Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" w Muzeum Początków Państwa Polskiego

Magdalena Smolarek
Efekt wpływów kultury Wschodu i Zachodu na jeden z ważnych ówcześnie grodów - gród Czermna (zwany Czerwień) można oglądać od dzisiaj w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawa jest czynna codziennie (z wyłączeniem poniedziałków) do 4. listopada br. Zapraszamy!

Wernisaż wystawy "Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" w Muzeum Początków Państwa Polskiego

We wtorkowe południe w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”.

- Myślę, że godna polecenia jest sprawa skarbów, jakie zostały odnalezione na Grodzie w Czermnie. Jest to srebrna biżuteria - bransoleta, nausznice, kołty, czyli zdobienia głowy i pierścienie, wywodząca się z kultury rusko-bizantyjskiej; są to ozdoby, które mają swoje pierwowzory w biżuterii bizantyjskiej, ale one były później naśladowane też na terenie Rusi Kijowskiej i samym Kijowie. (...) Poza tym na wystawie są tez bulle ołowiane, czyli pieczęcie służące do uwierzytelniania dokumentów, które w strefie rusko-bizantyjskiej były bardzo popularne i powszechnie używane - podkreśla Tomasz Janiak, kurator wystawy (MPPP Gniezno).

- Na pewno wrażenie też robią dewocjonalia, czyli zabytki związane z kulturą duchową, religijną. Tutaj przede wszystkim wspaniała kolekcja kilkudziesięciu enkolpionów, czyli tzw. napierśników. To były relikwiarze, jakie noszono na piersi, które mogły pomieścić w sobie różnego rodzaju relikwie; od elementów, drzazg z drzewa krzyża świętego, poprzez meteoryty, aż po relikwie wtórne, czyli elementy stroju, jakie np. dotykały grobu świętego - dodaje Tomasz Janiak.

Wystawa ta prezentuje czasy świetności ważnego w czasach X do XIV wieku grodu Czermna, zwanego dawniej Czerwień. Gród ten był kiedyś głównym ośrodkiem Grodów Czerwieńskich.

Ponad 1500 eksponatów, znajdujących się na wystawie, pokazuje w sposób bardzo bogaty życie mieszkańców Czermna. Ich kultura była połączeniem wpływów kulturowych z Zachodu i Wschodu, ponieważ położenie tamtych ziem przynależało do kręgu kulturowego rusko-bizantyjskiego.

- Zawsze mówiąc o historii Polski mówimy, że nasze państwo leży na styku dwóch kultur. Szczególnie w czasie historii I Rzeczpospolitej. Zawsze się akcentowało ten styk Wschodu i Zachodu, że nasza kultura jest kultura przemieszaną - powiedział na rozpoczęciu wernisażu Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Zobacz otwarcie wystawy:

Zabytki archeologiczne, jakie będzie można oglądać od dzisiaj do 4. listopada 2018 r. w Muzeum pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

CZYTAJ TEŻ: Rodzinna słowiańska niedziela w muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto