Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upał zostanie z nami co najmniej do wtorku. Jak sobie z nim radzić?

Jerzy Nowakowski
Jerzy Nowakowski
Takie kurtyny wodne przydałyby się także w Gnieźnie w upały
Takie kurtyny wodne przydałyby się także w Gnieźnie w upały Fot. Tomasz Czachorowski
Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu IMGW-PIB wydał komunikat ostrzegawczy przed upałem drugiego stopnia. Skwar zostanie z nami co najmniej do wtorku. Jak radzić sobie z upałem?

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu prognozuje falę upałów. Temperatura maksymalna w dzień ma dochodzić do 32 stopni C. Bardzo ciepłe będą także noce. Temperatura minimalna przewidziana jest od 18°C do 20°C.
Takie temperatury mają utrzymywać się w Wielkopolsce, między innymi pow. gnieźnienskim przynajmniej do wtorku wieczora 11 sierpnia.

Jak radzić sobie z upałem?

- Jeśli to tylko możliwe, należy pozostać w domu, unikać wysiłku fizycznego i ciężkiej pracy, szczególnie w okresie największego nasłonecznienia (między godzinami 10.00 a 15.00). Ważne, aby pić dużo płynów, należy pić około 2 – 3 litrów płynów dziennie, co może być trudne u osób starszych, które mają zaburzony odruch pragnienia. Osoby wykonujące ciężką pracę, czy będące narażone na działanie wysokiej temperatury przez długi czas mogą potrzebować znacznie większych ilości płynów - mówi ratownik medyczny.

Specjalista radzi, aby nie dopuścić do uczucia pragnienia, ponieważ oznacza to, że organizm jest odwodniony. Należy więc pić często, ale małe ilości płynów. Najlepszy wybór to niegazowane i niesłodzone napoje. Doskonała do nawadniania jest woda mineralna np. z dodatkiem cytryny lub mięty.

W czasie upałów ważny jest też przewiewny strój. Wychodząc na zewnątrz nie zapomnijmy posmarować się kremem z filtrem. Im wyższy filtr, tym lepiej. Pamiętaj także o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.

Upał może prowadzić do udaru cieplnego, który jest najcięższym skutkiem przegrzania. Objawy niepojące to wysoka temperatura ciała (często powyżej 40°C), drżenia rąk, przyśpieszenie akcji serca, zaburzenia świadomości, a nawet drgawki. Może również wystąpić brak potliwości. Warto pamiętać, że odwodnienie (spożycie zbyt małej ilości płynów), ogólnie osłabienie, przemęczenie, ciężka praca dodatkowo zwiększają ryzyko udaru cieplnego.

Gdzie szukać ochłody w upał?

Gdzie na urlop albo weekend? Jeziora Pojezierza Gnieźnieński...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto