Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki turystyczne dla rowerzystów pokazują największe atrakcje regionu

Matylda Witkowska
Rowerowe przejażdżki lub wielokilometrowe wyprawy - każdy może wybrać coś dla siebie
Rowerowe przejażdżki lub wielokilometrowe wyprawy - każdy może wybrać coś dla siebie fot. Grzegorz Jakubowski
W regionie łódzkim jest prawie sto szlaków rowerowych, podzielonych tematycznie. Poruszając się rowerowym szlakiem można ruszyć śladami, np. Stanisława Reymonta (między Skierniewicami a Łodzią), obejrzeć miejsce bitwy nad Bzurą (w okolicach Kutna) czy odkryć historię braci czeskich i sklep z czeskim piwem w Zelowie. Kto woli bliskość przyrody może objechać szlakiem cały Zalew Sulejowski lub zwiedzać gospodarstwa agroturystyczne.

Do istniejących szlaków wciąż dołączają nowe. Jeszcze w te wakacje powstać ma m.in. szlak upamiętniający św. Maksymiliana Kolbego, prowadzący z Pabianic do Zduńskiej Woli.

Szlaki rowerowe nie są ścieżkami dla rowerów, ale trasami wytyczonymi po zwykłych drogach publicznych.

- Jednak wszystkie szlaki są wypróbowane przez doświadczonych rowerzystów - mówi Tomasz Dronka z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, pracującego przy wytyczaniu szlaków.

Zazwyczaj prowadzą one po mało uczęszczanych asfaltowych drogach, ale może znaleźć się odcinek leśny lub wykorzystujący drogę dla rowerów.

Szlaki rowerowe w regionie łódzkim mają od kilku do nawet dwustu kilometrów. Kolorem czerwonym zazwyczaj oznaczone są szlaki krajowe i międzynarodowe, niebieskie to trasy regionalne, a żółte i zielone - lokalne. Zasada ta nie jest jednak zawsze przestrzegana.

Na który szlak się zdecydować? - Wybierając trasę, warto znaleźć jedną, większą atrakcję, która stanowić będzie główny cel wyprawy, tam się zatrzymać i wrócić do domu inną drogą - mówi Tomasz Dronka.

Pomysły na ciekawe trasy można znaleźć w bezpłatnej, ale trudno dostępnej książce "Szlaki rowerowe województwa łódzkiego" wydanej kilka lat temu przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Opisy tras dostępne są także na stronie internetowej www.ziemialodzka.pl. Do tras dołączone są opisy mijanych po drodze miejscowości. Przebieg szlaków rowerowych można też znaleźć na mapach turystycznych.

Pomysły na ciekawe wycieczki po szlakach rowerowych regionu
Po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.

Liczy sobie 74 km i ma dwie pętle, przecinające się w Buczku. Duża wiedzie z Łagiewnik, mała w kierunku Brzezin. Uznawana za jedną z najładniejszych ze względu na ciekawy teren i widoki. Po drodze można zobaczyć ostatnie fragmenty puszczy łódzkiej, a zbaczając - unikatową kolekcję starych żelazek w brzezińskim muzeum.

Droga do Żubrów.
Oznaczona jest kolorem czerwonym i ma 20 km. Prowadzi ze Smardzewic przez ośrodek Hodowli Żubrów w Książu do Inowrocławia.

Szlak im. Juliana Tuwima.
Niebieski szlak liczący 43 kilometry. Prowadzi z Tomaszowa do Zakościela, przez okolice związane z młodością poety. Po drodze można obejrzeć atrakcyjny skansen rzeki Pilicy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto