Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy gnieźnian na ponownym otwarciu Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej i "Stacji Kultura"! [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Po kilkuletniej przerwie ponownie wyruszyła Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa na odcinku Gniezno – Jelonek. Na stacji kolei wąskotorowej miała miejsce jeszcze jedna inauguracja, a mianowicie "Stacji kultura", czyli tymczasowej siedziby Centrum Kultury "Scena To Dziwna". Zobaczcie jak wyglądał ten piknik!

Tłumy gnieźnian na ponownym otwarciu Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej i "Stacji Kultura"!

W niedzielę, w samo południe rozpoczęła się nowa przygoda Gnieźnieńskiej Kolej Wąskotorowej. Po kilku latach ponownie została uruchomiana kolej na trasie Gniezno - Jelonek.

- Właściwie nie mając pieniędzy, próbujemy stworzyć coś. Sprawa nie dotyczy tylko kolejki wąskotorowej, ale także sfery kulturalnej. Za to jestem wdzięczny moim pracownikom, bo dzięki ich ciężkiej pracy mamy taki efekt końcowy, z którego jestem bardzo zadowolony - mówił na konferencji poświęconej dzisiejszej imprezie Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

Na torach stanęła dzisiaj lokomotywa, która przez 10 lat była zdekompletowana w garażu i ponownie została złożona i wyjechała na tory, ciągnąc za sobą dwa wagony. Zainteresowanie przejazdem tą kolejką przerosło jakiekolwiek oczekiwania organizatorów, ponieważ chętnych z każdą kolejną przejażdżką przybywało.

Zobaczcie co działo się na rodzinnym pikniku:

Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa kursować będzie regularnie w każdą sobotę i niedzielę o godz. 12:00 oraz 13:30. Ceny biletów wynosić będą 5 zł od osoby dorosłej, 3 zł bilet ulgowy, dla młodzieży z legitymacją szkolną. Dzieci poniżej 7 roku życia pojadą bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej.

Oprócz przejazdu na wszystkich, którzy pojawili się na terenie stacji kolejki wąskotorowej w Gnieźnie czekało wiele atrakcji w ramach rodzinnego festynu, a wśród nich m.in. kreatywne warsztaty z tworzenia mydeł, dekorowania materiałowych toreb czy tworzenia obrazka na chodniku za pomocą kolorowego piasku. Wszyscy chętni mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w spersonalizowanym w tematyce Kolejki FOTOLUSTRZE. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał zespół Dixie Team z Mogilna.

W niedzielę nie tylko kolejka wąskotorowa otwiera się dla gnieźnian, ale także Centrum Kultury Estede otwiera swoją "Stację Kultura", w ramach której organizowane będą:
* w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 9:00 do 12:00 liczne warsztaty dla przedszkoli i szkół podstawowych,
* w każdą środę w godzinach od 18:00 do 19:30 organizowane będą otwarte zajęcia fotografii kreatywnej dla młodzieży szkół średnich.

Zapraszamy!

Warto dodać, że uruchomienie oferty kulturalnej Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej nie byłoby możliwe bez znacznego zaangażowania środków z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz współpracy z innymi samorządami. W bieżącym roku środki finansowe przeznaczone na niezbędne naprawy torowiska oraz infrastruktury towarzyszącej GKW, na odcinku Stacja Gniezno – stacja Jelonek, wraz z kosztami uruchomienia przejazdów wyniosły łącznie 160 tys. zł z czego 60 tys. zł i pochodziły z pomocy finansowej ze strony Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo w budżecie Powiatu zabezpieczono 10 tys. zł na realizację projektu „Stacja Kultura”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto