Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy Społeczna historia Gniezna - Opór

Magdalena Smolarek

Wernisaż wystawy Społeczna historia Gniezna - Opór

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie zaprosił dzisiaj mieszkańców Gniezna na wernisaż wystawy "Społeczna historia Gniezna - Opór", który odbył się przy pomniku św. Wojciecha.
Przedstawiciele klubu zainteresowali się historią, o której nie zawsze można przeczytać w podręcznikach szkolnych czy oficjalnych narracjach. Odkrywają ją jakby na nowo z uwzględnieniem lokalnego środowiska miasta Gniezna. Zdecydowali się na buntowniczą, waleczną część tej historii, bo jak sami podkreślają parafrazując słowa Kartezjusza „Buntuję się więc jestem”.
- Pomysł wystawy pojawił się stąd, że ta historia społeczna nie została jeszcze opowiedziana. Czasy współczesne są nam znane, ale jeszcze nie tak dobrze opisane. Chcieliśmy przede wszystkim zdemilitaryzować lokalną historię, pokazać czasy od XX wieku aż do czasów współczesnych. Pokazujemy różnego oblicza protestów - jako pewien opór przeciw władzy, przeciw niesprawiedliwości, którą robi ludność cywilna, różne niezadowolone grupy, jak robotnicy, kobiety, młodzież, ludzie kultury. Jeśli chodzi o źródła skąd czerpaliśmy materiały to posłużyła nam w tym stara prasa, jaka dostępna jest w Bibliotece Publicznej, m.in. w Gnieźnieńskim Tygodniu, a także zbiory Muzeum Początków Państwa Polskiego - powiedziała nam Kamila Kasprzak-Bartkowiak, organizatorka wystawy, przedstawicielka grupy Krytyka Polityczna.
- Dlaczego Gniezno jest nieco oporne w protestowaniu? Gniezno jest miastem zdecydowanie mniejszym niż np. Poznań, Warszawa i jest miastem konserwatywnym, a także zdarza się tak, że jednostki postępowe, buntujące się przeciw różnym kwestiom z Gniezna po prostu wyjeżdżają - dodaje.

Na wystawie „Społeczna historia Gniezna – Opór” zobaczyć możemy wydarzenia począwszy od początku XX wieku, a skończywszy na najnowszych formach oporu, podzielone na trzy okresy. Chociaż pierwszy strajk, jak wspominają organizatorzy, w Polsce datuje się na 1690 rok i miał on miejsce w kopalni soli w Wieliczce to gnieźnieńska wystawa zaczyna się od momentu, kiedy ludzie zaczęli masowe uczestniczyć w życiu politycznym.
Pierwszy okres to lata 1905 – 1939, gdy na naszych ziemiach dopiero tworzą się masowe ruchy społeczne.
Drugi okres to czasy PRL-u, lata 1947 – 1989, kiedy mają miejsce wszelakie ruchy społeczne na ulicach miast tłumione przez ówczesną władzę.
Trzeci okres to lata od 1989 roku do teraz pełne konfrontacji ekonomicznych związanych z transformacją ustrojową, protestami rolniczymi, ekologicznymi, światopoglądowymi.

- Polecam wszystkim gnieźnianom te wystawę, bo to jest ich historia. Co więcej, mogą się nawet odnaleźć na zdjęciach, do czego zachęcamy wszystkich odwiedzających wystawę. Jest to historia nowa, niemilitarna, nieopisana, nietradycyjna, oryginalna, dlatego warto poczytać, pooglądać wystawę, by wiedzieć więcej - podkreślała Kamila Kasprzak-Bartkowiak.

Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe 3 tygodnie na placu przed pomnikiem św. Wojciecha. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto