Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gączu odsłonięto tablice, upamiętniającą historię zdobycia dworca przez powstańców z Kłecka i Łopienna

mn
Włodzimierz Woźniak
21 września, w sobotnie przedpołudnie na stacji kolejowej w Gączu (wcześniej stacja administracyjnie należała do Łopienna), odsłonięto tablice, upamiętniającą historię zdobycia dworca przez powstańców wielkopolskich pochodzących z Kłecka i Łopienna.

W Gączu odsłonięto tablice, upamiętniającą historię zdobycia dworca przez powstańców wielkopolskich z Kłecka i Łopienna
Uroczystości poprzedziło złożenie wiązanki kwiatów na grobie Franciszka Adamczaka - pierwszego poległego powstańca na ziemi gnieźnieńskiej oraz warsztaty budowy kartonowych modeli samolotów LVG zdobytych przez powstańców na podpoznańskiej Ławicy 6 stycznia 1919 roku. Dzieci oraz młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Laskowie spotkali się również z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Saper Wielkopolski, którzy przybliżyli im umundurowanie oraz uzbrojenie jakim posługiwali się powstańcy.

Przybyłych gości powitał gospodarz miejsca burmistrz Janowca Wielkopolskiego, Leszek Grzeczka, następnie głos zabrał Senator RP Robert Gaweł, który przybliżył historię zdobycia dworca w Łopiennie przez powstańców oraz znaczenie tego wydarzenia dla dalszych losów powstania.

Zobacz także: Ekspedycja na Wzgórzu Lecha kończy się z niezwykłym efektem. Co odkryli naukowcy? [FILM]

Kolejno głos zabrali Dariusz Pilak - Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, który zaznaczył, że historia tego miejsca jest mu bardzo bliska, bo właśnie tutaj spędził swoje dzieciństwo. Wójt Gminy Mieleszyn podkreślił, że
miejscowi powstańcy nie zatrzymali się tylko na Łopiennie, ale poszli wyzwalać kolejne miejscowości. Na koniec wypowiedział się Bartosz Borowiak, który podziękował wszystkim zaangażowanym osobą za pomoc w organizację wydarzenia.

Poświęcenia tablicy dokonał ks. proboszcz Robert Waszak z Łopienna.

Na zakończenie odbyła się patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Laskowie
oraz Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Żernikach.

Inicjatorami upamiętnienia tego wydarzenia byli Bartosz Borowiak oraz Jerzy Kopecki - przedstawiciele akcji Herosi Wolności przy współudziale pani sołtys Ireny Kufera, radnego Kazimierza Zabłockiego, Leszka Grzeczki, burmistrza Miasta i Gminy Janowiec Wielkopolski oraz Roberta Gawła Senatora RP, Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Gniezno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klecko.naszemiasto.pl Nasze Miasto