Strajk nauczycieli 2019: Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem w Gnieźnie! Mieszkańcy Gniezna wsparli nauczycieli [FOTO, FILM]

Redakcja
Udostępnij:
W niedzielę o godzinie 20:00, na rynku w Gnieźnie, rozpoczął się Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem. Celem akcji było okazanie solidarności ze strajkującymi w całej Polsce nauczycielami.

Strajk nauczycieli 2019: Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem w Gnieźnie! Mieszkańcy Gniezna wsparli nauczycieli

Punktualnie o godzinie 20:00 w niedzielny wieczór rozpoczęło się spotkanie, manifestacja na gnieźnieńskim rynku, na jakiej zgromadzili się nauczyciele, rodzice i uczniowie, którzy popierają strajk nauczycieli, który rozpoczął się w miniony poniedziałek.

Zobacz fragmenty dzisiejszego spotkania:

Co ważne, manifestacji tej nie zorganizowali nauczyciele, a zrobili uczniowie, którym zależy na przyszłości oświaty w Polsce. Również to uczniowie prowadzili to wieczorne spotkanie, umożliwiając wypowiadanie się poszczególnym osobom. Jako jedna z pierwszych zabrała głos Anna Brodnicka, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, oddział w Gnieźnie.

- Musieliśmy podjąć radykalne działania. Musieliśmy podjąć się akcji strajkowej, bo nikt nas nie słucha. Jesteśmy ignorowani, lekceważeni. Nie słucha nas władza, a tak staraliśmy się do niej dotrzeć. Wielokrotnie organizowaliśmy marsze, pikiety, manifestacje. Rok temu byliśmy w Warszawie, 22 tysiące pracowników oświaty, nawet nikt do nas nie wyszedł. Nasza walka nie rozpoczęła się teraz. Dużo wcześniej apelowaliśmy do władz, by zauważyć środowisko nauczycielskie. Niestety tak się nie stało. I przyszedł ten moment, kiedy nie wytrzymaliśmy. Musieliśmy dać upust naszym emocjom w postaci bardzo radykalnych działań. Musieliśmy odejść od stanowisk pracy - mówi Anna Brodnicka, prezes ZNP.

- Spotkaliśmy się tutaj przede wszystkim po to, żeby podziękować nauczycielom za niesamowitą integrację, za wspieranie naszego strajku przez pracowników administracji i obsługi - dodała Anna Brodnicka.

Posłuchaj szerszej wypowiedzi prezes ZNP w Gnieźnie:

Kolejnymi wypowiadającymi swoje zdanie i solidaryzującymi się z nauczycielami byli m.in. prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, starosta powiatu gnieźnieńskiego Piotr Gruszczyński czy nauczyciele, rodzice i uczniowie.

- Walczycie o godność, honor, ale walczycie przede wszystkim o przyszłość młodzieży. Proszę Was jako prezydent miasta Gniezna: Wytrwajcie w tym! Pamiętajcie o naszych dzieciach! - podkreślał Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna.

- Proszę Was, abyście byli zjednoczeni. Tylko jedność może pokonać siłę, a Miasto Gniezno będzie was w tym wspierało - dodaje Prezydent.

Zobacz szerszą wypowiedź prezydenta Gniezna:

- Bądźcie razem z nauczycielami, bo są tego warci. Jesteśmy z nimi i będziemy z nimi. Od samego początku tego strajku mam przyjemność objeżdżać moje placówki i jestem pod wrażeniem. To jest walka o to, co jest tak naprawdę przyszłością następnych pokoleń. Musimy wytrwać! - zaapelował Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

Mimo niskich temperatur na gnieźnieńskim rynku zgromadziło się naprawdę sporo osób wspierających nauczycieli. Uczestnicy przynieśli ze sobą transparenty, na jakich można było przeczytać: „Ministerstwo Ekstremalnych Niedoróbek”, „Walczymy o szacunek i godność”, „Warto bronić swoich przekonań”, „Jesteśmy tu, ponieważ uczenie jest naszą pasją”, „Nauczanie, czyli podróż przez życie za jeden uśmiech”, „Obywatelom płaci się za pracę, zasiłki rozdaje się poddanym!”, „Jaka dziś oświata taka przyszłość na lata!”, „Stop ignorancji! Jesteśmy razem!”, „Myślę, więc protestuję”, „Edukacja sprawą wszystkich”, „Muuusimy być RAZEM!” Czy takie bezpośrednio odwołujące się do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej: „Minister Ekstremalnej Nieudolności”.

- Oczekujemy od rządu przede wszystkim podmiotowego traktowania, żeby zaczęli z nami rozmawiać, by przestano mówić, że jest to gra polityczna. Nasłuchaliśmy się tego przez wiele lat z jednej i drugiej strony, a my jesteśmy ludźmi, którzy oczekują, że będziemy traktowani z szacunkiem, że ktoś w końcu do nas wyjdzie, będzie rozmawiał i zostanie podjęty dialog. Na razie wszyscy czekamy, jest jeden wielki impas - mówi Marek Jabłoński, nauczyciel historii i WOSu ze Szkoły Podstawowej 7 w Gnieźnie.

- My, tak naprawdę mamy prawa do tego, żeby wyrazić to, co nas boli, jakie mamy potrzeby i jedną z nich to płaca. Jednak tak naprawdę edukacja wymaga zmian na wielu innych poziomach. Po prostu nie przeciągajmy tego w nieskończoność, tylko zacznijmy ze sobą rozmawiać. Wszyscy jesteśmy Polakami, wszystkim nam chodzi o dobro dzieci i nie udawajmy, nie rzucajmy haseł, że my tutaj zasłaniamy się dzieciakami, bo nam też chodzi o dobro dzieci - dodaje Marek Jabłoński.

Spotkanie zakończyło się utworzeniem tytułowego Łańcucha Światła wokół fontanny na gnieźnieńskim rynku i wspólne odśpiewanie piosenki "Przeżyj to sam".

Pedagodzy z całej Polski rozpoczęli protest w poniedziałek, 8 kwietnia. Strajk jest bezterminowy, co oznacza, że potrwa on do odwołania.

CZYTAJ TEŻ:Prezes ZNP w Gnieźnie o strajku nauczycieli.

Propozycja miejskich radnych dla nauczycieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michi
2019-04-15T07:38:33 02:00, Korsa:

Brawo nauczyciele! Nie poddawajcie się! Musicie wytrwać!!

Tak to prawda. Tylko Pawełek nie wytrwał...ah sorry to oni go nie wybrali...

S
Samotna manna
2019-04-14T22:39:22 02:00, uważny czytelnik:

Kto jest zwolennikiem protestu w oświacie, gdzie dzieci i młodzież stali się zakładnikami "niecnych" żądań kasty wybrańców rzekomo ubogich niech uważnie przeczyta. Prześledziłem oświadczenia majątkowe radnych nauczycieli z gmin powiatu Gnieźnieńskiego zawarte w BIP za rok 2017.ich zarobki kształtowały się na poziomie 60-80 tyś. złotych, natomiast dyrektorów szkół na poziomie 80-100 tyś. To siatka płac jest winna, gdzie nauczyciel początkujący w zawodzie zarabia zbyt mało i ta grupa powinna mieć w pierwszej kolejności podniesione płace a nie stare wygi w pogoni za kasą. I kto tu uprawia politykę której jedynym celem jest dorwanie się ponownie do koryta.

A ile nauczycielek ma np kamienice i nie ujawnia ile zarabia?

G
Gość
2019-04-25T16:24:16 02:00, Goska:

Wstyd! Za 18 godz. I trzy miesiące wolnego w roku mają mało? JEŚLI MAJĄ DZIECI, DOSTAJĄ 500 ZŁ .NIECH NIE MÓWIĄ O PENSJACH GŁOSOWYCH. SAMA JESTEM NAUCZYCIELEM. JAK RZADZILO PO TO NIKOMU NA MYŚL NIE PRZYSZŁO BY STRAJKOWAC, A WÓWCZAS MIELIŚMY PENSJE GŁOSOWE . JUŻ DZIECKO SIĘ NIE LICZY. MŁODZIEŻ WYSTAWIONA NA MIĘSO ARMATNIE. ŻENADA ZAWODU NAUCZYCIELA

Masz rację kobieto

G
Goska
Wstyd! Za 18 godz. I trzy miesiące wolnego w roku mają mało? JEŚLI MAJĄ DZIECI, DOSTAJĄ 500 ZŁ .NIECH NIE MÓWIĄ O PENSJACH GŁOSOWYCH. SAMA JESTEM NAUCZYCIELEM. JAK RZADZILO PO TO NIKOMU NA MYŚL NIE PRZYSZŁO BY STRAJKOWAC, A WÓWCZAS MIELIŚMY PENSJE GŁOSOWE . JUŻ DZIECKO SIĘ NIE LICZY. MŁODZIEŻ WYSTAWIONA NA MIĘSO ARMATNIE. ŻENADA ZAWODU NAUCZYCIELA
E
Entliczek
A w święta też strajkujecie?? Nawet strajkować porządnie nie potraficie. Pielęgniarki to białe miasteczko budowały a wy dwie godzinki przy kawusi i do domu. Tak samo w nauczanie jesteście zaangażowani!!
b
biron
Gnieźnianie, nauczyciele pomożecie ? :) udostępnijcie u siebie !

poszukujemy nauczycielki, której nie dopuszczono do głosu podczas protestu nauczycieli na gnieźnieńskim rynku! prosimy o kontakt facebook Gniezno.com.pl

W naszej relacji na żywo, jedna z nauczycielek chce zabrać głos i nie zostaje dopuszczona w tle słuchać komentarze, że może samemu protest zrobić a p. Gruszczyński odgania nauczycielkę i mówi żeby nie przeszkadzała w trakcie wypowiedzi polityków. Dzielni przyboczni z Platformy Obywatelskiej odsuwają ją na bok i zasłaniają aby nie przeszkadzała. Wszystko widać na filmie facebook Gniezno.com.pl
n
neo
Ponoć walczą o godność a nie o kasę...a ja się pytam gdzie godność uczniów, do rzetelnych egzaminów przez tych co ich uczyli dotychczas, tych którzy teraz strajkują a uczniowie pozostawieni są zostali sami sobie. Wiadomo ich czas, ich godność, ich zaangażowanie się już nie liczą. Tak to jest sprawiedliwość wg nauczycieli.
G
Gość
Terroryści, a nie nauczyciele!
G
Gość
Gdyby nauczanie było naprawdę Waszą pasją (tak jak to napisaliście) , uczylibyście teraz w szkołach niczemu niewinne dzieci. Zachłanne karierowicze!
W
Welcome to India
Tefałen24 w Gnieźnie: Jeden ze wspierających strajk uczniów... "Mój dziadek był nauczycielem moja mama i tata są nauczycielami, moja siostra też jest "...

Syn lekarza: "Mój dziadek był lekarzem moja mama i tata są lekarzami, moja siostra też jest ".

Syn prawnika: "Mój dziadek był prawnikiem moja mama i tata są prawnikami, moja siostra też jest ".

Obywatel Polski: Kasta kastę kastą kasuje choć z naszych podatków, a faktur kasta dawać nie chce.
G
Głos
Nauczycielu musisz zaprzeć się samego siebie
P
Pan Budasz da....
"Uczniowie" - organizatorzy prosili żeby nie było polityki. Jak się okazuje musi być. Budasz i inni z PO pobiegli jako pierwsi na Rynek żeby ubolewać. Panie Budasz akurat Pan i Pana Radni możecie pomóc gnieźnieńskim nauczycielom. W nowym budżecie dajcie im np. po 1000 zł więcej do pensji. Macie pełnię władzy! Tylko proszę bez pisowskich tekstów że w budżecie nie ma pieniędzy...
P
Patryk
Jestem dumny z moich nauczycieli!
M
Marek
Nauczyciele z rodziną
G
Gość
Nauczyciele z rodziną
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie