Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Pozdrowienia ze Stolicy" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Magdalena Smolarek
Projekt artystów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy w 2017 roku odwiedzili Gniezno w poszukiwaniu artystycznych inspiracji, zaczerpniętych z historii początków Państwa Polskiego. Efektem tych działań jest wystawa sztuki współczesnej "Pozdrowienia ze Stolicy"

Wernisaż wystawy "Pozdrowienia ze Stolicy" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

"Zdrowaś Mario" ten kolorowy napis, autorstwa Pawła Susida, wita nas na wystawie "Pozdrowienia ze Stolicy" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawie, która łączy to, co dawne z tym, co współczesne.
Artyści zafascynowani sztuką nowoczesną, z warszawskiej akademii sztuk pięknych, przyjrzeli się temu, co wydarzyło się w Gnieźnie i okolicach ponad 1000 lat temu, ale także temu jak jest to pokazywane dziś, m.in. podczas corocznej Koronacji Królewskiej. Swoje refleksje zawarli w pracach, jakie od 9. czerwca do 6. lipca będzie można oglądać w jednej z sal muzeum.

- Wernisaż ten to efekt rocznej pracy takich rezydencji artystycznych, które odbywały się w muzeum w ubiegłym roku, w trakcie Koronacji Królewskiej. Zaprosiliśmy wtedy Piotra Polichta, który zebrał zespół artystów, których zadaniem było przyjrzenie się właśnie przeszłości, historii początków Państwa Polskiego. Przez ten cały okres, ok. roku, artyści konsultowali z nami pewne kwestie, a dziś wreszcie możemy zobaczyć efekty w postaci wystawy. Można zobaczyć różne efekty prac, od prac, które nawiązują do takich tradycyjnych malarskich, poprzez instalacje video, instalacje dźwiękowe. Warto wspomnieć, że mentorem, opiekunem merytorycznym artystów był profesor Paweł Susid, jakiego pracę również zobaczyć możemy na wystawie - mówiła Magda Robaszkiewicz, Kierownik Działu Obsługi Wystaw i Edukacji MPPP Gniezno.

Dzisiejszy wernisaż jest pierwszą odsłoną wystawy, ponieważ pojedzie ona także do Warszawy i Krakowa.

Twórcy pokazują na wystawie "Pozdrowienia ze Stolicy", jak podkreśla kurator wystawy Piotr Policht, dwie formy reprodukowania i celebrowania historycznej pamięci. Z jednej strony artyści stykali się w zeszłym roku z muzealnymi artefaktami, z drugiej natomiast uczestniczyli w inscenizacji Koronacji Królewskiej i mieli do czynienia z odtwórcami ról dawnych Słowian.
- Różnica między tym, czym na co dzień zajmuje się muzeum, a tym, co my robiliśmy jest właśnie może w tym podejściu, że nie koncentrowaliśmy się wyłącznie na początkach Państwa Polskiego w sensie dosłownym. Skupialiśmy się na wszystkich tych pojęciach, które są w nazwie muzeum, tzn. na początkach państwowości jako takiej czy w ogóle idei początku państwa jako pewnego tworu społecznego, politycznego, ekonomicznego i Polski jako konkretnego konstruktu, w jakim funkcjonujemy i się wychowaliśmy. Nie wychodziliśmy też od artefaktów, jak robią to historycy, tylko właśnie bardziej od pewnych idei. Wszystko, co prezentujemy to są wypowiedzi wizualne, które czasem odnoszą się do przeszłości Polski, jak w przypadku pracy Mateusza Kowalczyka, a czasem jak w pracy Huberta Gromnego są fantazją na temat ksenopolski, czyli czerpiącej z koncepcji ksenofeminizmu, wizji zupełnie nowego ustroju społecznego - powiedział Piotr Policht.

- Dla nas ważne było to, że nie mieliśmy styczności tylko z muzeum jako takim, z tymi narracjami historycznymi, ale też z taką formą celebrowania tej pamięci, edukowania o historii w zupełnie innym, niemuzealny, bardziej rozrywkowy sposób. Stykaliśmy się bowiem z rekonstruktorami, staraliśmy się poznać ich background i ciekawym stało się dla nas to, że rekonstrukcja historyczna dla tych osób jest sposobem na życie, że oni jednego dnia są w Gnieźnie jako ci osadnicy w księstwie pierwszych Piastów, a później wcielają się w wikingów w innej części Polski. Te konteksty społeczne zainteresowały szczególnie Stacha Szumskiego, który w formie wypalanek przyglądał się temu, jak funkcjonuje ornamentyka wczesnośredniowieczna, preromańska i stykanie się jej z nie do końca historycznymi motywami - dodaje Piotr Policht.

Zobacz fragmenty z otwarcia wystawy:

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie "Pozdrowienia ze Stolicy" to: Paweł Susid, Stach Szumski, Katarzyna Blajcert, Hubert Gromny, Bolesław Chromry, Łukasz Radziszewski, Mateusz Kowalczyk, Max Biel, Arman Galstyan, Julia Gołachowska, Piotr Marzec, Szymon Kaniewski.

ZOBACZ TEŻ: Mapping na katedrze w ramach Koronacji Królewskiej w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto