Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska apeluje: Sprzątajmy po swoich psach!

gniezno.eu
Tegoroczna zima nie sypnęła śniegiem, który zakryłby zalegające psie odchody. Ich obecność nie tylko psuje wizerunek naszego miasta, ale może być przyczyną wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób. Prawdziwie wielkie zagrożenia są dla naszego oka niewidoczne i swe groźne oblicze okazują najczęściej z wielodniowym opóźnieniem. Co więcej, ze względu na niedojrzały układ immunologiczny dzieci, to właśnie one są szczególnie narażone na zachorowania odzwierzęce i w ten sposób ponoszą konsekwencje niefrasobliwości i braku wyobraźni, nas dorosłych. Lekarze zawsze przestrzegają, że zabawa w brudnym piasku lub na skażonym trawniku może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego u dzieci.

Nie sposób wyliczyć wszystkie konsekwencje jakie mogą wynikać z kontaktu ze skażonym środowiskiem. Ich rozpiętość jest dość szokująca: od biegunki do utraty wzroku czy uszkodzenia wątroby, nerek po zapalenie opon mózgowych, bóle stawów. Wysychające odchody pylą salmonellę i przenoszą jaja tasiemca. Ponadto mogą narazić dzieci na toksokarozę – zespół larwy wędrującej. Pasożyt ten może bardzo poważnie uszkodzić oczy. Warto wiedzieć, iż odsetek zachorowań pasożytniczych wśród różnych dzieci jest oceniany na poziomie od 3 do 8 % (2009 rok). Jest to wynik wystarczająco niepokojący, by podjąć wreszcie zdecydowane działania ograniczenia takich zagrożeń.

Czytaj także: Srogi kary za używanie petard. Strażnicy miejscy kontrolują bazary i targowiska

Karanie mandatami osób, które nie przestrzegają ustalonych norm, stosowanie apeli do mieszkańców o potrzebie usuwania odchodów zwierzęcych, jak do tej pory nie przyniosło oczekiwanych efektów. Stąd też należy bezwzględnie edukować nasze dzieci, aby w przyszłości utrzymanie porządku po swoich zwierzętach było dla nich czymś normalnym. To profilaktyka wyrażona zmianą zachowań i nawyków, wsparta tanimi i ogólnie dostępnymi środkami do sprzątania daje szansę na znaczną i trwałą poprawę sytuacji. Życzeniem znakomitej większości mieszkańców naszego miasta jest właściwe zachowanie się właściciela, który niezależnie od miejsca, zawsze powinien sprzątnąć po swoim psie.

Czytaj także: "Pomysłowe" parkowanie przy ulicy Budowlanych w Gnieźnie

Straż Miejska w Gnieźnie przypomina, iż w myśl Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gniezna przyjętego uchwałą nr XLIX/529/2006 Rady Miasta Gniezna z 25 maja 2006 roku w oparciu o delegację artykułu 4 podpunkt 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zmianami) do obowiązków właścicieli psów należy:

- prowadzenie psa na smyczy,

- stały jego dozór,

- niedopuszczanie do zakłócania ciszy i spokoju przez psa,

- niewprowadzanie psów do budynków użyteczności publicznej, sklepów, lokali gastronomicznych, aptek, biur itp.,

- niedopuszczanie do załatwiania potrzeb fizjologicznych przez psa w piaskownicach, placach zabaw i innych miejscach uczęszczanych przez dzieci,

- niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psa.

Zwalnianie psa ze smyczy może mieć miejsce jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i pod warunkiem, że zwierzę w tym czasie będzie miało założony kaganiec, a osoba wyprowadzająca ma możliwość sprawowania całkowitej kontroli nad jego zachowaniem. Zwolnienie psa od stałego dozoru jest dozwolone wyłącznie w przypadku, gdy pies jest należycie uwiązany lub znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie należycie ogrodzonym. Do obowiązków właścicieli psów należy także przeprowadzenie szczepień ochronnych.

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest także do zachowania zwykłych środków ostrożności przy trzymaniu psa na podwórku oraz umieszczenia znaku ostrzegającego przed psem. Wymienione obowiązki są nakazanymi środkami ostrożności, a uchybienie im stanowi naruszenie artykułu 77 Kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego kredytowanego, karze grzywny przed sądem, bądź naganie.

Niezachowanie zwykłych, bądź nakazanych środków ostrożności rodzić może także odpowiedzialność cywilną wynikającą z artykułu 431 Kodeksu cywilnego, który stanowi: "Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło..." oraz odpowiedzialność karną określoną w artykule 156 § 1 Kodeksu karnego "Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu... podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10" i artykule 157 § 2 "Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

W roku 2011 Straż Miejska nałożyła mandaty na sumę 5400 złotych ukarała 60 osób nie sprzątających po psie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto