Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Stoliki przyszłości”, czyli czego pragną nasi Mieszkańcy

Sona Ishkhanyan
Arch. pryw. PM w Koninie
Rozwój infrastruktury sportowej, turystycznej, otwarty basen, zagospodarowanie terenu wokół „Wenecji”... To tylko część pomysłów, które padły w ramach stolików przyszłości. Uwarunkowanie historyczne jako atut, a lokalizacja jako zagrożenie dla rozwoju naszego miast - taka była opinia Mieszkańców, pytanych o potencjał i wady Pierwszej Stolicy.

„Stoliki przyszłości”, czyli czego pragną nasi Mieszkańcy

W ramach Koronacji Królewskiej w Gnieźnie, która odbywała się w poprzedni weekend działały 4 Stoliki Przyszłości. W ostatni dzień festiwalu, w niedzielę, 30 lipca, gnieźnianie mogli przedstawiać swoje wyobrażenia naszego miasta w 2023 roku. Inicjatywa wyszła z ramienia Miasta Gniezna, a organizacją niedzielnego spotkania z mieszkańcami zajęła się Pracownia Miejska z Konina. - Nasza firma jest w trakcie opracowywania na zlecenie Urzędu Miasta „Strategii Rozwoju Miasta Gniezna na rok 2023 z elementami foresightu” - informuje Michał Czajor z Pracowni Miejskiej w Koninie. -Gniezno jest pierwszym miastem w Polsce, którego strategia rozwoju uwzględni procesy i trendy sięgające aż do 2050 roku dodaje przedstawiciel firmy.

Jak się okazuje, mieszkańcy Gniezna nie tylko chętnie włączyli się w dyskusję o przyszłości swojego miasta, ale i licznie angażowali się w moderowanie dyskusji przy stolikach. - Niedzielna edycja stolików przyszłości, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców jak i turystów odwiedzających tego dnia Gniezno - twierdzi M. Czajor. -Zebraliśmy w sumie kilkanaście arkuszy papieru pełnych pomysłów, uwag i opinii zgłoszonych przez osoby uczestniczące w tym wydarzeniu. To w sumie kilkaset przeróżnych notatek, które są przez nas teraz analizowane i wiele z tych uwag znajdzie się w strategii rozwoju - do - podsumowuje Pan Michał i dodaje, że każdy ciekawy pomysł ma szanse na realizację w przyszłości.

A jakie to były pomysły?

-Wszyscy uczestnicy bardzo poważnie podeszli do zadania o które ich poprosiliśmy - mówi M. Czajor i dodaje, że
padło wiele różnorodnych propozycji, zaczynając od tych drobnych zmian, poprzez bardziej odważne, aż do niektórych szalonych.

-Pierwszy rzut oka na wyniki badania pokazuje, że w dyskusji o przyszłości Gniezna mieszkańcy na przykład wymieniali zwiększenie terenów zielonych, renowacje parków, a także zabytków i budynków - przekazuje pracownik Pracowni Miejskiej. Jak dalej zaznacza najczęściej wymieniali zagospodarowanie terenu wokół jeziora Jelonek, czyli tzw. Wenecji oraz znajdującej się tam wyspy. Wiele razy padała także kwestia rozwoju infrastruktury sportowej w Gnieźnie. Dużo osób wymieniło np. budowę otwartego basenu na terenie naszego miasta - przekazuje pracownik Pracowni Miejskiej.

Uwarunkowanie historyczne jako atut, a lokalizacja jako zagrożenie

- Strategię rozwoju rozpatrujemy w różnych kategoriach. Szukaliśmy nie tylko pomysłów na rozwój miasta, ale także pytaliśmy o realnych zagrożeniach i atutach Gniezna - mówi. - Jeżeli chodzi o zagrożenia wiele uwag odnosiło się do lokalizacji Gniezna. Mieszkańcy uważają, że nie jest ona zbyt korzystna, ponieważ znajduje się wśród dużych aglomeracji. Co powoduje, że mieszkańcy, a zwłaszcza młodzi, przeprowadzają się do dużych miast, głównie do Poznania. Ta przelotowość miasta był podstawowym wątkiem wokół dyskusji o zagrożeniach - przyznaje. - Jeżeli chodzi o atuty, to wiele osób wymieniało uwarunkowania historyczne naszego miasta, jako duży potencjał na rozwój turystyki - dodaje M. Czajor.

Turyści, którzy w tych dniach licznie przebywali w Gnieźnie, również brali aktywny udział w dyskusji nad rozwojem Gniezna. -O atrakcyjności Gniezna rozmawialiśmy także z turystami, którzy licznie uczestniczyli w Koronacji Królewskiej. Ich pytaliśmy np.: "co sprawiłoby, żeby ponownie wrócili do Gniezna?". Tu wymieniano głównie zabytki historyczne Gniezna - mówi na koniec.

Wszelkie pomysły i sugestie zostaną przeanalizowane i przedyskutowane prze przedstawicieli miasta oraz Pracowni Miejskiej, a następnie uwzględnione w realizacji planu rozwoju miasta.

W Gnieźnie, po raz 18-ty, odbywa się Koronacja Królewska. Plenerowa impreza potrwa do niedzieli 30 lipca. W trakcie podziwiać można kunszt kowali, spróbować własnej roboty chleba, czy posmakować piwa. Atrakcją są jednak walki wojów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto