W Gnieźnie dramatycznie brakuje rodzin zastępczych. Dyrektor PCPR-u apeluje: „rodzicielstwo zastępcze, ale miłość prawdziwa”

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Dramatyczne apele co jakiś czas pojawiają się na stronie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie. Pilnie poszukiwani są rodzice zastępczy.

Spis treści

Dramaty dzieci dzieją się po cichu. Im trzeba pomóc

Dramat Kamilka z Częstochowy wstrząsnął całą Polską. Opinia publiczna zadaje pytanie: dlaczego dzieci nie zostały odebrane zwyrodnialcom? Jak się jednak okazuje, postanowienie o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej to początek drogi formalnej. Co robić gdy w takich lub podobnych, mniej drastycznych sytuacjach rodzin zastępczych po prostu nie ma?

Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie co jakiś czas ponawia rozpaczliwe apele: „pilnie poszukujemy rodziny zastępczej”. Jak się okazuje, czas, gdy rodziny zastępcze chętnie zgłaszały się do instytucji minął. Teraz rodziców, którzy będą gotowi przyjąć dziecko w potrzebie brakuje.

W Gnieźnie ciągle brakuje rodzin zastępczych

- Nie mogę powiedzieć, ile dzieci potrzebuje pomocy i umieszczenia w rodzinie zastępczej, bo to jest ciągle zmieniająca się sytuacja. Powiedziałabym, że doszło do takich zdarzeń, że dostajemy w miesiącu trzy razy postanowienie sądu o umieszczenia dziecka w takiej rodzinie

– relacjonuje Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie, Dorota Perlik. To właśnie ta instytucja jest wykonawcą postanowień sądu i w jej gestii leży pilne znajdowanie domów dzieciom odebranych rodzicom.

Jak podaje dyrektor PCPR, dzieci odbierane są rodzicom biologicznym z różnych przyczyn, z powodu nadużywania przemocy, alkoholu, lub nieporadności życiowej. Tego typu młodzi ludzie potrzebują pilnego zaopiekowania się nimi i pokazania, czym jest normalne życie. Piecza zastępcza z kolei nie oznacza, że dziecko do biologicznych rodziców nie wróci. Póki sąd nie wyda postanowienia o całkowitym odebraniu władzy rodzicielskiej, biologiczni rodzice mają prawo do kontaktów z ich dzieckiem. To właśnie może sprawiać zastępczej rodzinie duży problem.

Sprawy nie ułatwił proces deinstytucjonalizacji domów dziecka. Zgodnie z najnowszymi przepisami, nie powinny już istnieć domy dziecka, w której wychowuje się więcej niż 14 wychowanków. W Gnieźnie istnieją dwa takie domy. Już są zapełnione, a dzieci w potrzebie przybywa. Dlatego PCPR apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego z prośbą o rozważenie zostania zastępczą rodziną.

- Mamy dwie placówki, ale rodzin zastępczych nie mamy. Był taki moment, że ludzie do nas się zgłaszali. Dlaczego teraz tych ludzi nie ma? Nie wiem. W rozmowie ze specjalistami możemy się domyślać, że rodzice mogą obawiać się „kontroli” PCPR-u oraz zabezpieczania kontaktów z rodziną biologiczną

– relacjonuje D. Perlik, dodając, że gnieźnieńska instytucja jest po to, by pomagać rodzinom, ale nie ich kontrolować.

Liczy się miłość i misja, nie mieszkanie i nie kwoty na koncie

Co trzeba zrobić, by zostać rodziną zastępczą niespokrewnioną z dzieckiem? Przede wszystkim zgłosić się do PCPR-u znajdującego się przy ul. Sienkiewicza 12A w Gnieźnie. Można spotkać się z zespołem wyspecjalizowanym w koordynowaniu i wspieraniu zastępczych rodzin. O rodzicielstwo zastępcze mogą starać się nie tylko małżeństwa, ale i osoby żyjące w nieformalnych związkach czy single. Aby to się udało trzeba przejść specjalistyczne 4-dniowe szkolenie, należy być niekaranym i zdrowym. Trzeba też przejść badanie psychologiczne. Czy liczy się posiadanie dużego domu? Niekoniecznie. Jak mówi Dorota Perlik, PCPR podchodzi do spraw mieszkaniowych zdroworozsądkowo. Jeśli mieszkanie, choćby najmowane jest pewne i nie ma obawy, że z dnia na dzień straci się dach nad głową, tonie ma przeszkód, by zaopiekować się potrzebującym dzieckiem.

- Dla naszych dzieciaków nie jest ważne, czy to jest pałac, czy dom z ogrodem. To mieszkanie powinno sprawiać wrażenie, że pomieścimy się z dziećmi

– dodaje z uśmiechem dyrektorka PCPR.

Na jaką pomoc mogą liczyć rodzice, którzy zdecydują się wziąć pod swój dach potrzebujące dziecko? Przede wszystkim na ciągłą współpracę z PCPR-em, gdzie pracuje kadra specjalistów, w tym pedagogów i psychologów. Dodatkowo, niezawodowe rodziny zastępcze mogą liczyć na pieniądze od 800 zł miesięcznie, w zależności od liczby przyjętych dzieci i spokrewnienia z nimi.

Rodzicielsko zastępcze, ale miłość prawdziwa

Dzieci umieszczane w zastępczej pieczy czasami, choć nie zawsze, mają specjalne wymagania i same również wymagają dużych pokładów cierpliwości, dobra i miłości. Co dzieci dadzą w zamian? Przede wszystkim dozgonną wdzięczność i miłość.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie ustaje w działaniach mających na celu zwiększenie liczby rodzin zastępczych w Gnieźnie i okolicach. Już 30 maja, o godz. 12.00 odbędzie się marsz pod hasłem „rodzicielsko zastępcze, ale miłość prawdziwa”, w którym propagowana będzie idea rodzin zastępczych, tak bardzo potrzebnych w Gnieźnie i okolicach.

Obecnie rodziny zastępczej szuka kilkuletnie rodzeństwo i 2-tygodniowy noworodek.

W Gnieźnie dramatycznie brakuje rodzin zastępczych. Dyrektor PCPR-u apeluje: „rodzicielstwo zastępcze, ale miłość prawdziwa”

W Gnieźnie dramatycznie brakuje rodzin zastępczych. Dyrektor...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie