Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Panowicz będzie kandydatem na Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Iza Budzyńska
Tadeusz Panowicz (w środku) podczas wystawy swoich rysunków w Gnieźnie we wrześniu 2012.
Tadeusz Panowicz (w środku) podczas wystawy swoich rysunków w Gnieźnie we wrześniu 2012. Iza Budzyńska
Tadeusz Panowicz ma szanse zostać jednym z nominowanych do nagrody Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej, ogłoszonej przez marszałka Senatu. Kapituła konkursu będzie wybierać spośród kandydatów z całej Polski.

Tadeusz Panowicz od lat z pasją zgłębia historię regionu. Pisze, maluje, zbiera dokumenty i opowieści. Ostatnio znalazł się w trudnej sytuacji materialnej, pomagają mu przyjaciele.

Do nagrody Strażnika Dziedzictwa zgłosić Tadeusza Panowicza zamierza Piotr Gruszczyński, senator PO. Jak wyjaśnia, będzie ku temu okazja na posiedzeniu na początku września. Przedstawić swoich kandydatów będzie mógł każdy z senatorów. Później tytuł przyzna kapituła.

- Tadeusz Panowicz to pasjonat, człowiek, który odłożył swoją karierę zawodową, zarobkową i poszedł zupełnie inną drogą, drogą pasji - mówi senator Gruszczyński.

Oprócz osób fizycznych, tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej będzie przyznany też w dwóch innych kategoriach: instytucji i osoby bądź instytucji zagranicznej. W tej pierwszej P. Gruszczyński zamierza zgłosić Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.

Tadeusz Panowicz

W latach 1978 – 1989 współpracował z prasą regionalną („Przemiany Gnieźnieńskie”) oraz krajową („Dziennik Ludowy”, „Tygodnik Ludowy”). W latach 1992 – 1998 pracował jako dziennikarz w „Gazecie Gnieźnieńskiej”, następnie w „Kulisach Gnieźnieńskich”. Współpracował wówczas z „Po Prostu”, „Busolą Wędkarza”, „Plonem”, „Kosynierem” trzemeszeńskim, „Przemianami na Szlaku Piastowskim”, „Wiadomościami Gnieźnieńskimi, „Latarnikiem Pomorskim”, „Studiami Lednickimi”, „Zeszytami Pobiedziskimi”, „Pałukami” … Do dziś publikuje w „Przeglądzie Wielkopolskim”, „Akapicie”, „Winiecie”.
W samych tylko „Kulisach Gnieźnieńskich” opublikował około 1500 artykułów, a „Reporterze” około 200.
Od wielu lat rysuje zabytkowe budowle Ziemi Gnieźnieńskiej (mniej z innych części Wielkopolski). Precyzyjnie wykonane piórkiem rysunki prezentuje na wystawach – przy okazji barwnie opowiada o dziejach przedstawionych obiektów. W swoim dorobku ma 36 wystaw indywidualnych i ponad sto zbiorowych.
Swoje prace prezentował m.in. w:
Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (2001,2006,2007,2008,2011)
Międzynarodowych Targach Poznańskich (2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007)
TVP 3 w Poznaniu (2002)
Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (2004)
Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sielinku (2001)
Towarzystwie Wiedzy Powszechnej w Poznaniu ( co rok od 2004 do 2012)
Prócz powyższych pasji jest namiętnym bibliofilem, zbieraczem dawnych dokumentów, fotografii, pocztówek oraz przedmiotów z życia wielkopolskiej wsi. Ponadto zbiera skamieliny i rzadkie rośliny – co stanowi kolejna tematykę wystaw i pogadanek.
Posiadając pokaźną wiedzę o regionie, często jest zapraszany jako prelegent przez szkoły i placówki kultury. To jego żywioł, toteż zawsze ma wielu słuchaczy. Trudno ustalić liczbę takich spotkań, ale tylko w latach 1986 – 2013 doliczono się ich kilkaset. Tematyka spotkań jest różnorodna, zawsze jednak nawiązuje do osób i wydarzeń miejscowych.
Wiele osiągnął jako liternik artystyczny – wykonywał akty erekcyjne pomników i budowli (m.in. pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie) oraz okolicznościowe adresy i dyplomy (m.in. winiety Księgi Pamiątkowej Zjazdu Prezydentów w Gnieźnie w roku 2000).
Napisał kilka książek:
- Legendy o świętym Wojciechu
- Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919, Pobiedziska
- Moja Ziemia Gnieźnieńska
- Łubowo – wydarzenia i ludzie
Jest współautorem monumentalnego dzieła Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim.
W przygotowaniu do druku:
- Wojciech Trąmpczyński – biografia
- Konrad Surowiecki – biografia
- Trakt Poznański
- Słownik biograficzny wybitnych łubowian
- Pobiedziski Słownik Biograficzny
- Myśli złote, srebrne i brązowe – aforyzmy własne
(Źródło: biuro senatorskie P. Gruszczyńskiego w Gnieźnie)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto