Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trojaczki bielików w Nadleśnictwie Koło. Już po raz drugi u tej samej pary. To fenomen ornitologiczny!

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Alpwood Michał Dzwonkowski
Para bielików gniazdująca na terenie Nadleśnictwa Koło po raz drugi doczekała się trojaczków. Leśnicy mówią o niezwykle rzadkim fenomenie ornitologicznym. Młode ptaki zostały już zaobrączkowane, co pomoże w ich badaniu i ochronie.

Fenomen ornitologiczny w Nadleśnictwie Koło

O niesamowicie rzadkim osiągnięciu pary bielików czytamy w mediach społecznościowych, na stronie Nadleśnictwa Koło. Gniazdujące tam ptaki już po raz drugi wychowują trójkę młodych.

- Tak liczny lęg u naszego herbowego ptaka zdarza się niezwykle rzadko (około 1-2% lęgów)

- wyjaśniają leśnicy.

Młode ptaki zostały już zaobrączkowane przez Dariusz Anderwalda, prezesa Komitety Ochrony Orłów. Są to dwa samce i samiczka, która jest największa z całej trójki – ważyła 4,2 kg.

- Trojaczki mają około 40 dni i są w dobrej kondycji, co wróży, że w okolicach września będziemy mogli wypatrywać ich na niebie

- czytamy w poście Nadleśnictwa Koło.

Zobaczcie zdjęcia wykonane przez Alpwood Michał Dzwonkowski, który wspiął się na 30 metrową sosnę, by sprowadzić ptaki na ziemię, gdzie zostały zaobrączkowane.

Po co obrączkuje się ptaki?

Obrączkowanie ptaków jest podstawową metodą badawczą. Pozwala ona na poznanie m.in. długości życia ptaków, tras ich wędrówek, miejsc zimowania, czy zależności łączących ich z innymi gatunkami ptaków na świecie.

Ptaki otrzymują dwie obrączki. Jedna to srebrna obrączka ornitologiczna ze specjalnym kodem, która pełni funkcje „ptasiego dowodu osobistego”. Druga, w kolorze czarnym, to obrączka obserwacyjna. Ma większy numer, co pozwala na rozpoznanie ptaka obserwując go np. przez lornetkę.

- Obrączkowanie jest czynnością, która może być wykonywana jedynie po uzyskaniu licencji obrączkarskiej, wydawanej na wniosek Centrali Obrączkowania Ptaków w Gdańsku przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Odrębne zezwolenia, jak w tym przypadku, na wstęp do stref ochrony całorocznej - wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska

- wyjaśniają leśnicy.

ZOBACZ TAKŻE

Populacja bielika rośnie. Wciąż jest ściśle chroniony

Polska populacja bielika jest w Europie trzecią co do wielkości, zaraz po Norwegii i Rosji.

- Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści

-chwalą się leśnicy.

Te ptaki drapieżne są objęte szczególną ochroną od 40 lat. Ponadto, od ponad 30 lat w ich ochronę zaangażowani są "Badamy i chronimy polskie bieliki" w porozumieniu z Komitetem Ochrony Orłów.

W celu ochrony naszych „królewskich ptaków” tworzone są specjalne strefy, które mają zapewnić spokój w wyprowadzaniu lęgów. Nadleśnictwo Koło liczy trzy takie strefy.

ZOBACZ TAKŻE

Trojaczki bielików w Nadleśnictwie Koło. Już po raz drugi u ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trojaczki bielików w Nadleśnictwie Koło. Już po raz drugi u tej samej pary. To fenomen ornitologiczny! - Konin Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto