Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła z Trzemeszna zakwalifikowała się do programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Szkoła z Trzemeszna zakwalifikowała się do programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”
Szkoła z Trzemeszna zakwalifikowała się do programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” PP
W ramach programu pilotażowego Kulczyk Foundation i Rossmann „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”, którym zostanie objętych blisko 100 szkół z różnych regionów Polski, uczennice będą miały zapewniony darmowy dostęp do podpasek podczas roku szkolnego 2021/2022. Do programu zakwalifikowała się szkoła z Trzemeszna.

Wraz z dystrybucją środków higienicznych szerzona będzie wiedza nt. zdrowia i higieny menstruacyjnej. Opracowane zostaną specjalne materiały edukacyjne dla nauczycieli, na podstawie których będą mogli przeprowadzać zajęcia z zakresu dojrzewania i menstruacji w trakcie godzin wychowawczych i innych lekcji. Dodatkowo, w każdej szkole biorącej udział w programie uczennice otrzymają możliwość odbycia wolontariatu polegającego m.in. na promowaniu wiedzy na temat menstruacji wśród swoich koleżanek.

Placówki biorące udział w programie będą miały zapewniony: udział w ogólnopolskim projekcie społecznym na szeroką skalę, całoroczny zapas podpasek dla wszystkich uczennic, dostęp do materiałów edukacyjnych nt. dojrzewania i menstruacji, wolontariat dla wybranych uczennic.

Przedwiośnie Gniezno na Dzień Kobiet: młodzi działacze piszą do szkół w sprawie koszyczków ratunkowych

Przedwiośnie Gniezno na Dzień Kobiet: młodzi działacze piszą...

Z Wielkopolski do programu dostały się szkoły z Konina, Skórzewa, Grodziska Wielkopolskiego, Wągrowca, Opalenicy. Z Trzemeszna do programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” zakwalifikował się Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

- Mydło i papier toaletowy są traktowane jako podstawowe artykuły higieniczne w każdej toalecie. Czym różnią się od tego podpaska czy tampon, które są przecież środkami higienicznymi niezbędnymi dla wszystkich osób menstruujących

- przyznaje Anna Gajewska, Koordynatorka Projektów Pomocowych w Kulczyk Foundation, organizacji, która była jednym z inicjatorów powstania Okresowej Koalicji.

Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach w Szkocji, Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii. Organizacje walczące z problemem wykluczenia menstruacyjnego w kraju są zdania, że nadszedł czas, aby wprowadzić takie zmiany również w Polsce. Okresowa Koalicja dąży do tego, aby Polska była w czołówce krajów, które rozumieją, jak istotne jest dbanie o zdrowie i higienę menstruacyjną i podejmują konkretne działania. Potrzebne są ustawy, które pozwolą wprowadzić zmiany w całej Polsce.

Koalicjantki zwróciły też uwagę, że menstruacja pozostaje tematem tabu, co wynika również z braku odpowiedniej edukacji w tym zakresie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto