18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczta w Kłecku - dla smakoszy i miłośników historii

IB
Uczta w Kłecku - coś dla podniebienia i ducha
Uczta w Kłecku - coś dla podniebienia i ducha Marta Bielawska-Borowiak
Premiera filmu "Kuś", przedstawiającego historię zielarek z Gorzuchowa, połączona była z eventem kulinarnym. Ta uczta w Kłecku miała odpowiedzieć na pytanie, co jedli nasi przodkowie, jeszcze na długo przed spaleniem czarownic.

Wydarzenie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kłecku odbyło się pod hasłem "Co Piastowie jadali, gdy kartofli i pieprzu nie znali?" O tym, co jedli nasi przodkowie, można było dowiedzieć się z wykładu Maurycego Kustry, doktoranta Instytutu Prahistorii, Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu, zatytułowanego "Gospodarka i dieta w średniowiecznym miasteczku na przykładzie Pobiedzisk". Można było też skosztować potraw ze składników, jakie jadano w piastowskich grodach.

- Uczestnicy eventu mogli spróbować m.in.: wyrobów z dziczyzny przygotowanych przez Koło Łowieckie "Wataha" nr 56 z Czerniejewa, miodów oraz miodów pitnych serwowanych przez Koło Pszczelarzy z Kłecka wraz z firmą Apis, piwa pszenicznego dostarczonego przez Browar Fortuna z Miłosławia, przypraw i warzyw od firmy Prymat oraz specjalnie przygotowanych potraw piastowskich przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gorzuchowa i Wilkowyji. Wśród nich znalazły się m.in. dania bazujące, na kaszy, grochu i prosie, nie zabrakło również ryb i dań mięsnych - wymienia Bartosz Borowiak z portalu grodklecko.pl, pomysłodawca wydarzenia.

Atrakcje dla najmłodszych przygotowało Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Gród Pobiedziska, który zaprezentował średniowieczne militaria. Odbył się też konkurs na najsmaczniejszą potrawę - wygrała kaczka z kaszą Koła Gospodyń z Wilkowyji.

- Celem eventu kulinarnego była promocja piastowskich tradycji nierozerwalnie związanych
z naszym miastem oraz kultury kulinarnej Piastów, która może się stać jedną z ciekawych alternatyw na poddanym rewitalizacji Szlaku Piastowskim - mówi Bartosz Borowiak.

Drugą częścią spotkania była premiera filmu "Kuś", zrealizowanego przez Gnieźnieńską Grupę Filmową. O produkcji opowiadali jej twórcy - Tomasz Góralczyk, Krzysztof Zalaszewski i Piotr Robakowski, a także aktorzy - którymi w scenach rekonstrukcji byli mieszkańcy Gorzuchowa, Wilkowyi i Kłecka, oraz inne osoby, które brały udział w tworzeniu filmu.

Pokaz filmu odbył się w sali Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku.

Wśród gości zaproszonych na ucztę w Kłecku - zarówno tę dla podniebienia, jak i dla ducha - znaleźli się między innymi Burmistrz Miasta i Gminy Kłecko Marek Kozicki, Zastępca Burmistrza January Giżycki, pełniąca funkcję Skarbnika Irena Czajka, Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kłecko Mieczysław Szczepański, Maciej Łykowski - Powiatu gnieźnieńskiego, Rafał Spachacz - Zastępca Prezydenta, Miasta Gniezna, ks. kan. Mirosław Kędzierski oraz prof. Jerzy Siepak.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto