Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie o biomasie w praktyce

Sona Ishkhanyan
Archiwum PP
"Biomasa - Złoty Węgiel Powiatu Gnieźnieńskiego" - taki tytuł noszą warsztaty organizowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wspólnie z firmą Asket. Celem spotkania będzie promowanie gospodarki niskoemisyjnej na terenie naszego powiatu.

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie o biomasie w praktyce

25 listopada Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wspólnie z Firmą Asket z Gniekowa zapraszają na mieszkańców, rolników, samorządowców, studentów i uczniów na konferencję i warsztaty pod nazwą "Biomasa - Złoty Węgiel Powiatu Gnieźnieńskiego". Celem organizowanej akcji jest promocja niskoemisyjnej gospodarki na terenie naszego powiatu.

W trakcie spotkania pokazane będą nowoczesne rozwiązania i technologie przyjazne środowisku związane z odnawialnymi źródłami energii. Uczestnicy warsztatów poznają także możliwości zastępowania paliw kopalnych ekologicznym, odnawialnym paliwem - agrobiomasą - brykietami ze słomy.

- Każdy z mieszkańców będzie mógł przyjrzeć się produkcji brykietów ze słomy. W tym dniu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w godz. 9.30 - 15.30 ustawiony będzie samochód z mobilną linią BIOMASSER do produkowania brykietów, dzięki czemu będzie można zobaczyć proces brykietowania. Na będzie można również zakupić takie brykiety i sprawdzić czy rzeczywiście we własnym piecu lub kominku są one ekologicznym, energetycznym i ekonomicznym paliwem - informuje Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. - Dodatkowo w trakcie spotkań omawiany będzie temat dofinansowania odnawialnych źródeł energii. Program dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaproszony na ten cel przedstawiciel WFOŚiGW zaprezentuje możliwości dofinansowania - dodaje Magdalena Musiałowicz.

Na pytanie dlaczego starostwo zwróciło uwagę na biomasę? Dyrektor Magdalena Musiałowicz odpowiada, że rynek zielonych energii jest najszybciej rozwijającym się rynkiem zarówno na świecie, jak i w Polsce, a nasz powiat jest powiatem rolniczym i tylko 7 % biomasy jest w tej chwili wykorzystywany. - Fakt, że jesteśmy powiatem rolniczym jest naszym atutem w polityce ekologicznej, ekonomicznej i energetycznej. Rolnictwo oprócz hodowli i uprawy, to także baza dla naszej niezależności energetycznej. Taką biomasę, która jest wszędzie wokół nas można efektywnie wykorzystywać. Słoma zbożowa, czy kukurydziana - są to pozostałości po działalności rolniczej, które można zagospodarować do produkcji brykietu. Produkcja biomasy oprócz tego, że stanowi dodatkowe źródło dochodowe dla rolników, to dodatkowo tworzy nowe miejsca pracy. A co jest najważniejsze jest ona ekologiczna dla naszego środowiska - zaznacza M. Musiałowicz.

Spotkania odbywać się będą w sali sesyjnej na parterze budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w dwóch cyklach czasowych:

9.30 - 12.00 - dla mieszkańców, rolników, samorządowców, przedstawicieli instytucji związanych z ochroną i inżynierią środowiska oraz rolnictwem, a także dla osób zainteresowanych produkcją i dystrybucją brykietów ze słomy

12.00 - 14.30 - dla młodzieży tj., studentów oraz uczniów szkół o kierunkach kształcenia związanych z ochroną i inżynierią środowiska zainteresowanych możliwościami wdrażania nowych technologii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Na zakończenie dla młodzieży zorganizowany zostanie konkurs, w którym sprawdzą swoją wiedzę z zakresu energii odnawialnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto