Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Święto Wojska Polskiego to dzień zwycięstwa militarnego, ale także moralnego"

Paweł Brzeźniak
kapitan Włodzimierz Baran uważa, że Święto Wojska Polskiego ma dużą wagę dla całego społeczeństwa.
kapitan Włodzimierz Baran uważa, że Święto Wojska Polskiego ma dużą wagę dla całego społeczeństwa. archiwum prywatne
Dziś Święto Wojska Polskiego. Z kapitanem Włodzimierzem Baranem, oficerem prasowym 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, rozmawia Paweł Brzeźniak.

Jakie znaczenie dla wojska ma dzień 15 sierpnia? Myślę, że jest to jeden z najważniejszych momentów w roku dla całej armii. To także dzień, kiedy wspominamy Bitwę Warszawską, kiedy to polskie oddziały zatrzymały pochód bolszewickiego wojska. Dlatego też, Święto Wojska Polskiego to dzień zwycięstwa militarnego, ale także moralnego. Ponadto, obchodzimy dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dlatego też doniosłość tego dnia jest bardzo znacząca.

Czy według Pana polscy żołnierze, zwłaszcza ci młodsi, wciąż z dumą i chwałą wspominają dzień "Cudu nad Wisłą"?**

W wojsku troszczymy się o to, aby pamięć o wydarzeniach sprzed lat była systematycznie utrwalana. A przecież Święto Wojska Polskiego jest doskonałą ku temu okazją. W naszych oddziałach prezentujemy filmy dokumentalne, których zadaniem jest przekazywanie wiedzy, tak ważnej wiedzy historycznej. Są też inne środki wizualne stosowane po to, aby współczesny żołnierz był świadomy swojej przeszłości.

Nawiązując do obchodzonego 15 sierpnia święta religijnego - jak ważna w życiu żołnierza jest wiara?
Dla wielu z nas odgrywa ona istotną rolę. Można powiedzieć, iż jest ona jednym ze składników, bez których trudno byłoby funkcjonować. Wielu żołnierzy to ludzie religijni i pobożni. O istocie wiary świadczy fakt, że w wojskowych oddziałach znajdują się ordynariaty polowe.

Czy wciąż utrzymuje się duża liczba chętnych osób do pracy w wojsku?
Tak, ten trend cały czas jest wyczuwalny. Jednym z motywów jest z pewnością zła sytuacja naszego rynku pracy. Często wielu młodych ludzi jest wręcz zmuszanych do tego, aby znaleźć godną i stabilną pracę. A wojsko jest, nie da się ukryć, stabilnym pracodawcą. Nie oznacza to wcale, że młodzi ludzie nie przychodzą do wojska z pobudek patriotycznych. Na twarzach nowych żołnierzy wyraźny jest zapał, zaangażowanie, a także oddanie Ojczyźnie.

Jakie są największe bolączki współczesnego polskiego wojska?
Myślę, że stabilność finansowa w armii. Bez pewności tego, jakie środki będą wydawane na wojsko, trudno planować zakrojone na szeroką skalę działania. Ze słów pana ministra Tomasza Siemoniaka z resortu obrony wynika jednak, że te oszczędności nie będą drastyczne. Dlatego pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja w wojsku będzie dobra.

Z czego według Pana wynika fakt, że wojsko wciąż utrzymuje się w czołówce zawodów, które cieszy się dużym zaufaniem społecznym Polaków?
Podejrzewam, że to dlatego, iż wciąż w naszej świadomości obecny jest etos żołnierski. Żołnierz był i nadal jest tym, który zabezpiecza, broni i pomaga. W rozmaitych sytuacjach. Nie tylko wtedy, kiedy bezpośrednio zagrożone jest bezpieczeństwo kraju. Kiedy jest Święto Wojska Polskiego, to bardziej odczuwamy podziękowania ze strony obywateli, za które dziękujemy.

Współczesne wojsko to rozmaite działania, nie tylko bojowe.

Tak, wspieramy wiele inicjatyw, ale chciałbym nadmienić, że najważniejszy w nich jest profesjonalizm i dobre przygotowanie. Stale się na to nastawiamy po to, aby osiągnąć swój cel. Dzięki temu, możemy uczestniczyć np. w akcjach ratowniczych w czasie powodzi czy też wtedy, kiedy organizowane są takie projekty, jak akcja "Serce", w której jednostka z Powidza bierze udział.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto