roku trzeciego po błogosławieństwie księdza rektora udają się na krużganek przykatedralny, gdzie tradycyjnie osoba duchowna obcina krawat nowo obłóczonemu, który od tej pory ubiera strój duchownych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto