Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem wielokulturowym po Gnieźnie. W Pierwszej Stolicy wciąż odnajdziemy ślady obiektów żydowskich i ewangelickich

MS
Ci, którzy pragną lepiej poznać historię naszego miasta, powinni wybrać się na spacer przez funkcjonujące w Gnieźnie szlaki historyczne. Dziś przypominamy o szlaku wielokulturowym, który uświadamia nas o bogatej różnorodności Pierwszej Stolicy w minionych stuleciach.

Szlak wielokulturowy przypomina nam, że w Pierwszej Stolicy przez wiele lat mieszkali obok siebie przedstawiciele wielu grup, w tym przede wszystkim mniejszości żydowskie i ewangelickie Wycieczkę należy zatem rozpocząć przy ul. Roosevelta, gdzie znajduje się niedawno rewitalizowany Park Trzech Kultur. Obecne miejsce rekreacji i odpoczynku stanowiło na przełomie XIX i XX wieku obszar cmentarza ewangelickiego. O zlikwidowanej w 1963 roku nekropolii dziś przypomina obelisk, znajdujący się przy głównym wejściu, z kolei jeszcze w 2018 roku podczas prac rewitalizacyjnych odkryto trzy ceglane grobowce. Pochowani tam gnieźnianie wciąż spoczywają na terenie parku, gdyż mogiły nie kolidowały z trwającą budową.

Z Parku Trzech Kultur udajemy się na ul. Sobieskiego, po drodze mijając mur dawnego żydowskiego kirkutu, który znajdował się tuź przy obecnym parku. Kolejnym przystankiem jest przedszkole znajdujące się przy głównym wejściu do Parku Miejskiego im. gen. Andersa. Tam również znajdowała się ewangelicka nekropolia, która w ciągu wieku została zapełniona, a następnie zlikwidowana w 1947 roku, gdy osadnicy niemieccy zmuszeni byli opuścić ziemie polskie po II Wojnie Światowej.

Oprócz ewangelików w Gnieźnie przed laty można było spotkać wiele osób wyznania mojżeszowego. O żydowskich śladach możemy przeczytać na kolejnych punktach wielokulturowego szlaku. Spod przedszkola przy ul. Sobieskiego powinniśmy udać się ścieżkami Parku Miejskiego na ul. Pocztową, gdzie na budynku strażackiej remizy znajdziemy tablicę informującą o dawnym cmentarzu żydowskim. Jak inne tego typu miejsca został on zniszczony w latach okupacji, a niektóre fragmenty macew zostały wykorzystane do budowy nowych chodników. Spod remizy należy przejść się na koniec ul. Kościuszki, gdzie odnajdziemy wspomnienie o kolejnym żydowskim kirkucie.

Z ul. Kościuszki łączy się ul. Mieszka I, która dawniej nosiła miano ul. Żydowskiej. To właśnie tam znajdują się kolejne punkty na szlaku. W miejscu obecnej apteki XIX-wieczni gnieźnianie mogli odwiedzić tymczasowy dom kantora, czyli osoby uświetniającej lub prowadzącej judaistyczne obrzędy religijne. Ostatnim gnieźnieńskim kantorem był Eljasz Dankowski, który pełnił tę funkcję do 1939 roku, kiedy to do miasta wkroczyły wojska hitlerowskie.

W sąsiedztwie do tymczasowej siedziby kantora, w miejscu obecnej szkoły muzycznej znajdowała się gnieźnieńska synagoga. Nie była to pierwsza świątynia żydowska w Gnieźnie - oryginalna, drewniana budowla uległa zniszczeniu podczas pożaru miasta w 1613 roku, a następnie została odbudowana. Ostatnia synagoga, którą zniszczono podczas okupacji, powstała w wyniku zmian w budownictwie miejskim po innym, rozległym pożarze, który wybuchł w mieście na początku XIX wieku.

Szlak wielokulturowy kończy się na ul. Chrobrego, gdzie znajduje się dawny kościół garnizonowy. Choć obecnie świątynia służy przede wszystkim katolikom, pierwotnie znajdował się w niej zbór ewangelicki.

Szlakiem wielokulturowym po Gnieźnie. W Pierwszej Stolicy wciąż odnajdziemy ślady obiektów żydowskich i ewangelickich

Szlakiem wielokulturowym po Gnieźnie. W Pierwszej Stolicy wc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto