Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szyb Franciszek z szansą na rewitalizację - Szyb Franciszek w konkursie Fundacji Most The Most

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Nasze Miasto/FB Ruda Śląska
Szyb "Franciszek" to mocno zdewastowany zabudowany teren, który rudzianie znają od "zawsze" - szyb został wybudowany w XIX wieku, ale do dnia dzisiejszego nie zachowała się cała jego konstrukcja. Już dziś mamy realną szansę na odnowienie szybu. Wystarczy, że oddamy na niego swój głos. Zwycięski obiekt otrzyma dofinansowanie!

Szyb Franciszek z szansą na rewitalizację

Poniedziałek, 5 września to ostatni dzień, żeby zagłosować na szyb Franciszek w konkursie Fundacji Most The Most.

Obiekt, który wygra (jeden na województwo) otrzyma milion złotych dofinansowania, które zostaną przeznaczone na prace renowacyjne i adaptację do nowych funkcji. Wyjaśniamy jak oddać głos:
Głosowanie odbywa się za pośrednictwem formularza:
https://www.webankieta.pl/ankieta/676976/formularz-zgloszeniowy-i-konkursu-nasz-zabytek.html

- Aby ułatwić wypełnianie przygotowaliśmy „ściągę” z podstawowymi informacjami na temat obiektu oraz przykładowe odpowiedzi na pytania i zdjęcia – mówi dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Można z nich skorzystać, można napisać coś od siebie, ważne by głosować, w konkursie liczy się bowiem ilość zgłoszeń przesłana na dany zabytek – apeluje.

Jaka jest historia szybu?

Szyb "Franciszek" został wydrążony w 1857 r. jako szyb wydobywczy, a poza tym do jego "terenu" przynależała też zabudowa: budynki portierni, nadszybia, dawna łaźnia górnicza, kotłownia, straż pożarna, administracja , rozdzielnia oraz stacja ratownicza. Większość zabudowań powstała w drugiej połowie XIX w.
Kompleks szybu stanowi jeden z najpiękniejszych, choć zaniedbanych, i najstarszych zabytków przemysłowych na terenie miasta.

- Obiekt posiada wyróżniające cechy artystyczne - piękne detale architektury, czytelny układ założenia, zachowaną oryginalną tkankę budowlaną – wymienia Łukasz Urbańczyk. Od 1984 r. szyb Franciszek figuruje w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Nie wiemy niestety kto jest autorem pierwszych powstałych w tym terenie obiektów. Wiemy, że od 1907 roku zabudowania były projektowane przez Hansa von Poellnitz, architekta i kierownika zarządu budów w koncernie Ballestremów. Nie zachowały się też niestety wszystkie budynki tworzące zespół zabudowy, ale do dziś zachowana jest w centralnej części kompleksu 22-metrowa, dwupodziałowa wieża wyciągowa, budynek nadszybia oraz wieża wieńcząca budynek straży pożarnej z ceglanymi, ozdobnymi elewacjami.

- To materialna pamiątka historii górnictwa oraz związanej z nim kultury robotniczej i jednocześnie pozostałość po pierwszej kopalni węgla kamiennego na tym terenie - kopalni „Brandenburg” – podkreśla.

Kopalnia „Brandenburg” była najstarszą kopalnią na Górnym Śląsku, bo chociaż zakład zaczął funkcjonować w 1770 roku, to nadanie pola do eksploatacji nastąpiło już w 1752 roku. Początkowo kopalnia należała do barona Franciszka von Stechowa, który swoje dobra: Rudę, Pławniowice i Biskupice przekształcił w majorat (majątek dziedziczony po jego śmierci przez najstarszego z rodu). Tą drogą w 1798 r. jego posiadanie przeszło na rzecz hrabiego Karola von Ballestrema. W 1854 r. kopalnia została powiększona. Przyłączono do niej nowe pola i zakłady górnicze przyjmując nazwę Skonsolidowana Kopalnia „Brandenburg”. W drugiej połowie XIX w. jej głównymi szybami wydobywczymi były: Franciszek, Johann (ok. 1860 r.) i Baptysta (ok. 1869 r.).

Po podziale Górnego Śląska zakład znalazł się na terenie Rzeczpospolitej, a w 1924 r. nazwę „Brandenburg” zmieniono na „Brohibor”, a potem „Wawel”. W 1936 r. doszło do połączenia z Kopalnią „Walenty” w jeden zakład „Walenty – Wawel”. W 1971 r. doszło do fuzji z kopalnią „Paweł” i od tej pory zakład nosił nazwę „Wawel”. W 1995 nastąpiło połączenie kopalń „Wawel” i „Pokój”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto