Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stado Ogierów w Gnieźnie ma ogiera-czempiona! To perełka pośród koni w całym kraju [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
od 16 lat
Stado Ogierów w Gnieźnie ma się czym pochwalić. Jeden z koni zdobył tytuł czempiona, co oznacza, że ma wyjątkowe umiejętności by… mieć wiele synów i córek. Jest pożądany w całym kraju.

Spis treści

Gorąca półkrew w Stadzie Ogierów. Jest ogier-czempion!

od 16 lat

Stado Ogierów w Gnieźnie od wielu lat ma jedno główne zadanie: utrzymać rasę Koni Wielkopolskich. Choć przez ostatnie lata te możliwości nieco zmalały, to okazuje się, że w stadzie jest perełka – koń Galapagos.

- Nasze stado zawsze było kojarzone z ogierami wielkopolskimi, dlatego, że konie barziej użytkowe zdominowały nasz kraj i nie tylko. Dlatego liczba ogierów wielkopolskich ciągle malała i w w tej chwili z tego, co wiem, ich liczba w kraju wynosi ok 20. sztuk, a młodych ogierów jest zaledwie kilka. Jednym z nich możemy poszczycić się my –

relacjonował Członek Zarządu Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego w Żydowie, w którego skład wchodzi Stado Ogierów przy ul. Kłeckoskiej w Gnieźnie.

Czempiona zadanie: utrzymać ciągłość stada. Jest perełką wśród koni

Konie Wielkopolskie są szlachetną (gorącokrwistą) rasą koni wierzchowych, hodowanych w Polsce, użytkowanych w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Rasa ta powstała na skutek uszlachetniania miejscowego pogłowia końmi niemieckimi i innymi zachodnimi na ziemiach dawnego zaboru pruskiego. Rasa wywodzi się z dawnych ośrodków hodowlanych w Sierakowie, Gnieźnie i Starogardzie. Zwierzęta te łączą w sobie szlachetność z ogromną siłą i wytrwałością w pracy. To niezwykła mieszanka, która sprawia, że wyróżniają się na tle innych i są naprawdę wyjątkowe. I taki właśnie jest Galapagos! Dziewięcioletni brązowy ogier o bystrym spojrzeniu łaknie głasków i posłusznie stoi prezentując się na płycie. Na początku czerwca zdobył niezwykły tytuł: superczempiona na IV Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Sielinku. Oznacza to, że wyjątkowo ułożonym, ładnym i reprezentatywnym koniem o dobrych cechach i może być używany do rozpłodu, a tym samym do utrzymania rasy. Wiele wskazuje na to, że to ulubione zajęcie Galapagosa o bystrym spojrzeniu, a za jakiś czas może się okazać, że wiele pięknych koni tej rasy to potomkowie ogiera z Gniezna! To jednak nie jest koniec dobrych wieści z Kłeckoskiej.

Galapagos i Diament czyli młoda krew w Stadzie Ogierów!

- Gospodarstwo realizuje program hodowlany tej rasy, ostatnio w stadzie pojawił się młody ogier tej rasy, Diament oraz rozpisaliśmy postępowanie na zakup kolejnego młodego ogiera i wierzymy mocno, że kolejny młody ogier pojawi się w stadzie

– dodała Prezes Zarządu, Małgorzata Pietrzak-Sikorska, która prezeską jest od dwóch lat i zdążyła wiele zmienić. 13-hektarowy teren zielony w środku Gniezna odżył, organizowane są zawody towarzyskie konne, świetne wydarzenia jak „Wieś w Pierwszej Stolicy”, czy rewelacyjny Hubertus – pogoń za lisem.

Ogier Diament ma około pięć lat i duże szanse, by dorównać Galapagosowi, sąsiadowi z boksu obok w zabytkowej stajni.

Stado Ogierów dysponuje obecnie siedemnastoma ogierami, z których większość przebywa w punktach kopulacyjnych zasilając genami rasę pożądanych Koni Wielkopolskich.

Stado Ogierów w Gnieźnie ma ogiera-czempiona! To perełka pośród koni w całym kraju [FOTO]

Stado Ogierów w Gnieźnie ma ogiera-czempiona! To perełka poś...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto