W trasie może cię zaskoczyć… cena paliwa! Eksperci z Yanosik podpowiadają, jak sobie z tym poradzić!

Materiał powstał we współpracy z Neptis
Udostępnij:
Ceny paliw wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by sierpień miał to zmienić. W ostatnich tygodniach bardzo mocno podrożała benzyna bezołowiowa 95. Kierowcom nie w smak zmiany w cenach paliw i chętnie szukają stacji, na których zapłacą za nie jak najmniej. Jednak za ceną, może iść również jakość. Zwłaszcza w trasie, gdy nie znamy dokładnie jedynej stacji paliw w całej okolicy. Jak sobie poradzić z obecnymi zmianami? Gdzie szukać najlepszych cen paliwa? Eksperci z Yanosik podpowiadają, co robić.

Ceny paliw wciąż rosną… i nie przestaną!

W cennikach polskich rafinerii w ostatnich tygodniach nastąpiły ogromne zmiany. Głównie w cenach benzyny. Niestety liderem tych zmian jest najpopularniejsza wśród zmotoryzowanych benzyna Pb 95. To właśnie ona najbardziej podrożała, bo na przestrzeni pierwszego tygodnia sierpnia o niecałe 2,5%. Cena hurtowa wzrosła tym samym o 110 zł, dając kwotę 4560 zł.

Podwyżki, choć znacznie mniejsze, spotkały także olej napędowy, którego cena wzrosła o 1,9%, zyskując cenę hurtową 4319 zł.

Jeszcze w sierpniu Pb 95 ma nas kosztować 5,70 – 5,81 zł za litr, a diesel 5,40 – 5,51 zł. Niestety dla właścicieli LPG również nie ma dobrych wiadomości – jego ceny również wzrosną.

LPG również drożeje!

Niestety nie jest to dobrą wiadomością dla wszystkich kierowców pojazdów z instalacją LPG. W lipcu płacili za litr 2,48 zł, a niestety sierpień przyniesie dla nich podwyżkę do 2,69-2,76 zł za litr.

Dlaczego autogaz będzie kosztował więcej?

Głównym problemem są sankcje, które zostały nałożone na białoruskich dostawców będących uczestnikami logistyki gazu płynnego, który trafiał do naszego kraju z Rosji. Niestety spowodowało to załamanie się całego łańcucha dostaw, a próby odnalezienia innych sposobów na dostarczanie LPG do naszego kraju są o wiele droższe i bardziej czasochłonne.

Jak sobie radzić z podwyżkami cen paliw?

Jak myślicie, czy wybierając się w trasę na wakacje lepiej tankować do pełna w swoim mieście, czy nie możecie się nie martwić o stację, gdyż na pewno znajdziecie coś po drodze? Bywa bowiem różnie i może się okazać, że w miejscowości, w której zamierzamy spędzić urlop będzie znajdować się tylko jedna stacja, która należy do prywatnego właściciela, a na niej… ceny paliw z kosmosu!

Nikt nie zabroni prywatnym przedsiębiorcom dyktować cen paliw na swojej stacji, zwłaszcza, że gdy jest popyt, to jest i podaż, a tego nie brakuje w sezonie wakacyjnym, gdzie mnóstwo zdesperowanych turystów z pustym bakiem decyduje się na zatankowanie właśnie na tej stacji.

- W trasie powinniśmy mieć się na baczności i korzystać wyłącznie ze sprawdzonych stacji paliw. Niestety wciąż nie brakuje małych, prywatnych stacji, które nie tylko prowadzą zawyżoną politykę sprzedażową, ale również oferują klientom paliwa o niskiej jakości, nierzadko będące szkodliwymi mieszankami – podpowiada Julia Langa, Yanosik.

Co robić, gdy nie znamy trasy i obawiamy się, że nie znajdziemy niczego po drodze?

- Na mapach w aplikacji Yanosik użytkownicy znajdą rekomendowane stacje paliw, na których oferowane są paliwa o najwyższej jakości, które zatwierdził UOKiK. Dodatkowo do wglądu są również ceny, które obowiązują w danym punkcie, które aktualizujemy na bieżąco. Kierowcy mogą bez problemu znaleźć stację paliw na swojej trasie korzystając z Yanosika, a do tego podejrzeć jakie ceny oferuje. Nie muszą się również martwić o jakość, gdyż w naszej bazie znajdują się też rekomendowane przez nas i UOKiK miejsca – informuje Julia Langa, Yanosik.

Twórcy Yanosika jak zwykle nie zawodzą kierowców. W aplikacji można znaleźć stacje paliw, które będziemy mieli na trasie, z uwzględnieniem tych, które są po naszej stronie drogi oraz tych, do których czasem trzeba zjechać. Dodatkowo twórcy zadbali o to, by kierowca mógł sprawdzać na bieżąco, jakie ceny paliw czekają go w danym punkcie i jaka jest ich jakość, zgodnie z wymogami UOKiK.

To rozwiązanie na miarę potrzeb każdego kierowcy, który szuka najkorzystniejszych cen paliw lub po prostu stacji, na której chce zatankować wysokiej jakości paliwo do swojego pojazdu.

Jakie szkody może wyrządzić paliwo słabej jakości?

UOKiK od lat kontroluje w naszym kraju parametry sprzedawanych paliw. Pod lupę bierze próbki różnych paliw i sprawdza ich jakość. Co o niej decyduje? Jakość benzyny określa się na podstawie liczby oktanowej, która oznacza odporność paliwa na niekontrolowany samozapłon.

Benzyna o słabej jakości ma zbyt dużą ilość węglowodorów aromatycznych i nieodpowiednie parametry destylacji, które wpływają na niewłaściwe spalanie, co powoduje nie wydajną pracę silnika i jego większe obciążenie.

- Paliwo o niskiej jakości zaburza pracę silnika, sprawia, że pracuje on głośniej, mniej równo i mniej wydajnie. Nierzadko również gaśnie i nie uzyskuje odpowiednich osiągów. Dodatkowo paliwo o kiepskiej jakości może spowodować problemy z uruchomieniem silnika i zwiększyć spalanie. Tankowanie na niepewnej stacji może się przyczynić do uszkodzenia podzespołów w naszym pojeździe, takich jak świece, katalizatory, wtryskiwacze, pompa wysokiego ciśnienia i sonda lambda – informuje Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty.

Ekspert z Yanosik Warsztaty podpowiada również co robić, gdy zatankujemy tzw. „chrzczone paliwo”.

- Gdy tylko zauważymy nierówną pracę silnika po zatankowaniu, a nawet zwiększone dymienie z rury wydechowej, powinniśmy uzupełnić bak benzyną lub olejem napędowym o najlepszej jakości. A jeśli zalaliśmy bak do pełna… wówczas czeka nas odholowanie do warsztatu samochodowego. Mechanik powinien spuścić złej jakości paliwo, zanim wpłynie bardziej destrukcyjnie na nasz pojazd – mówi Dawid Kaczmarowski, Yanosik Warsztaty.

W trasie lepiej mieć się na baczności, również przed zjazdem na podejrzaną stację paliw. Kierowcom polecamy korzystać z aplikacji Yanosik, która ułatwi znalezienie stacji z wysoko jakościowym paliwem.

Materiał oryginalny: W trasie może cię zaskoczyć… cena paliwa! Eksperci z Yanosik podpowiadają, jak sobie z tym poradzić! - Kujawsko-Pomorskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie