Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatry wychodzą w miasto

Redakcja
Monodram w knajpie, happening, który dla samych organizatorów będzie niespodzianką - czemu nie? Tak właśnie zapowiada się rozpoczęty w czwartek XI Regionalny Mityng Teatralny.

Impreza, rozpoczęta jeszcze w Młodzieżowym Do-mu Kultury (czyli w bu-dynku dzisiejszego Centrum Kultury "eSTeDe") to przegląd niezależnych teatrów, walczących o główną nagrodę - Złotego Gwoździa, z towarzyszącymi mu wydarzeniami. Tegoroczna edycja odbywa się w różnych miejscach w mieście, a przygotowana jest przez Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Konfraternia Teatralna przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie.

- Chcieliśmy przenieść Mityng jak najbliżej centrum, zwłaszcza, że wydarzenia w sobotę będą się działy z kolei na Rynku - tłumaczy tegoroczną zmianę lokalu Jarosław Mikołajczyk z Konfraterni.

W czwartek wieczorem otwarta zostanie wystawa w Kolegium Europejskim. Takie przedsięwzięcie towarzyszy Mityngowi po raz trzeci. Oglądać można prace Łukasza Kasperczyka - gnieźnianina, absolwenta Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. To postać nie wszystkim w Gnieźnie znana, pozostająca w cieniu, jednak wiele swoich obrazów sprzedał do prywatnych kolekcji. Jego twórczość to głównie klimaty fantastyczne i surrealistyczne.

- Te obrazy są niezwykle wizjonerskie i mają niesamowity klimat - mówi Marzena Szczer-kowska, prezes Konfraterni Teatralnej. - Te prezentowane na wystawie zostały namalowane w latach 2009-2011. Nie są już tak mroczne, tajemnicze, mają więcej ciepła i światła.

Po wernisażu można będzie zobaczyć pierwszy konkursowy spektakl, przygotowany przez zespół o intrygującej nazwie "Pomarańcze w uchu na skarpie bez kartki", a także posłuchać koncertu piosenki poetyckiej duetu Marcepan- &Marecki.

W piątek od 10.00 w MOK-u przed jury i publicznością prezentują się konkursowe spektakle. Podczas gali Mityngu o 17.00 będą wręczone nagrody, wystąpi też Teatr Dźwięku Dżemma, ze spektaklem "Mój kumpel Hiob", dedykowanym Sławkowi Kuczkowskiemu. W ten dzień przypada rocznica jego śmierci, a od dwóch lat Mityng Teatralny nosi imię Sławka Kuczkowskiego, pomysłodawcy tego przedsięwzięcia, jak i całej Konfraterni, skupiającej niszowe środowiska artystyczne w pierwszej stolicy.

Wart uwagi wydaje się też piątkowy wieczór. Tym razem z kolei wydarzenia przenoszą się do klubu muzycznego Młyn, gdzie aktor Piotr Zawadzki zaprezentuje monodram oparty na motywach "Zbrodni i kary" Dostojewskiego, zatytułowany "Z głębokiej wołam otchłani". Chętniej występuje z nim w przestrzeniach innych niż teatry i sceny. Tak więc organizatorzy przesłali mu zdjęcia kilku gnieź-nieńskich klubów - wybrał właśnie Młyn. Wstęp na to wydarzenie jest płatny - bilet to symboliczne 5 zł.

Z kolei sobota to na początek działania parateatralne na Ryn-ku - połączone siły Stowarzyszenia Magazyn GS z Mogilna i powstałego w Gnieźnie Studia Lalki Idler's Scholl. Po raz kolejny do Gniezna przyjedzie też teatr Terminus A Quo, można powiedzieć, że zaprzyjaźniony od samego początku z Mityngiem. O 16.00 pokaże spektakl "Go", a o 20.30 "Szelestnicę" - przeznaczoną raczej dla widzów dorosłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto