Święta z dobrą energią. W codzienności liczą się bliskość i wsparcie

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
Wspólnoty i otwarcia na potrzeby innych - tego potrzebujemy
Wspólnoty i otwarcia na potrzeby innych - tego potrzebujemy 123rf
Boże Narodzenie, jak żadne inne święta, kojarzy się nam z bliskością. I ważne, żeby takie było. W czasach niełatwych, pełnych zawirowań i zmian, nie zapominajmy o potrzebujących - dbajmy o dobrostan naszych babć, dziadków, starszych rodziców... Na wielu polach dajmy im swoją uwagę.

W codzienności liczą się bliskość i wsparcie

Boże Narodzenie, jak żadne inne święta, kojarzy się nam z bliskością. I ważne, żeby takie było. W czasach niełatwych, pełnych zawirowań i zmian, nie zapominajmy o potrzebujących - dbajmy o dobrostan naszych babć, dziadków, starszych rodziców... Na wielu polach dajmy im swoją uwagę.

KLIKNIJ
I ZGŁOŚ POMYSŁ

Najważniejsze, żeby seniorzy czuli się zauważeni i wysłuchani. W bezpiecznej przestrzeni, z życzliwymi ludźmi, którzy na co dzień służą pomocą i radą, łatwiej znieść przeciwności. Możemy dla naszych starszych wiekiem bliskich lub dla potrzebujących nieznajomych zrobić coś wyjątkowego, ale ogromne znaczenie mają sprawy małe, codzienne, zwyczajne... I właśnie do takiego podejścia zapraszamy, proponując udział w dobroczynnej akcji „Święta z dobrą energią”. Kogo szukamy? Instytucji, także samorządów, które w tym trudnym czasie już realizują działania na rzecz seniorów, albo mają pomysły, które dopiero zamierzają zaproponować.

Może dbacie o to, by starsze osoby mogły wspólnie spędzać codzienność w przyjaznym środowisku i organizujecie dla nich takie miejsca? A może służycie pomocą, zapewniając dostęp do drobnych bezpłatnych usług, gdy to niezbędne w domu? Na uwagę zasługują też wszelkie projekty edukacyjne, na przykład te, które przybliżają świat cyfrowy, pomagają oszczędzać tam, gdzie jest to możliwe.

Każdy kryzys to trudna sytuacja, ale może też być szansą na zmianę nawyków i przede wszystkim na zauważenie potrzeb innych ludzi, na więcej uważności w stosunku do świata, który nas otacza. Także nadchodzące intensywne dni to okazja do zmiany przyzwyczajeń w naszej codzienności. Pamiętajmy o tym, pomóżmy też seniorom wprowadzić je w życie, nawet od zaraz. Co więc możemy zrobić już dziś? Może oszczędzać wodę? Wystarczy wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie. Sprawdzić, czy kran ma zainstalowany perlator, który napowietrza wodę, zmniejszając jej zużycie przy każdym odkręceniu kranu i pomyśleć o montażu jednouchwytowej baterii. Wymienić też spłuczkę na nową - bardziej oszczędną. Warto naprawiać wycieki - każda perforacja rury powoduje, że tracimy dziennie znaczne ilości wody. Przygotowując kawę lub herbatę, wlewać do czajnika tyle, ile potrzebujemy - to oszczędność nie tylko wody, ale i cennej energii.

Święta to także zastawiony stół, ulubione przysmaki... Zróbmy wszystko, by nie zmarnować tego, co przygotowaliśmy. Podzielmy się z potrzebującymi - w wielu miastach ustawiono specjalne lodówki społeczne, z których każdy może skorzystać. Nie zapomnijmy o samotnych sąsiadach.

Sposobów na oszczędzanie jest wiele - korzystajcie też z porad zebranych na blogu ZielonePojecie.pl - znajdziecie tam wiele podpowiedzi.

Podzielcie się pomysłami!

Chcemy wyróżnić instytucje, organizacje i samorządy, które aktywnie włączą się w działania na rzecz starszych mieszkańców, chroniąc przed niestabilnymi kosztami prądu, ciepła i innych mediów.

Zgłoszone w ramach akcji „Święta z dobrą energią” inicjatywy oceni kapituła. Kolejnym etapem będzie głosowanie, do którego zaprosimy naszych Czytelników. Najwyżej oceniane pomysły wesprzemy finansowo. Przypomnijmy, że łączny budżet to aż 200 tys. zł. W każdym województwie przyznamy trzy wyróżnienia:

  • 1 miejsce: 6000 zł
  • 2 miejsce: 4000 zł
  • 3 miejsce: 2500 zł

Na zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 23 stycznia 2023 r. Szczegóły dotyczące akcji i regulamin znajdziecie na głównej stronie serwisu lokalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święta z dobrą energią. W codzienności liczą się bliskość i wsparcie - Dziennik Bałtycki

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie