Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycje świąteczne na świecie – relacja Polonii z Brazylii, Hiszpanii i Chile

Sona Ishkhanyan
Boże Narodzenie celebrują Polacy na całym świecie. Dzięki działalności Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych "Gniazdo pl" w Gnieźnie możemy się dowiedzieć jakie są tradycje świąteczne w odległych zakątkach świata.

Boże Narodzenie w Brazylii

W grudniu zaczyna się astronomiczne lato, więc jest bardzo gorąco. Na początku miesiąca dzieci kończą rok szkolny, wracają do szkoły dopiero po karnawale.
Jeśli chodzi o Polonię, to mamy opłatek. W niektórych miejscowościach udaje się go wyprodukować albo sprowadzić z Polski w formie prostokątnej, a np. w moim mieście mamy okrągły, jak hostia, którą używa ksiądz w czasie mszy, bo siostry zakonne wykorzystują tę samą prasę.
Polonia zna polskie kolędy - najpopularniejsze, to "Dzisiaj w Betlejem" i "Wśród nocnej ciszy". Kolędy śpiewamy w czasie mszy św., koncertów zwłaszcza tych etnicznych, gdzie reprezentujemy naszą kulturę, w szkołach i przede wszystkim w domach.
Co do potraw wigilijnych, to dominuje raczej brazylijski zwyczaj, tj. indyk i nie serwuje się zup ze względu na upały. W ogóle Wigilię zaczynamy później niż w Polsce, tj. około godz. 21.00. Byłam jednak już na takiej, gdzie wszystko zorganizowano według ściśle polskich tradycji, nawet bombki na choince były jeszcze z Wilna, miały ponad 80 lat.

-opowiada pani Ludmiła Pawłowski z Brazylii

Boże Narodzenie w Hiszpanii - Nawarra

Nasza Polonia jest młodą Polonią w historii polskiej emigracji. Pierwsi Polacy przyjechali do Nawarry (Nawarra – kraina historyczna w zachodniej części Pirenejów na pograniczu Hiszpanii i Francji. Nawarra obejmuje część historycznego Kraju Basków) na początku lat 90-tych, głównie w celu zasilenia powstającej Orkiestry Symfonicznej. Dalsze przyjazdy były już przyjazdami w celu poszukiwania pracy, a ostatnimi laty osiedlają się tutaj małżeństwa mieszane, które poznały się podczas wymian studenckich.
Sposób spędzania Świąt Bożego Narodzenia zależy głównie od tego czy rodzina jest w pełni polska (oboje rodzice) czy mieszana. W tym pierwszym przypadku Święta Bożego Narodzenia obchodzone są według polskiej tradycji, z tą różnicą, że 26.12 nie ma święta i pracuje się. W przypadku rodzin mieszanych, jeśli rodziny te nie jadą do Polski na święta, co zdarza się często, Święta Bożego Narodzenia obchodzone są najczęściej w sposób mieszany, łącząc różne elementy. Główną różnicą jest brak drugiego dnia świąt oraz hucznie obchodzone Święto Trzech Króli z prezentami dla dzieci oraz tradycyjnym ciastem w kształcie opony "el Roscon de Reyes". Nasza Polonia obchodzi też tradycyjnie Św. Mikołaja z prezentami dla dzieci dnia 6 grudnia.

- opowiada Xymena Dyduch z Hiszpanii.

Boże Narodzenie w Chile

Chilijska Polonia nie jest duża , ale na pewno bardzo zorganizowana. Z uwagi na odległość Polacy starają się trzymać razem i wspierać przy nadarzających się okazjach. Święta Bożego Narodzenie to okres ważny i zarazem trudny dla wielu Polaków mieszkających w Chile. Wielu z nich od dawna nie spędziło tradycyjnych Świąt z rodziną w Polsce. Dlatego też staramy się jak możemy, aby przybliżyć świąteczną atmosferę na ile jest to możliwe. Zwykle kilka dni przed Świętami spotykamy się w większym gronie, aby podzielić się opłatkiem i pośpiewać polskie kolędy Każda rodzina przynosi jakąś polską potrawę , przyrządzoną na miarę chilijskich realiów ( np. nie spotyka się w sklepach twarogu, czyli aby upiec sernik trzeba najpierw zrobić domowym sposobem ser).
Większość rodzin to mieszane polsko- chilijskie małżeństwa, w których to zazwyczaj kobieta, Polka jest odpowiedzialna za przekazanie polskich tradycji swoim dzieciom. Bardzo ważne jest pogodzenie polskich zwyczajów z chilijskimi, szczególnie w tak ważnym dniu jakim jest Wigilia. Chilijczycy w wieczór wigilijny jedzą pieczonego indyka , nie brakuje go również i na stole w naszej polsko- chilijskiej rodzinie. Przygotowanie indyka, gdy na zewnątrz panuje upał , wymaga wiele poświęcenia. Na wigilijnym stole nie brakuje jednak polskich potraw: czerwonego barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami czy tradycyjnego makowca. Nie mamy niestety karpia.
Zgodnie z polską tradycją, którą z wielką chęcią zaakceptował zarówno mój mąż jak i teściowie, Wigilię rozpoczynamy podzieleniem się opłatkiem. Osobiście bardzo ważne jest dla mnie wychowanie moich dzieci w przeświadczeniu, że każda kultura ma swoje bogactwo, o które należy dbać. Nie jest to proste, biorąc pod uwagę odległość i kontakt z Polską, ale na pewno możliwe do zrealizowania!
W ubiegłym roku dzieci z Polskiej Szkoły przygotowały Jasełka, które były wystawiane po raz pierwszy w historii chilijskiej Polonii! Było to ogromne przeżycie dla wszystkich uczestników.

-opowiada Marta Echeverria Okrój -Chile

Współpraca Stowarzyszenia KLUB NAUCZYCIELI POLSKICH I POLONIJNYCH "GNIAZDO PL" objęła wszystkie kontynenty. Projekty klubu z wielkim sukcesem realizowane są w tak odległych krajach jak Chile, Brazylia, USA, Australia, Kongo, Chiny i kraje Europy.

Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękujemy Małgorzacie Tomczak, prezes KNpiP "Gniazdo pl".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto