Technik farmaceutyczny - czy to praca dla każdego?

Materiał informacyjny TEB Edukacja Gniezno
Udostępnij:

W obliczu pandemicznego kryzysu zaczęto dostrzegać potencjał tkwiący w przedstawicielach tzw. medycznych zawodów wspierających. Wśród nich jest zawód Technika farmaceutycznego. Zapotrzebowanie na specjalistów do pracy w aptekach czy laboratoriach rośnie. Jak wygląda nauka na tym kierunku i jak odnaleźć się w tym zawodzie zapytaliśmy dr inż. Katarzynę Sobocińską – wykładowcę i nauczycielkę w szkole policealnej TEB Edukacja w Gnieźnie.

Na tym kierunku łączy nam się chemia z farmaceutyką i kosmetologią. Znajomość tych rzeczy jest dla techników farmaceutycznych przepustką do pracy w aptece, w laboratoriach chemicznych firm farmaceutycznych, kosmetycznych czy też u producentów ziół. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do zajęć praktycznych w laboratorium, gdzie słuchacze zdobywają dobrą praktykę laboratoryjną i zyskują również pewność siebie, która w tym zawodzie jest bardzo ważna. – specyfikę nauki tego zawodu wyjaśnia nauczycielka z TEB Edukacja, Pani Katarzyna Sobocińska.

Co w tym zawodzie sprawia, że nie popadła Pani w rutynę i ciągle odczuwa pasję?

W przypadku tego kierunku nie jest to możliwe. Każde zajęcia są praktycznie inne, obejmują one różnorodne dziedziny chemii, która jest moją pasją. Na zajęciach do zadań podchodzimy nieszablonowo, poszukujemy różnych rozwiązań i pozwalam słuchaczom uczyć się na błędach. Jestem otwarta na nowe innowacyjne metody prowadzenia zajęć i staram się, aby nie były one nudne, przesiąknięte książkową wiedzą.

Co jest konieczne do opanowania, by pracować w zawodzie w aptece lub laboratorium chemicznym?

Słuchacze na moich zającach przeprowadzają analizy leków i innych substancji chemicznych wieloma metodami dostępnymi w laboratoriach analitycznych. Podczas pozostałych zajęć zapoznają się m.in. z technikami sporządzania leków i kosmetyków oraz poznają ich właściwości. W pracy farmaceuty bardzo ważna jest nie tylko dokładność, ale również cierpliwość i otwarty umysł ponieważ co roku na rynku pojawia się wiele nowych produktów, także uczyć nie przestajemy się nigdy.

Czy to praca dla każdego?

Na kierunku technik farmaceutyczny wykładam od 2008 r. Na swojej drodze spotkałam wielu ludzi, w różnym wieku, którzy po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminów państwowych znaleźli zatrudnienie w aptekach czy laboratoriach spełniając tym samym swoje marzenia. Zawód przez nich wykonywany jest bardzo ważny i odpowiedzialny, ale również bardzo szanowany i zacząć może każdy. Dodam, że często zdarza się, że słuchacze zapisując się na ten kierunek dopiero rozpoczynają swoją przygodę z chemią i moim zadaniem jest wprowadzić ich w ten naukowy świat, czasami przy okazji dobrze się bawiąc.

Dla zainteresowanych rekrutacja na ten kierunek trwa do 15.10. Ostatnie wolne miejsca czekają. Więcej informacji: SPRAWDZAM

Dodaj ogłoszenie