18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gnieźnie powstała pierwsza sala astronomiczna. To zasługa licealistów z "15"

KB
W środę w budynku gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Milenium otwarto salę astronomiczną. Pomysłodawcami są uczniowie II LO.

To pierwsza taka sala w Gnieźnie. Od września ma być dostępna dla wszystkich. Na zajęcia będą tu mogli przychodzić uczniowie wszystkich szkół i dzieci z przedszkoli, jak i indywidualne osoby spragnione wiedzy.

Pomysł nie mógłby zostać zrealizowany gdyby nie pomoc uczelni Milenium. Jak przyznaje Krzysztof Gawrecki, kanclerz placówki, kiedy zobaczył zapał w oczach uczniów biorących udział w tym projekcie, nie mógł im nie pomóc.
- Kiedy usłyszałem, że nie mają się gdzie podziać to trudno było mi im odmówić. Sądzę, że gdyby dzisiaj ktoś tym 17-latkom zgasił ten ich zapał to oni w życiu już nic by nie chcieli robić - tłumaczy kanclerz. Jego zdaniem stworzenie sali astronomicznej w Gnieźnie to bardzo dobry pomysł.
- Będzie ona służyła nie tylko licealistom, ale również uczniom szkół gimnazjalnych, szkół podstawowych i przedszkolakom. Takie planetaria pojawiają się czasami w różnych miastach przejazdem. Posiadanie takiej pracowni na stałe bardzo pomoże w pracy uczniów - uważa K. Gawrecki.

Podobnego zdania jest profesor Andrzej Muszyński, z Instytutu Geologii UAM w Poznaniu, który podarował uczniom do sali kawałek meteorytu.
- Jestem bardzo zadowolony z tego, że młodzież wykazał inicjatywę i że ta sala jest zrobiona w sposób profesjonalny. Bardzo mi się to podoba - mówi prof. A. Muszyński. Jego zdaniem sala do astronomii może uatrakcyjnić lekcje.
- Planetaria działają dobrze na wyobraźnie - stwierdza.

Na otwarciu sali obecna była również dr Iwona Piotrowska, z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, UAM w Poznaniu, koordynator projektu e-szkoła, w ramach którego powstał pomysł na stworzenie sali astronomicznej.
- Projekt e-s zkoła jest rewelacyjnym pomysłem przede wszystkim dla uczniów. Przygotowuje on i uczy tych młodych ludzi do zmierzenia się z samym procesem projektowania, wymyślania, tworzenia i kreatywności - tłumaczy dr Iwona Piotrowska. - Na przykładzie tej sali widać, że uczniowie wykazują się wielką pasją i zaangażowaniem realizując swoje pomysły - dodaje.

Projekt e-szkoła rozpoczął się w tym roku. Trwać będzie przez kolejne dwa lata. W Gnieźnie w jego realizacje włączyło się tylko II LO.

Klasa do astronomii ma być wyposażona m.in. w projektor do wyświetlania gwiazdozbiorów, globusy do prezentacji oświetlenia Ziemi w różnych porach roku oraz modele planet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto