Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SKORZĘCIN: Jeziora Niedzięgiel coraz mniej, ale więcej ciszy i spokoju. Skorzęcin po sezonie [GALERIA, 6.12.2020]

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Skorzęcin po sezonie: lustro wody jeziora Niedzięgiel w Skorzęcinie drastycznie się cofa. Wody jest mniej, ale ciszy i spokoju znacznie więcej. Jak prezentuje się największy w Polsce ośrodek wypoczynkowy w okresie jesienno-zimowym?

Skorzęcin - wysycha jezioro w Skorzęcinie

Obowiązkowym punktem programu podczas spaceru po Skorzęcinie jest przejście przez molo. Zmierzając w jego kierunku, w oczy rzuci się jedna rzecz: znika jezioro w Skorzęcinie. Na końcu molo nie ma już ciemnej głębiny, a wyschnięte dno. Lustro wody jeziora Niedzięgiel w Skorzęcinie drastycznie się cofa. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której prawa strona mola – plaża niestrzeżona – jest praktycznie pozbawiona wody. Kiedyś było nie do pomyślenia, by taka sytuacja miała miejsce.

Dlaczego wysycha jezioro w Skorzęcinie?

Głos w sprawie wysychającego jeziora Niedzięgiel zabiera Józef Drzazgowski ze stowarzyszenia "Eko-Przyjezierze": -Dotykają nas zmiany klimatu. Mamy do czynienia z najsuchszymi latami w historii pomiarów. Opadów w rejonie wielkopolski , w którym znajduje się j. Niedzięgiel, mamy około 400/500 mm rocznie, ale parowania już 700. Nie ma zim, nie ma śniegu, nie ma naturalnego wpływu wód ze zlewni do jeziora Niedzięgiel. Jest to główna przyczyna jego wysychania. Obok niej należy wspomnieć o kopalniach – brunatnych zarazach naszego pojezierza, które przez 75 lat doprowadziły do katastrofalnych zmian w stosunku wody na pojezierzu gnieźnieńskim. Kopalnie to rak niszczący naszą ziemię.

Jeziora w Skorzęcinie ubywa - czy ma na to wpływ Kopalnia Węgla Brunatnego?

Negatywny wpływ działania Kopalni Węgla Brunatnego na stan wody w j. Niedzięgiel potwierdza Paulina Henning-Kloska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Parlamentarnemu Zespołowi ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich: - Wpływ na ubytek wody ma wiele czynników. Obok tego związanego ze zmianą klimatu, kluczowa jest działalność Kopalni Węgla Brunatnego i odkrywek, a dokładniej oddziaływanie lejów depresyjnych. Do listy czynników, wpływających na deficyt wód w jeziorach Pojezierza Gnieźnieńskiego, należy dopisać wzrastający pobór wody z wód podziemnych, wynikający z rosnącej urbanizacji okolicy oraz brak infrastruktury hydrotechnicznej i melioracyjnej, a więc brak retencji, która pozwoliłaby zatrzymać na tym terenie wodę opadową w okresie większej wilgotności.

Skorzęcin po sezonie - cisza, spokój i spacer bez maseczki

W okresie jesienno-zimowym Ośrodek Wypoczynkowy Skorzęcin zyskuje zupełnie nową odsłonę. Jedna z największych atrakcji turystycznych naszego regionu, potocznie zwany wielkopolską Ibizą tętni... ciszą.
Spacerując alejkami ośrodka trudno natknąć się na innych odwiedzających. Zdarzają się drobne remonty posezonowe, prace porządkowe - dominuje jednak cisza i spokój.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć. Zerknijcie, co dzieje się w Skorzęcinie!

ZOBACZ --> Dziś obchodzimy mikołajki. Jak wygląda zwyczaj wręczania prezentów w różnych krajach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto