Tomasz Budasz podjął decyzję w sprawie przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Udostępnij:
Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, podjął decyzję w sprawie przekazania spisu wyborców Poczcie Polskiej.

- W związku z pismem Poczty Polskiej S.A. o przekazanie spisu wyborców z 24 kwietnia 2020 roku, informuję, że po dokonanych analizach prawnych stoję na stanowisku, iż na ten moment nie obowiązują żadne przepisy, na mocy których wybory na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej miałyby się odbyć w trybie korespondencyjnym, realizowanym w dodatku przez operatora pocztowego. Dlatego też podjąłem decyzję o nieprzekazaniu
Poczcie Polskiej S.A spisu wyborców Miasta Gniezna. Zmianę swojej decyzji uzależniam jedynie od zmiany obowiązującego prawa, czego dokonać mogą wyłącznie Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej - przyznał prezydent.

Apel polskiego samorządu w sprawie wyborów podpisany przez prezydenta Budasza
Wraz z innymi wójtami, burmistrzami i prezydentami miast zwracam się z apelem do Prezydenta i rządu Rzeczpospolitej Polskiej, oraz do wszystkich partii i sił politycznych w kraju, o pilne wypracowanie zgodnego z Konstytucją i ustawami rozwiązania sporu dotyczącego wyborów prezydenta RP.
Polska zmaga się z epidemią, jej skutkami zdrowotnymi, ekonomicznymi i społecznymi. Polskie samorządy od tygodni aktywnie wspierają działania administracji rządowej, mające na celu ograniczenie zagrożeń, które rodzi obecna sytuacja. Kwestia organizacji majowych wyborów stała się zakładnikiem sporów partyjnych. Każdy
z nas ma określone poglądy i sympatie polityczne, jesteśmy zróżnicowanym środowiskiem. Wszystkich nas łączy jednak w tej chwili przekonanie, że spór wokół wyborów przekroczył ramy, zwykłej w demokracji, rywalizacji stronnictw.
Wszystkich nas obowiązuje nadrzędny nakaz działania na podstawie przepisów prawa. Zgodnie z prawem samorząd ma zadania związane z organizacją wyborów. W ostatnich dniach i godzinach podejmowane są jednak decyzje i wydawane są nam polecenia, które nie znajdują oparcia w przepisach prawa. Jesteśmy stawiani w sytuacji, w której musimy wybierać, czy wykonać polecenie, czy zachować się zgodnie z obowiązującym prawem. To absolutnie niedopuszczalna sytuacja. To działanie, które uderza w podstawy demokratycznego państwa prawa, rujnuje
zaufanie obywateli do własnego państwa i jego władz. Na każdym poziomie: od prezydenta i premiera, przez parlament, po samorząd terytorialny.
To musi się skończyć! Oczekujemy od rządzących oraz wszystkich sił politycznych w Polsce rozwiązania tej sytuacji. Pilnego rozwiązania, które wprost wynika z obowiązującego prawa. Wzywamy w imieniu własnym i mieszkańców naszych gmin i miast do prowadzenia działań zgodnych z prawem oraz interesem obywateli. Z uwzględnieniem ich fundamentalnych praw i bezpieczeństwa.
Czasu na opamiętanie jest coraz mniej, ale ciągle mamy szansę powstrzymać ten zamęt. Cofnąć się o krok i znaleźć rozwiązanie zgodne nie tylko z interesem swojej grupy politycznej, ale wszystkich obywateli. To nie jest czas na wojnę polityczną. Apelujemy o rozwagę i działanie zgodne z prawem, w poczuciu wspólnej odpowiedzialności za państwo. Prosimy o to wszystkich uczestników tego sporu. Rozwiążmy ten problem, abyśmy mogli skupić się w tej chwili na tym, co najważniejsze - opanowaniu epidemii i przeciwdziałaniu kryzysowi gospodarczemu, który coraz wyraźniej już wszyscy widzimy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie