Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślub księcia Williama z Kate Middleton. Zdradzamy kulisy uroczystości

Redakcja
Zaślubiny księcia Williama obejrzą w telewizji miliardy ludzi na całym świecie. Tłumy gości będą też chciały zobaczyć tę ceremonię na żywo. Czy wiecie, że wynajęcie miejsca przy trasie korowodu kosztowało nawet 100 tys. funtów! O tym, jak będzie przebiegać ceremonia ślubna, gdzie książę William spędzi ostatnie minuty przed ślubem i dlaczego ujrzy swoją wybrankę w sukni ślubnej dopiero w katedrze, prosto z Londynu piszą dla nas Valentine Low i Dominic Kennedy z "The Times".

Dwa miliardy ludzi zasiądą dziś przed telewizorami, by oglądać moment wypowiedzenia sakramentalnego "tak" przez angielskiego księcia Williama swojej wybrance Kate Middleton. Jeszcze większa liczba ciekawskich będzie śledzić ceremonię na Twitterze i Facebooku oraz zupełnie przełomowym przekazie strumieniowym na portalu YouTube. Słowem, to będzie ślub, w którym udział weźmie niemal cały świat.

Tłumy będą także chciały zobaczyć młodą parę na żywo. Jak dowiedział się "Times", najlepsze miejsca widokowe, z których będzie można obserwować Kate Middleton i księcia Williama wychodzących z Opactwa Westminsterskiego jako królewska para, osiągnęły na rynku zawrotną cenę 100 tys. funtów.

Zainteresowanie miejscami widokowymi wzdłuż trasy, którą do i z pałacu Buckingham podążać będzie młoda para, było tak ogromne, że firmy, grupy religijne, organizacje charytatywne, a nawet sądy wynajęły dachy, balkony i sale bankietowe w swoich budynkach, z których roztacza się najlepszy widok.

Zwyczaj ten sięga co najmniej 1863 r., kiedy to po raz pierwszy na tydzień przed ślubem Alberta Edwarda, przyszłego króla Edwarda VII, z Aleksandrą Duńską w "Timesie" ukazały się płatne ogłoszenia z taką ofertą. 10 marca 1863 r. okna, w których mieściło się od sześciu do dwunastu osób, wynajmowano za 30 szylingów.

W czasach współczesnych widok na Westminster wystawiano na sprzedaż przy okazji wizyt prezydenta George'a W. Busha i papieża Benedykta XVI, a także pogrzebów księżnej Diany, a kilka lat temu Elżbiety, królowej matki.

Najlepszy widok na ślub, który odbędzie się dziś - oczywiście oprócz miejsca siedzącego w Opactwie Westminsterskim - roztaczał się będzie z balkonów wokół sanktuarium. Z XIX-wie-cznego budynku gotyckiego doskonale widać zachodnie wejście do opactwa - to tu z rolls-royce'a Phantom VI wysiądzie przybywająca na ceremonię panna Middleton, a przed nią będzie kolumna samochodów wiozących członków rodziny królewskiej.

Wszyscy z zapartym tchem będą najpierw wyczekiwać na to, co wzbudza największą ekscytację - jaką suknię ślubną założy panna młoda. Jeden człowiek jednak będzie musiał na ten widok poczekać nieco dłużej niż pozostali. A będzie nim książę William.

Reporterzy, dziennikarze i kamery będą śledzić każdy krok Kate od momentu, gdy opuści Goring Hotel aż do chwili przybycia do opactwa Westminster. Tak więc połowa świata będzie widzieć, jak wygląda, już przedtem nim wejdzie między katedralne ławy. William jednak poprzedzające 20 minut spędzi, czekając w bocznej kaplicy. I gdy zajmie swoje miejsce pod misternie wykonanym słynnym sklepieniem, by oczekiwać na pannę młodą, znajdujące się wewnątrz telebimy przestaną pokazywać obraz z zewnątrz.

- Było bardzo wyraźnym życzeniem panny młodej, by pan młody nie widział jej sukni, póki nie pojawi się między ławami - oświadczył rzecznik St James's Palace, gdzie obecnie mieszczą się także biura księcia Williama.

Jednak bezpośrednich obrazów z ceremonii ślubnej na pewno nie zabraknie. Pałac będzie udostępniał materiały w sposób dotychczas niespotykany za pomocą Twittera, oficjalnej strony internetowej rodziny królewskiej, oraz strony monarchii brytyjskiej na Facebooku. Ponadto rodzina królewska będzie zamieszczać materiały na serwisie Flickr. Na Royal Channel na YouTube internauci będą mogli - po raz pierwszy w historii - śledzić przekaz strumieniowy. Na żywo dostępny będzie też blog multimedialny.

Pałac starał się także nadać wydarzeniu charakter interaktywny. Kto tylko chce, może przesyłać młodej parze życzenia na Twitterze. Uruchomiono też na YouTube oficjalną księgę ślubną wideo - można na niej umieszczać wpisy w takiej właśnie formie. - Nagrania wideo będą dla młodej pary stanowić wspaniałą pamiątkę. Oczywiście będziemy je jakoś wstępnie przeglądać, ale mamy nadzieję, że większość z nich zostanie wysłana w dobrej wierze i będziemy mogli zamieścić je na stronie - oświadczył rzecznik St. James's Palace.

Jest ustalone, że para spędzi noc poślubną w pałacu Buckingham. William ostatnie chwile swojego kawalerskiego życia "przesiedzi" natomiast w maleńkiej bocznej kaplicy katedry westminsterskiej w towarzystwie swojego drużby.

St James's Palace potwierdził też, że młoda para nadzorowała scenariusz dnia ślubu. - Odpowiadali za każdy szczegół - od kształtu i smaku tartinek, które zostaną podane w holu, do wystroju samego miejsca i wyglądu karet. Wszystkie decyzje musiały mieć ich aprobatę. Wszystkie przedtem musieli zaopiniować. Nie zrobiono niczego bez ich zgody. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie tego dnia znakomicie i że uda nam się stworzyć cudowną i piękną atmosferę. We wszystkim - od przejazdu korowodu karet, przez układ i przybrania z kwiatów, aż po muzykę, jaka będzie towarzyszyć młodej parze i gościom. Wierzymy, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju będą z tego dnia dumni.

Po ceremonii państwo młodzi, już jako królewska para małżeńska, powozem konnym udadzą się do pałacu Buckingham. Przy wcześniejszych okazjach ze względu na wymogi bezpieczeństwa balkony świeciły pustką, tym razem jednak sprzedaje się bilety. Policja metropolitalna spotkała się tydzień temu z mieszkańcami okolicy i sąsiadami opactwa, by omówić kwestie bezpieczeństwa.

Drugie pod względem atrakcyjności miejsce także kosztowało 100 tys. funtów. Podobnie jak w przypadku sanktuarium bilety rozprowadzała agencja nieruchomości. Z okien na drugim i trzecim piętrze budynku NIOC House przy Victoria Street 4 goście będą widzieć wejście zachodnie, a dalej ogrody przy Parliament Square. Przez cały tydzień po budynku oprowadzano potencjalnych klientów. Wśród zainteresowanych byli biznesmeni z Japonii i Tajlandii. Goście Irańczyków za opłatą zobaczą, jak po ceremonii młoda para objeżdża Parliament Square Gardens i kieruje się ku budynkowi Whitehall.

Na trawniku przed Centrum Konferencyjnym Królowej Elżbiety II ministerstwo kultury, mediów i sportu wzniosło 3,5-metrową platformę widokową dla mediów z całego świata. Sąd najwyższy spodziewa się zarobić po 2,5 tys. funtów za wynajęcie lobby i apartamentu adwokackiego, choć z jego okien nie widać wejścia do opactwa. Niemiecka telewizja RTL wynajęła piąte piętro budynku, należącego do Royal Institution of Chartered Surveyors.

Tłumaczenie: Zbigniew Mach i Lidia Rafa

Czytaj także:

Ślub roku okiem satyryka, czyli ..Czy Kate powie "tak"?

Królewski ślub czy beatyfikacja papieża - rozterki turystów ze śląskiego


Przebieg uroczystości ślubnych Williama i Kate 29 kwietnia 2011 roku

10.50 - Do Opactwa przybywają premierzy i gubernatorzy generalni państw członkowskich Wspólnoty Narodów;
11.10 - Książę William wraz z bratem, księciem Harrym - drużbą, opuszczają rezydencję Clarence House;
11.20 - Członkowie zagranicznych rodzin królewskich zaczynają przybywać do Opactwa;
11.20 - Matka Kate Middleton, Carole, oraz brat James opuszczają hotel Goring;
11.25 - Niżsi rangą członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej opuszczają Pałac Buckingham;
11.35 - Wujowie Williama, książę Edward oraz książę Andrzej, a także ciotka Williama, księżniczka Anna, opuszczają Pałac Buckingham z członkami swoich rodzin;
11.38 - Ojciec Williama, książę Karol, i jego żona Camilla opuszczają Clarence House;
11.40 - Królowa Elżbieta II oraz jej mąż, książę Filip, jako ostatni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej opuszczają Pałac Buckingham;
11.48 - Druhny i paziowie opuszczają hotel Goring;
11.51 - Kate Middleton wraz z ojcem Michaelem opuszczają hotel Goring;
12.00 - W Opactwie Westminsterskim rozpoczyna się nabożeństwo ślubne;
13.15 - Pod eskortą kawalerii Opactwo opuszczają i udają się do Pałacu Buckingham w karocy najpierw William i Kate, a za nimi orszak Elżbiety II;
13.30 - Państwo młodzi przybywają do Pałacu Buckingham;
13.40 - Członkowie brytyjskiej oraz zagranicznych rodzin królewskich przybywają do Pałacu Buckingham;
14.25 - Królowa, państwo młodzi oraz ich rodziny pojawiają się na balkonie Pałacu Buckingham.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto