Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Słowianie połabscy" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza do swojego gmachu na kolejną wystawę czasową. Tym razem ekspozycja dotyczy dziejach Połabian, czyli grupy plemiennej Słowian z wczesnego średniowiecza najbardziej wysuniętej na zachód. Polecamy!

Wernisaż wystawy "Słowianie połabscy" w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

W niedzielę w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarto nową wystawę czasową opowiadającą o bardzo ciekawej grupie Słowian, których losy znacząco wpłynęły na historię początków naszego państwa, a nawet wg niektórych źródeł przyczynili się do przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Wystawa "Słowianie połabscy"poświęcona jest grupie Słowian zachodnich, którzy przez stulecia zamieszkiwali tereny, jakie obecne znajdują się w dzisiejszych wschodnich Niemczech.

- Były to ludy agrarne, zajmujące się głównie uprawą roli i chowem zwierząt. To była ich podstawa gospodarki, podstawa utrzymania. rzemiosła, które były wykonywane przez owych Słowian też nie różniły się za bardzo od tych wykonywanych przez Słowian z naszych terenów. Takim ciekawym znaczeniem są naczynia ceramiczne, które zarówno na terenie Słowiańszczyzny połabskiej, jak i na terenach naszych są identyczne. Ten sam typ naczyń, ta sama technologia wyrobu naczyń, te same zdobienia - opowiada o życiu Słowian połabskich Łukasz Kaczmarek, kurator wystawy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

- Słowianie połabscy to taka grupa plemion słowiańskich zamieszkujących teren północno-wschodnich Niemiec. Ta grupa do dwunastego stulecia była państwem słowiańskim, jako jedna z ostatnich na terenie Europy Środkowej została schrystianizowana. (...) Do dzisiaj do bycia Słowianami połabskimi przyznają się tylko Łużyczanie, zostało ich kilkadziesiąt tysięcy, a była to kultura niezwykle bogata, kultura, która pozostawiła po sobie sporo źródeł archeologicznych - podkreślał podczas otwarcia wystawy dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Zobaczcie fragmenty wernisażu:

Wystawa "Słowianie połabscy", jaką oglądać można od dzisiaj do 1. marca 2020 roku Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie prezentuje ponad 100 zabytków archeologicznych będących pozostałościami po Połabianach. Spora część tych eksponatów pochodzi z muzeów niemieckich i wcześniej nie były one prezentowane w Polsce.

Wystawę tę przygotowywano we współpracy z Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum w Brandenburgu oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystawę patronatem honorowym objął Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann.

Kuratorzy wystawy:
Łukasz Kaczmarek (MPPPG)
dr Paweł Szczepanik (IA UMK)

Konsultacje naukowe:
dr Felix Biermann
dr Thomas Kersting

Prezentowane zabytki pochodzą ze zbiorów:
Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum
Dominikanerkloster Prenzlau Kulturhistorisches Museum
Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Staatliche Museen zu Berlin, Museum für Vor- und Frühgeschichte
Stiftung Schleswig-Holsteinische Landesmuseen Schloss Gottorf

ZOBACZ TEŻ: Grajkowie uliczni opanowali Gniezno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto