Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczury na terenie Gniezna. Miasto apeluje o niedokarmianie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Mariusz Kapala
Jednym z powodów pojawienia się coraz większej ilości szczurów w przestrzeniach wielu miast jest wyrzucanie jedzenia zarówno do śmietników, jak i kanalizacji.

Dlatego Urząd Miejski w Gnieźnie apeluje - nie wyrzucajmy jedzenia, również po to, by nie dokarmiać gryzoni. W ostatnim czasie, rzeczywiście zaobserwować można wzmożoną aktywność szczurów. Nie oznacza to jednak, że możemy mówić o pladze. Szczury od lat wykorzystują przestrzeń miast i bytują w miejscach, w których łatwo im zdobyć pożywienie, np. altanki śmietnikowe. W Gnieźnie gryzonie najczęściej pojawiają się w ścisłym centrum oraz oraz na osiedlach, wśród dużych skupisk.

Co najmniej dwa razy w roku prowadzone są akcje deratyzacji. By walka z gryzoniami była w pełni skuteczna potrzeba jednak, by sami mieszkańcy stosowali się do zasad związanych z prawidłowym gospodarowaniem odpadami. Dlatego przypominamy, by nie dokarmiać szczurów poprzez wyrzucanie resztek jedzenia zarówno do śmietników, jak i do kanalizacji. Apelujemy również, by zamykać pojemniki na odpady.

- Niestety. U mnie pod oknami szczury mają od co najmniej trzech dekad swoje gniazda! Wielokrotnie jak były sygnały do zarządcy budynku, podejmowane były działania doraźne. Zasypywano dziury żwirkiem, a gryzonie w tym czasie przeniosły się chwilowo do piwnic - przyznaje pan Arnold, mieszkaniec Gniezna. - Sypana trutka na szczury powodowała, że wychodziły z piwnic do rur kanalizacyjnych i ponownie budowały sobie infrastrukturę podziemną do swoich potrzeb. Najbardziej widoczne to było po burzy z bardzo ulewnym deszczem, wtedy to tunele szczurów zapadały się tworząc ogromne jamy- niekiedy na 80 cm. Głębokie! Starsi ludzie rzucają chleb przez okna i nie tylko chleb aby dokarmić ptaki. Prosiłem niejednokrotnie, aby tego nie robili bo robią w ten sposób przysługę szczurom, ale na obietnicach poprawy się kończyło. Z okien czasami nadal coś na trawnik wylatuje, a ja tym samym mam nadal nieproszonych "gości " pod oknami - dodaje.

Obowiązek deratyzacji spoczywa na właścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych i osobach posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu i innych podmiotach władających nieruchomościami na terenie miasta Gniezna. Deratyzacji należy poddać pomieszczenia zsypowe i piwniczne oraz miejsca najbardziej narażone bytowaniem gryzoni w budynkach, budowlach i infrastrukturze technicznej na terenie Miasta Gniezna, dotyczy to: zakładów pracy (produkcyjnych, usługowych, użyteczności publicznej, instytucji itp.; budynków mieszkalnych wielorodzinnych, biurowych, gospodarczych, produkcyjnych; pomieszczeń i hal produkcyjno-usługowych, socjalnych, sklepów, hurtowni, magazynów, piwnic, kotłowni, składów, wiat, boksów z pojemnikami na odpady; urządzeń i sieci kanalizacji sanitarnej miejskiej, prywatnych przyłączy kanalizacyjnych itp.

Deratyzacja polegać powinna na wyłożeniu preparatów / trutek ogólnodostępnych zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie do zwalczania gryzoni w miejscach ich występowania i gromadzenia się. Trutkę należy wyłożyć w ilości i według zasad właściwych dla danego preparatu. Miejsca wyłożenia preparatów należy odpowiednio oznakować i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. W okresie trwania deratyzacji zaleca się kontrolowanie i uzupełnianie wyłożonej trutki.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto