Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce" - nowa wystawa w MPPP w Gnieźnie

Magdalena Smolarek
Wernisaż nowej wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jeśli interesujesz się historią, a przede wszystkim rekonstrukcją historyczną i chcesz zobaczyć jak robiono to kiedyś, i jak proces ten ewoluował to wystawa jest zdecydowanie dla Ciebie! Polecamy!

"Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce" - nowa wystawa w MPPP w Gnieźnie

Rekonstrukcje historyczne to temat, który, według mnie, mieszkańcom Gniezna jest szczególnie bliski m.in. ze względu na organizowaną co roku Koronację Królewską. Tam bowiem mogą oni poczuć klimat dawnych czasów wspaniale oddawany przez różne grupy rekonstruktorów.

- Dla nas to już jest podróż w czasie podwójna, dlatego że cofamy się do czasów, które nas inspirują, które są dla nas źródłem wiedzy, dumy, czyli do wczesnego średniowiecza. Jednak teraz cofnęliśmy się o 20, a nawet o niemal 50 lat wstecz, do początków historii ruchu odtwórczego w Polsce - mówi Sławomir Uta, rekonstruktor, kurator wystawy.

- Od pierwszych prób rekonstruowania, odtwarzania własnymi siłami do wykształcenia się klasy rzemieślniczej, która przejęła na siebie fachowe wykonywanie kopii. Stopniowo zaczęły być wypierane wszystkie domyślne próby, nieudolne, ze złych materiałów, jakieś fantazmaty, ulepszenia. (...) Teraz kolejny skok, gdy część z nas zajęła się krzewieniem wiedzy, staliśmy się edukatorami, popularyzatorami. Każdy z nas wytworzył sobie własną niszę, w jakiej działa - wystawy, inscenizacje, filmy, pokazy, archeologia eksperymentalna. To jest niewyobrażalny tłum ludzi, nie podjąłbym się zliczenia wszystkich osób, które zajmują się odtwórstwem wczesnego średniowiecza od ludzi, dla jakich jest to hobby, do ludzi, którzy z tego żyją - dodaje Sławomir Uta.

Wystawa "Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce" zaprezentowana w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie proponuje taką historyczną podróż po świecie rekonstrukcji i rekonstruktorów wczesnego średniowiecza w Polsce od lat 60' ubiegłego wieku do czasów dzisiejszych. Na wystawie tej można zobaczyć wiele eksponatów, które wykonywano kiedyś tak naprawdę z tego, co ówcześnie można było wykorzystać do tego celu, aż do obecnie wykonywanych elementów stroju, uzbrojenia. W tych rzeczach, licznych replikach oryginalnych zabytków archeologicznych, z różnych lat widać proces ewolucji podejścia do przedstawiania historycznego i coraz większej chęci do jak wierniejszego odtworzenia danego przedmiotu, który potem wykorzystywany będzie m.in. w edukacji czy na różnego rodzaju pokazach, przygotowanych walkach.
Kuratorami tej wystawy są dr Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Michał Ostrowski i Sławomir Uta. Za produkcję tej wystawy odpowiedzialna jest Magdalena Robaszkiewicz (z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie).

Zobaczcie fragmenty z wernisażu nowej wystawy w MPPP w Gnieźnie:

- Pokazujemy z jednej strony jak to się wszystko zaczynało, bo już w latach 60' niewiele osób pamięta, że od tak wielu lat odtwórstwo w Polsce się rozwija. Pokazujemy też odtwórstwo przez pryzmat tego, czym odtwórcy się zajmują; nie tylko walką i wytwarzaniem przedmiotów - mówi dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

- Polskie odtwórstwo wczesnego średniowiecza jest ogólnie dość znane i poważane w kraju, wśród odtwórców różnych epok i za granicą, wśród innych "wcześniaków" (odtwórców historycznych czasów wczesnego średniowiecza - przyp red.) - dodaje dr Michał Bogacki.

Oprócz ogromu eksponatów wystawa ta prezentuje też, a może przede wszystkim ludzi, którzy od lat zaangażowani są w tę dziedzinę historii, którzy poświęcili rekonstrukcji i prezentowaniu jej szerszej publiczności całe swoje życie. Nie brakuje na tej ekspozycji także mnóstwa zdjęć z przeróżnych minionych wydarzeń, jakie organizowali i brali w nich udział poszczególni rekonstruktorzy.

Zapraszamy na tę wystawę od dzisiaj do 28. lipca 2019 roku.

ZOBACZ TEŻ:Wystawa "Miecze Europy" w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto