Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczna Straż Rybacka: nowy komendant, nowe pomysły

Sona Ishkhanyan
16 marca powołany został nowy komendant Społecznej Straży Rybackiej powiatu gnieźnieńskiego. Na czele naszych strażników stoi Zenon Pieterek, były komendant komisariatu policji w Trzemesznie. Z jakimi pomysłami obejmuje nową funkcję?

Straż Rybacka: nowy komendant, nowe pomysły

16 marca Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński powołała nowego komendanta Społecznej Straży Rybackiej w Gnieźnie. Stanowisko to objął były komendant komisariatu policji w Trzemesznie, Zenon Pieterek. Funkcję tę pełnił przez 10 lat od 2000 do 2010 roku. Wcześniej był komendantem posterunku kolejowego w Gnieźnie. Pracuje w policji od 1982 roku. Podczas swojej służby został uhonorowany m. in.: brązową odznaką Zasłużony Policjant, srebrnym medalem za długoletnia służbę oraz medalem milenijnym starosty gnieźnieńskiego. Na wniosek nowego komendanta Społecznej Straży Rybackiej, powołany został, przez starostę gnieźnieńskiego, jego zastępca - Damian Marciniak.

Zadaniem Społecznej Straży Rybackiej, zwanej dalej, jest współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką w zakresie kontroli przestrzegania przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym, kontrola wędkarzy, dbanie o środowisko, w szczególności przy akwenach wodnych.

- Społeczna Straż Rybacka w naszym powiecie swoją działalność rozpoczęła 17 lat temu, w 2000 roku. Pragnę podkreślić, że osoby pełniące tę funkcję swoją pracę wykonują zupełnie bezinteresownie, bez żadnego wynagrodzenia, co jest bardzo cenne dla nas, dla naszego środowiska - zaznaczyła Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. - Mamy nowego komendanta i zastępcę, możemy więc powiedzieć, że straż rybacka w naszym powiecie dostaje nowy zastrzyk energii. Plany na działalność zostały już przedstawione przez nowych członków, a starostwo będzie wspierać w ich realizacji - mówiła Beata Tarczyńska. Dodała dalej, że zakupiony został nowy sprzęt na potrzebę strażników, zamówione zostały stroje dla nowych funkcjonariuszy, którzy mają także zapewnione ubezpieczenie podczas pełnienia pracy.

W chwili obecnej SSR w Gnieźnie liczy 10 strażników, włącznie z komendantem i jego zastępcą. Do obsługi mają ponad 2 tys. ha obszaru wodnego. Jak twierdzi Zenon Pieterek jest to bardzo duży obszar do kontroli, którą podejmują dzień i noc, ponieważ kłusownicy nie śpią w nocy, co więcej szczególnie sobie upodobali t porę dnia. -W celu bezpieczeństwa naszych strażników i podniesieniu efektywności naszej pracy będziemy ściśle współpracować z Państwową Strażą Rybacką, a także policją i strażą miejską - mówi komendant. - Naszym celem jest zapobiec degradacji środowiska poprzez liczne kontrole. Dodatkowo chcemy szerzej zaangażować się w edukację dzieci i młodzieży. To nie tylko zwiększy ich świadomość o ochronie środowiska, ale także mamy nadzieję, że zachęci młodzież do zasilania nasze szeregi, czy do zwykłej współpracy z nami - dodał na koniec komendant.

Pierwsze czynności edukacyjne zaplanowane są już na 2 kwietnia. Będzie to festyn wiosenny połączony z zawodami wędkarskimi oraz morsowaniem nad jeziorem Winiary w Gnieźnie.

Straż Rybacka stacjonować będzie w budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Dyżury będą pełnione przez strażników w każdą środę, od godz. 8.30 do 10.30.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto