Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gnieźnieńskim szpitalu pobrali narządy do przeszczepu. To nie pierwsza taka akcja

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Po raz kolejny w szpitalu Pomnik Chrztu Polski pobrane zostały narządy do przeszczepu. Jak się okazuje, zespół Poltransplantu robi to w Pierwszej Stolicy Polski całkiem często.

Spis treści

Poltransplant w gnieźnieńskim szpitalu

Choć dla jednej rodziny to tragedia, drugiej nadaje nowe życie. Zespół Poltransplantu, czyli Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji przyjechał 19. kwietnia do Gniezna. Po raz kolejny w tym roku w placówce pobrane zostały narządy do przeszczepu.

- My zgłaszamy, że mamy dawcę, wykonujemy badania, które Poltransplant sobie życzy, a jest to najczęściej pobiera się węzły i wysyła się do nich, by ustalili zgodność w zakresie HLA. Potem następuje kwalifikacja czy dany pacjent może zostać biorcą

– relacjonuje Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Szpitala Pomnik Chrztu Polski, Mateusz Hen. Najczęściej pobiera się serce, rogówki, płuca, nerki i wątrobę.

Dawca z gnieźnieńskiego szpitala darował innym osobom nerki i wątrobę. Samo pobranie odbyło się w godzinach dopołudniowych.

Pobrano nerki i wątrobę. Ktoś zyskał nowe życie

- Nie wiemy, gdzie trafi dany narząd. Pobraniem i koordynacją zajmuje się zespół z Poltransplantu. Do zabiegu asystują nasze pielęgniarki. My udostępniamy salę operacyjną

– dodaje M. Hen, chirurg.

Lekarz nie jest w stanie określić jak często zdarza się pobieranie narządów w gnieźnieńskiej lecznicy, lecz jak mówi, są miesiące, w których robi się to kilkukrotnie.

Śmierć mózgu dawcy narządów stwierdza komisja składająca się z lekarzy w szpitalu. Najczęściej wykonuje się angiografię pnia mózgu. Jeśli nie ma w niej przepływów, to znaczy, że nastąpiła nieodwracalna śmierć mózgu. Dawcą narządów może zostać tylko osoba, u której stwierdzono zgon w mechanizmie śmierci mózgu lub nieodwracalnego zatrzymania krążenia. I tylko w przypadku, gdy za życia nie zgłosił sprzeciwu.

Jak zostać dawcą narządów?

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, nie musisz nigdzie zgłaszać, że chcesz po śmierci przekazać swoje narządy oczekującym na przeszczep. Przed pobraniem narządów od osoby małoletniej lekarze pytają o decyzję rodziców lub opiekunów prawnych. Osoba małoletnia powyżej szesnastego roku życia może samodzielnie zgłosić sprzeciw i w takim przypadku nie można pobrać jej narządów.

W gnieźnieńskim szpitalu pobrali narządy do przeszczepu. To nie pierwsza taka akcja

[g]cc[/g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto