Środa Popielcowa. W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post

Redakcja
Obrzęd posypania głowy popiołem w Środę Popielcową
Obrzęd posypania głowy popiołem w Środę Popielcową Jakub Pokora
Udostępnij:
Dziś w Kościele obchodzimy tzw. "popielec". Jakie znaczenie ma dla wiernych ten dzień i ku jakim refleksjom powinniśmy skłaniać się w tym roku?

Środa Popielcowa, czyli tzw. "popielec" to bardzo ważny dzień w życiu katolików. Otwiera on bowiem okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu. Tego dnia na znak pokuty kapłan posypuje w kościele głowy wiernych popiołem, wypowiadając przy tym słowa: Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz lub Nawracajcie się i wierzcie w Ewangeli.

W starożytności okres Wielkiego Postu był przede wszystkim czasem bezpośredniego przygotowania dorosłych do przyjęcia chrztu, po trwającym do kilku lat przygotowaniu. Katechumeni (bo tak ich nazywamy) uczestniczyli więc intensywnie w modlitwach i słuchaniu Słowa – cała wspólnota mogła, patrząc na ich entuzjazm wiary, odnowić swoją więź z Jezusem. Chrzest miał miejsce w Noc Paschalną, czyli w Wielką Noc. Z czasem okres Przygotowania Paschy stał się okresem pokutnym, w którym wiele miejsca poświęcono na rozważanie Męki Pańskiej.

Prymas Polski Józef Kowalczyk apeluje, aby w tym czasie nie zaniedbywać modlitwy. - Trwajmy na modlitwie w naszych rodzinach i kościołach, uczestnicząc w niedzielnej Eucharystii, nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które tak bardzo wrośnięte są w polską tradycję i kulturę” – zachęca prymas. - Człowiek stanowi jedność duszy i ciała, dlatego w trosce o przemianę całego człowieka trzeba podjąć także wysiłek postu fizycznego, który pomoże rozwiązać krępujące nas więzy niewoli – niewoli nałogów, uzależnień, pragnień, ograniczeń. Nawet drobne, ale praktykowane konsekwentnie wyrzeczenia i wstrzemięźliwość usposobią nas do lepszego zrozumienia tajemnicy zbawienia ofiarowanej nam przez Jezusa Chrystusa. - dodaje prymas Józef Kowalczyk.

W podobnym tonie zachęca nas do pochylenia się nad własnymi słabościami ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. - „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” – w tym roku słyszymy te słowa w kontekście zaskakującej decyzji Ojca świętego, Benedykta XVI, o złożeniu urzędu Biskupa Rzymu - mówi nam ks. doktor Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. - Jak czytać ten znak czasu, czyli wydarzenie, przez które niewątpliwie Pan Bóg chce przemówić do umysłów i sumień ludzkich? W swojej deklaracji, ogłaszającej rezygnację z posługi papieskiej, Ojciec święty napisał: „by kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi”. W tych słowach można wyczytać, że papież jest świadom intensywnej walki o dusze ludzkie, której musi sprostać „sternik” Kościoła. Czy my sobie w ogóle zdajemy sprawę, że ta walka dotyczy też naszej duszy? - pyta ks. dr Michał Sołomieniuk.

Ks. dr Michał Sołomieniuk dodaje, że zwłaszcza w tym roku, w czasie abdykacji papieza, jest to moment do pochylenia się i do zatrwożenia się nad powagą swego losu. - Zły duch raz posługuje się niewinnym zaproszeniem na potańcówkę z okazji Dnia Kobiet, innym razem propozycją łapówki i oszukania wspólnika w interesach. Sposoby ma różne, ale cel ten sam: abyś zapomniał, że jestem prochem; abyś wlazł na manowce, z których trudno zawrócić - tłumaczy ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiezezjalnego w Gnieźnie.

Okres Wielkiego Postu, który otwiera Środa Popielcowa to znakomity moment na zatrzymanie się na chwilę, zastanowienie nad własnym życiem i odkrycie Boga na nowo. - „Nie zmarnujmy Wielkiego Postu. W drodze do pracy wstąpmy na modlitwę do kościoła, pójdźmy na rekolekcje i wielkopostne nabożeństwa, skorzystajmy z sakramentu pokuty i pojednania i uważniej wsłuchujmy się w Słowo Boże. Niech te pokutne dni mające przygotować nas na spotkanie ze Zmartwychwstałym Jezusem będą czasem autentycznej przemiany i nawrócenia – zachęca na koniec Prymas Polski Józef Kowalczyk, odnosząc się do okresu Wielkiego Postu.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech: jednego do syta oraz dwóch skromnych.

Dziś msza z obrzędem posypania popiołempod przewodnictwem Prymasa Polski Józefa Kowalczyka odbędzie się w Katedrze Gnieźnieńskiej o godz. 18.00.

Obywatele rozmawiają z Hołownią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie