Tragiczny wypadek w Lednogórze - zmniejszona kara dla Dominika G.

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Udostępnij:
Tragiczny wypadek w Lednogórze - zmniejszona kara dla Dominika G. Sprawa dotyczy wypadku, który miał miejsce w lipcu 2020 roku.

Sąd Okręgowy w Poznaniu, czyli sąd drugiej instancji wydał prawomocny wyrok, który stanowi, że sprawca wypadku, Dominik G. spędzi w więzieniu nie 7, a 6 lat.

- Niewątpliwie doszło do tragicznego zdarzenia, zginęli młodzi ludzie. To poważny wypadek i oczywistym było że zapadnie kara pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Gnieźnie nie dokonał właściwej analizy materiału dowodowego, co skorygował Sąd Okręgowy po rozpoznaniu apelacji. W orzeczeniu Sądu I instancji zabrakło analizy właściwości osobistych oskarżonego. Sąd w Gnieźnie orzekł także że do wypadku doszło w skutek brawurowej jazdy. Na temat techniki i sposobu jazdy oskarżonego wszystkie materiały procesu milczą. Nie sporządzono także opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Wiemy jedynie że do wypadku doszło poprzez niewprawny i fatalny w skutkach manewr kierownicą. Nie było jednak tak aby oskarżony bezpośrednio przed wypadkiem jechał w sposób niebezpieczny to znaczy aby się jakoś popisywał stylem jazdy. Mój klient bardzo przeżywa całą sytuację a najbardziej fakt że zginęli jego przyjaciele. W ostatnim słowie ponownie przeprosił rodziny zmarłych oraz prosił aby dać mu szansę by mógł zrobić w życiu jeszcze coś dobrego. To nie częsta sytuacja aby sprawa odwoławcza odbywała się aż na trzech terminach rozpraw. Brakowało w aktach materiałów, były niejasności co do treści protokołu. W konsekwencji Sąd Okręgowy po naradzie obniżył wyrok do 6 lat pozbawienia wolności. Sprawa ta pokazuje że na ostateczne rozstrzygnięcie o karze składa się bardzo wiele różnych czynników, które odpowiednio zebrane i ocenione składają się na wymiar kary

- komentuje mec. Jędrzej Kwiczor, obrońca oskarżonego.

Jaki jest komentarz drugiej strony? Radca prawny Tomasz Dzionek, pełnomocnik rodziny jednego z chłopaków, który zginął:

- W społeczeństwie panuje przekonanie o zbyt łagodnych karach dla kierowców, którzy pod wpływem alkoholu doprowadzają do zdarzeń drogowych, w wyniku których giną niewinni ludzie. Sąd Okręgowy w Poznaniu zmniejszył sprawcy karę pozbawienia wolności z 7 do 6 lat, choć obrona wnosiła o 4. Moi klienci nie odwoływali się od wyroku Sądu Rejonowego w Gnieźnie, bo żaden wyrok nie byłby dla nich sprawiedliwy

Kilka miesięcy temu Sąd Rejonowy w Gnieźnie orzekł wobec Dominika G.: 7 lat pozbawienia wolności, dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, świadczenie pieniężne w wysokości 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Fundusz Sprawiedliwości), przekazanie po 30 tys. zł dla rodzin pokrzywdzonych, obarczenie kosztami postępowania w kwocie 6080,96 zł oraz wymierzenie opłaty w wysokości 600 zł.

W lipcu 2020 roku na drodze wojewódzkiej w Lednogórze doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło dwóch nastolatków. Badanie wykazało, że 21-letni kierowca, który przeżył wypadek, był pijany - miał ponad promil alkoholu.
Dominik G. na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył nim w przydrożne drzewo.

Zarówno kierujący, jak i dwaj pasażerowie, również mieszkańcy gminy Łubowo w wieku 17 i 19 lat z obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitali w Gnieźnie i Wrześni. Pasażerowie zmarli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie