Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpaki Gniezno. Gnieźnieński chór świętował 50-lecie istnienia

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Szpaki Gniezno. Gnieźnieński chór świętował 50-lecie istnienia koncertem w auli I Liceum Ogólnokształcącego.

Szpaki Gniezno. Gnieźnieński chór świętował 50-lecie istnienia

W 2020 roku jedna z najważniejszych grup wokalnych w Gnieźnie świętowała 50-tą rocznicę powstania. Okazję postanowiono uczcić jubileuszowym koncertem w auli I Liceum Ogólnokształcącego. W wydarzeniu uczestniczyli liczni goście, w tym członkowie chóru z różnych okresów jego działalności.

Obecną funkcję dyrygenta Szpaków od 2018 roku sprawuje Paulina Kuczyńska-Siwka. Jest to pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii chóru.

- Prowadzenie męskiego chóru nie jest rzeczą łatwą, tym bardziej, że weszłam w szeregi moich dyrygentów sprzed lat, którzy wspaniale przygotowali chłopców i panów. Było to nie lada wyzwanie, jednak podjęłam się go i nie żałuję. Współpraca jest cudowna. Mam wrażenie, że śpiewamy ze sobą od zawsze i rozumiemy się zarówno na szczeblu muzycznym, jak i emocjonalnym

- mówiła dyrygentka.

Szpaki Gniezno. Gnieźnieński chór świętował 50-lecie istnienia

Podczas koncertu wybrzmiały utwory z różnych okresów działalności chóru. Zaprezentowano kompozycje z początków istnienia Szpaków, ale także uznane kompozycje polskich kompozytorów, między innymi poloneza Michała Kleofasa Ogińskiego oraz "Znasz-li ten kraj" Stanisława Moniuszki.

- Było nas około 60 chłopaków, gdy zaczynaliśmy. Mieliśmy bardzo intensywne próby, a pierwszy koncert odbył się 30 kwietnia. Od tego czasu zaczęła się nasza przygoda z muzyką, która trwa z przerwami do dzisiaj

- mówił Wojciech Kwaśnik, który należy do Szpaków od samego początku jego istnienia.

Występ Szpaków stał się także pretekstem do przypomnienia bogatej historii zespołu, przypominanej przez jego członków pomiędzy wykonywanymi kompozycjami. Po koncercie wręczono wykonawcom kwiaty oraz pamiątkowe prezenty.

Pół wieku muzycznej przygody

Kameralny Chór Męski „Szpaki” jest kontynuatorem tradycji Gnieźnieńskiego Chóru Chłopięcego „Szpaki”, który został założony w styczniu 1970 roku. Od początku istnienia dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Wiesław Kiser. Chór wykonał w tym czasie ponad 1000 koncertów w całym kraju i w Europie (m.in. w NRD, Czechosłowacji, ZSRR, Bułgarii, RFN, Finlandii i Francji). Zyskał nagrody na konkursach międzynarodowych, m.in. I miejsce na festiwalu w Pardubicach i II miejsce w fińskim Tampere. Uczestniczył w produkcji filmów i programów telewizyjnych w Polsce i za granicą. Chór Chłopięcy „Szpaki” działał do 1990 r.

W roku 1992 reaktywowano działalność chóru w składzie męskim. Od 1993 r. wykonał ok. 200 koncertów na terenie województwa wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. W 1994 i 1996 r. uczestniczył w I i II Kujawskich Spotkaniach Chóralnych we Włocławku. Do ważnych koncertów zaliczyć należy koncerty w belgijskim mieście Genk (1997 r). W 1998 r. nazwę zmieniono na Kameralny Chór Męski „Szpaki” i w takiej formie pracuje do dziś.

Historia Gniezna. 50 lat wspaniałego chóru. „Szpaki” - ten f...

za: MOK Gniezno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto